27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Američan Patrick Trench nebyl nikdy nalezen: Zbyly po něm jen stopy ve sněhu!
Ladislav Telvák
od Ladislav Telvák 3.12.2017
6.6tis
555
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Zmizení člověka. Slova vyvolávající představu zločinu, nešťastné náhody nebo úmyslného odchodu osoby. Ale existují případy, které nezapadají do předešlých kategorií – „běžných škatulek“! Jeden z nich se stal před více než 100 lety o Vánocích.

Vždyť právě v tomto období se prý dějí zázraky. Ale může někdo zmizet na území o velikosti pouhých několika metrů čtverečních?

Vzduchem poletují tisíce třpytivých vloček. Sněhová nadílka pokrývající zem křupe pod nohama posledních opozdilců spěchajících domů.

Tehdy, na konci 19. století, je Portland jen malým městečkem v severozápadní části USA, ve státě Oregon (dnes má asi 600 tisíc obyvatel – pozn. red.). Většina lidí si vychutnává atmosféru začínajících Vánoc.

Ale ne všichni mají důvod k radosti a sváteční pohodě. U jednoho z domků na břehu řeky Rippling River několik lidí nevěřícně zírá na dětské stopy ve sněhu. Osamocené šlépěje náhle nelogicky končí několik metrů od studny! Dozvíme se někdy, co se zde vlastně během krátké chvíle odehrálo?

CESTA KE STUDNI

Američanka irského původu, asi třicetiletá farmářka MARJORIE TRENCH pořádá 24. prosince již několik let vánoční oslavu spojenou s pozváním sousedů a přátel. Tentokrát do jejího domu přichází devět hostů. Sousedé s dětmi, pastor MCCORMICK, rodina BLACKHURSTOVÝCH a lékař SCHUMAN.

Všichni přítomní do domu vchází navečer po 18. hodině. Těsně před 22. hodinou Marjorie říká desetiletému synkovi PATRICKOVI:

„Vezmi si vědro a přines vodu ze studny.“ Chlapec vychází ven – ke studni vzdálené asi 30 metrů od domu. Ve chvíli, kdy za sebou zavírá dveře, vidí všechny přítomné naposledy ve svém životě…

KAM VEDOU STOPY?

Několik vteřin se nic zvláštního neděje. Náhle však lékař Schuman zaslechne podivné zvuky, které přicházejí zvenku. Bere do ruky pušku a vybíhá před stavení. Na chvíli strne, neboť chlapce tu nikde nevidí.

Záhy za Schumanem vybíhají ostatní. Před domem nalézají jen převrácené vědro, ležící asi dva metry od stop v čerstvě napadlém sněhu. Kam Patrick zmizel? Vždyť nikdo se nemůže jen tak zničehonic „vypařit“!

Proč jeho šlépěje končí několik metrů před studnou? Navíc k nim nevedou žádné další stopy. Zoufalá chlapcova matka i její hosté se marně snaží Patricka najít…

ZABILI HO VLCI?

Při hledání neuspějí ani přivolaní policisté. Záhy zaznamenávají jednotlivé výpovědi. Co slyšel lékař předtím, než vyběhl na zahradu? „Měl jsem pocit, že jsem zaslechl, jak Patrick volá o pomoc,“říká Schuman policistovi.

Také prý zvenku slyšel zvuk podobný vytí. „Řekl jsem si, že ho mohl přepadnout vlk, proto jsem si vzal s sebou pušku,“ vysvětluje Schuman. Skutečně se mohli v okolí pohybovat nějací vlci nebo zdivočelí psi?

Ano – v tehdejších Spojených státech by to nebylo ničím neobvyklým. Ale mohou za chlapcovo zmizení? Nejspíš ne. Pokud by totiž na hocha zaútočila jakákoliv chodící zvířata, musely by být v okolí nalezeny jejich stopy a snad i stopy chlapcovy krve. Ty zde ale nejsou!

Mají záhadné zmizení malého chlapce na svědomí šelmy?

OSAMOCENÉ ŠLÉPĚJE JSOU PROTI

Zabil snad chlapce Schuman, který vyběhl jako první, a následně hodil jeho tělo do studny? Jaký motiv by ho však dovedl k tak hrůznému činu? Jak známo, Schuman je starý mládenec. Co když usiluje o Marjorie, a jejího syna, který by představoval pro jejich vztah jistou „přítěž“, se snaží zbavit?

Mohl by však tak rychle zahladit všechny stopy? V tak krátké době a aniž by si toho ostatní všimli, je to zcela nemožné. Vždyť kolem chlapcových šlépějí se nenašla jediná kapka krve, jediná rýha ve sněhu.

Je snad chlapcovo zmizení společným dílem všech přítomných? Proč by se však tolik lidí chtělo zbavit malého chlapce? Jediným vysvětlením by mohlo být, že jde o členy jakési zvrhlé sekty. Přiznejme si však, že tato konstrukce je velmi nepravděpodobná. Nabízí se ovšem jiná varianta.

