Lidé se tísní v chrámové lodi. Temný prostor osvětlují jen svíce a dávají tvářím mrtvolný vzhled. Někdo se modlí, jiný zavírá oči a jen čeká, až ten strašlivý sen přejde. Venku zuří bouře připomínající začátek apokalypsy. To nejhorší má však teprve přijít.
Masivní dřevěné dveře se rozletí a na prahu kostela stojí obrovské stvoření obklopené plameny. Jeho oči rudě žhnou!
V roce 1577 byl Blythburg v anglickém hrabství Suffolk místem, kde se zjevil pověstný ďábelský pes. Během extrémně silné bouře měl vtrhnout do kostela a zabít jednoho muže a malého chlapce.
Zároveň mělo démonické zvíře zanechat stále viditelné stopy na dveřích kostela. Co o této události víme?
Strašná srpnová noc
Kostel Nejsvětější Trojice v Blythburgu je také nazýván „katedrálou močálů“, v narážce na charakter okolní krajiny. Jedná se o jednu z prvních křesťanských staveb ve východní části Anglie. Kostel zde byl připomínán již v sedmém století.
Zjevení záhadného stvoření z té strašné noci 4. srpna 1577 je však natolik ojedinělé, že překrývá i další zajímavosti z dlouhé biografie tohoto křesťanského svatostánku.
V hrabství Suffolk byla hlášena řada pozorování tajemné entity ďábelského psa. Jen málo z nich ale obsahuje tak přesnou dataci a detailní popis. Jaký tvor zabíjel v kostele?
Ďábel, nebo fyzikální jev?
Badatelé upozorňují na fakt, že se svědectví zmiňují i o popáleninách, které měl ďábelský pes způsobit dalším lidem. Doslova se prý v kronikách psalo „o pekelném monstru, které se uprostřed ohně řítilo vysokou rychlostí kostelní lodí“.
Zde se tak naskýtá možnost hledat viníka úmrtí nejen v paranormální entitě – ztělesnění ďábla, ale i v neobvyklém přírodním jevu souvisejícím s panující abnormálně silnou a zvláštními efekty doprovázenou bouří.
Zabíjel v „katedrále močálů“ ďábel, nebo zatím nepopsaná forma kulového blesku či jiného fyzikální jevu? Nasvědčovaly by tomu i zmíněné popáleniny u dalších osob.
Rovněž údajné stopy, které ďábelský ohnivý pes zanechal na kostelních dveřích, mají charakter stop vzniklých působením vysoké teploty.