Skip to content

Kanibalové z Edinburghu

Celý příběh začíná někdy na rozmezí 15. a 16. století. Místem činu je okolí skotského Edinburghu. Tehdy se začali v prostoru kolem něho záhadně ztrácet lidé. Místní nejprve měli podezření na vlky či medvědy v okolí, a tak občas i pořádali hony.

Za vším byl na počátku jakýsi Alexander Sawney Bean. Již od mládí poněkud divný hoch. I když se vyučil řemeslu, asi řezníkem, brzy ho opustil. Zamiloval se tehdy do stejně podivné dívky, Agnes Douglasové, o které se povídalo, že se věnuje čarodějnickým rituálům.

Netěšili se dobré pověsti, takže spolu utekli do jeskyně na mořském pobřeží. Ona jeskyně, Bennane Head, se dodnes nachází mezi Girvanem a Ballantrae.

Na obživu jim zatím postačilo loupežnické řemeslo. Bean přepadával většinou osamělé pocestné, které okrádal o peníze, za které na trhu nakupovali vše potřebné. Ale časem se Bean začal stále více strachovat, že by jej mohl někdo na trhu poznat, tak změnil taktiku.

Své oběti po přepadení rovnou zabíjel a těla dovlékl do jeskyně. Zde mrtvoly rozčtvrtili a uvařili. Měli jak uloupené peníze, tak se zbavili strachu z prozrazení a navíc měli i dostatek stravy.

ROZRŮSTAJÍCÍ SE RODINKA

Postupně se Beanovi a Agnes narodilo čtrnáct dětí. Ty nikdy nepoznaly slunce, neboť mohly vycházet jen v noci a také nepoznaly jinou stravu, než lidské maso. Ale jak rostly, vyskytovaly se mezi potomky incestní vztahy.

A tak přibylo 32 vnuků, z nichž někteří byli geneticky postižení. Zatímco po nocích muži lovili své lidské oběti, ať jednotlivce nebo malé skupiny, ženy maso nakládaly v jeskyni do kádí se solí a lákem.

PROZRAZENÍ

Jednou přepadli také manželský pár, který projížděl na koních tímto krajem. Ženu se jim podařilo zabít, ale muž byl udatný bojovník, navíc se na obzoru objevila početnější skupina jezdců. Muž celou událost nahlásil úřadům.

Pod tlakem veřejnosti skotský král Jakub VI. osobně vyrazil se skupinou asi čtyř stovek bojovníků do oněch míst a po čase se jim podařilo jeskyni objevit. Důkazů bylo dost, jeskyně byla plná kostí, kůží a jiných ostatků mrtvých lidí.

Všechny členy kanibalské rodiny odvedli v řetězech. Nějakým soudem se nezabývali, byli prohlášeni za zvířata a neprodleně byli popraveni. Mužům byly usekány všechny údy a zemřeli vykrvácením, ženy byly jako čarodějnice upáleny na hranici.

Odhadem tito kanibalové zavraždili a snědli na tisíc obětí.

JESKYNĚ

Jeskyně, ve které rodina kanibalů žila, je i dnes volně přístupná, ale jen v době mořského odlivu. Ovšem z původní úzké jeskyně v délce asi jednoho kilometru zůstal dnes přístupný jen malý úsek, několik desítek metrů.

Dalšímu postupu brání umělý zával. Stejně tak druhý vstup, který vede do polí a byl využíván jako výstup k loupeživým výpravám, je dnes zahrazen kamennou zdí.

Jeskyně Sawney Bean

SKUTEČNOST, NEBO LEGENDA?

Odborníci se nemohou shodnou na tom, zda tento příběh byl skutečností nebo legendou. Ovšem i ve Skotsku se ve středověku kanibalismus skutečně vyskytoval. Historické podklady příběh ani nepotvrzují, ani nevyvracejí.

Podle historika Seana Thomase mohlo jít o skutečný příběh, ovšem časem věků poněkud zveličený. Jak už to bývá, většina takových událostí nevzniká jen tak, ale má svůj reálný základ.

Foto: kamsevydat.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochaplus.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší vrásky...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
Staročeská kuchařka: Ničily luštěniny rozum?
epochaplus.cz

Staročeská kuchařka: Ničily...

„Kterak to, že po všech porážkách se Francie vždy zase...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Čokoládové cupcakes s mascarpone krémem
panidomu.cz

Čokoládové cupcakes s...

Malé dortíky zdobené smetanovým...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Život mě nešetřil!
skutecnepribehy.cz

Život mě nešetřil!

Prožila jsem si roky, kdy...