VOLAL Z NEBE?

Schuman o okamžiku, kdy vybíhá ven za Patrickem, říká: „Pak jsem určitě zaslechl jeho volání…“ Policista oponuje: „Byl vítr, nemůžete se mýlit?“ Lékař trvá na svém: „Určitě se nemýlím. Udělal jsem ještě pár kroků ke studni, Patrick přece šel pro vodu, ale nebyl tam.“ Pokud lékař nelže, pak je chlapcovo volání slyšet ještě ve chvíli, kdy Schuman přibíhá na zahradu.

Ale Patrick zde již není! Ozývalo se volání odněkud z neosvětlené části pozemku? I když se to může zdát sebevíc fantastické, vše nasvědčuje tomu, že pachatel nepřichází po zemi. Této variantě nahrává i výpověď Marjorie Trench:

„Já jsem ho slyšela, jako by volal o pomoc seshora.“Odneslo tedy Patricka cosi do vzduchu?

PŘELET NEZNÁMÉHO DRUHU

„Mně se zdálo, že letí nahoru do nebe a volá o pomoc ze stále větší výšky, až se jeho hlas ztratil,“tvrdí pastor McCormick. Znamená to, že chlapce něco skutečně zachytilo a později s ním odletělo nahoru?

Avšak tehdy zřejmě neexistoval žádný lidmi sestrojený stroj, který by takový výkon zvládl!

První zaručeně funkční helikoptéra je totiž sestrojena až na konci 30. let 20. století v Německu. Mohl již dříve nějaký neznámý vynálezce sestavit stroj podobných letových vlastností? Vždyť princip vrtulníku je známý již ze starověké Číny a primitivní vrtulník kreslí ve svých náčrtech i italský malíř, všestranný umělec a vynálezce LEONARDO DA VINCI (1452 – 1519)! Ale stále nám chybí motiv.

Stopy ve sněhu končí nedaleko studny. Chlapec až k ní zřejmě nedošel.

GIGANT ÚTOČÍ!

Možná je za únos zodpovědný velký dravý pták: kondor kalifornský nebo orel. Odnesl chlapce jeden z „gigantů nebe“, žijící v Severní Americe? Vždyť mohutný orel ve svých pařátech unese i srnčí mládě! V roce 1832 je zaznamenán případ z Norska, kdy obrovský orel mořský odnáší z farmy čtyřletou holčičku SVANHILD HANSEN.

S dítětem ve svých pařátech urazí pták celých 1,6 kilometru, než dívku poblíž svého hnízda pustí! Později je Hansen v pořádku nalezena.

V roce 1977 zase unáší jakýsi obrovský černý pták – možná kondor – ve městě Lawndale (stát Illinois – pozn. red.) desetiletého Američana MARLONA LOEWE asi deset metrů daleko a pak ho pouští. Je možné, že Patricka potkává stejný osud?

Unesl by podobný pták chlapce, vážícího zhruba 40 kilogramů, a to na mnohem větší vzdálenost?

MĚLI HO NA HÁKU?

Nabízí se ještě další možnosti. Nad Patrickem přelétává ve chvíli, kdy vychází na zahradu, balón, který má dolů spuštěné lano s brzdící kotvou. Tento železný hák pak možná chlapce zachytává a vynáší ho nahoru.

Avšak proč by někdo s balónem letěl v noci za tak špatné viditelnosti, a navíc právě o Vánocích? Navíc, je velmi divné, že by posádka balónu nejevila zájem o chlapce, který by se zmítal na zavěšené kotvě a křičel o pomoc!

Jinou možností je, že se Patrick stává obětí únosu do neidentifikovaného létajícího objektu (UFO). Avšak případ Patrickova zmizení se v mnoha ohledech s těmito únosy neshoduje. Nikdo ze svědků totiž například nevidí oslnivé světlo, které prý tyto údajné únosy často provází, ani na obloze nezaznamenávají žádné výrazné svítící těleso. Všude je prostě tma.

SPADL DO STUDNY?

Kam mohl Trench zmizet? Do studny se následující den spouští jeden z policistů a prohledává její dno. Ale ani toto pátrání, stejně jako opětovná důkladná prohlídka domu a nedaleké kůlny nepřináší žádné výsledky.

Policisté se proto odhodlávají k poslední alternativě znovu předvolávají na policejní stanici všechny svědky Patrickova zmizení a podrobují je novému výslechu. Jejich snaha je marná. Žádnou indicii, která by vedla k vyřešení případu, neobjevili.

Jsou zmizení tajemná, až děsivá. Mezi ně patří i náš vánoční příběh z Oregonu. Jak vše dopadlo? Patrick Trench nebyl nikdy nalezen. Zbyly po něm jen stopy ve sněhu…

Foto: archiv Enigmy
Štítky:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.6tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.8tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.1tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.4tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]