6. února 1564: Narodil se anglický básník Christopher Marlowe. Údajně je autorem některých děl připisovaných Williamu Shakespearovi.
Domů     Kde se vzala legenda o Krabatovi? Předlohou byl skutečný bojovník s ďáblem
Kde se vzala legenda o Krabatovi? Předlohou byl skutečný bojovník s ďáblem
od 8.12.2022
3.3tis
Johannes Schadowitz
348
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Tu pověst zná u nás mnoho lidí, v balkánských zemích pak téměř každý. Pověst o mladém hrdinovi s magickými schopnostmi, který se postaví svému ďábelskému učiteli. Jenže co když jde o víc než jen o pověst? Co když na tom příběhu ve skutečnosti je něco pravdy?

Co když na tom příběhu ve skutečnosti je něco pravdy? Johannes Schadowitz Byl Chorvat Johannes Schadowitz skutečným čarodějem? Příběh Sněhurky je podle všeho inspirován skutečnými událostmi ze života fríské šlechtičny Margarethy von Waldeck.

Ten příběh je pohádkou i hororem zároveň. Je to příběh čtrnáctiletého chlapce jménem Krabat, který v polovině 17. století stává pomocníkem v jednom mlýně vedle jedenácti dalších chlapců.

reklama

Brzy si z nich udělá přátele a začíná chápat, že místo, na kterém se ocitl, není jen tak nějakým mlýnem. Krabatův Mistr je člověkem znalým mocné magie. Za svůj dar však musí platit tím, že Ďáblovi pravidelně obětuje jednoho z pomocníků.

Když to Krabat zjistí, začne se učit o to rychleji, aby se svým mistrem mohl bojovat… Právě tak tuto prastarou legendu vypráví ve své knize Čarodějův učeň německý spisovatel Otfried Preußler (1923–2013).

Děj si přitom částečně vymýšlí, částečně však vychází z lidového vyprávění z lužickosrbského prostředí. I on tak během sbírání zdrojů patrně naráží na vůbec první záznam této legendy.

Ten pořídil v roce 1837 německý kněz, historik a folklorista Joachim T. Leopold Haupt (1797–1883). Kam ale sahají skutečné kořeny tohoto tajemného příběhu?

Byl Chorvat Johannes Schadowitz skutečným čarodějem?
Byl Chorvat Johannes Schadowitz skutečným čarodějem?

Hrdina z Chorvatska

Na počátku toho všeho bylo podle dostupných informací jedno jediné jméno: Johannes Schadowitz. Mělo jít o chorvatského vojáka, který se narodil v 17. století ve městě Agram a zemřel 29. května 1704 v německém Wittichenau.

reklama

Právě Schadowitz se s velkou pravděpodobností stal předobrazem onoho slavného Krabata. Ostatně naznačuje to i jeho národnost – Chorvat, jak se mu říkávalo, bylo jednoduše pozměněno na Croat či nakonec Krabat. „Byl bohatý a byl nazýván černým umělcem.

V lidové pověsti se říká, že kdysi ve farnosti ve Wittichenau hodil hrst ovsa do hliněného hrnce, a použil jej k vykouzlení regimentu vojáků, kteří se postavili na dvoře fary,“ píše se v ručně psané kronice města Wittichenau z roku 1848 – 1852.

Co když na tom příběhu ve skutečnosti je něco pravdy?
Co když na tom příběhu ve skutečnosti je něco pravdy?

Zachránil i knížete

Svědectví o Johannesových schopnostech je ve skutečnosti daleko víc. Řada lidí prý spatřila například to, jak letěl vzduchem z města Särchen do Drážďan, přičemž nepozorností narazil do vrcholu věže kostela v Kamenci a ohnul ji.

reklama

S pomocí magie pak měl zachránit před Turky i samotného kurfiřta (říšského knížete – pozn. redakce) a i jeho smrt měly doprovázet neurčité zvláštní okolnosti.

Pravdou je, že mnoho motivů o tajemných skutcích, které se v příbězích o Schadowitzovi objevují, můžeme najít i ve starších spisech pojednávajících o úplně jiných lidech.

Nicméně už fakt, že si je lidé spojovali právě s tímto mužem, naznačuje, že nešlo jen tak o někoho. Mohl se před několika stoletími Německem opravdu potulovat muž s neuvěřitelným darem?

Zachránce slabých?

Jasnou odpověď nám nedá ani zkoumání historických záznamů o Schadowitzovi. Vyplývá z nich jen to, že byl kapitánem nepravidelné chorvatské jízdy, konkrétně pak obávané lehké kavalérie zvané Crabati.

Za věrné služby dostal Johannes darem statek nedaleko Vojeřic, kde se také odehrává příběh čarodějova učně. A jak to bylo s tou kouzelnou mocí? Tu měl získat kapitán v Černém Chlumci od místního mlynáře, o kterém se šeptalo, že má pletky s ďáblem.

Schadowitz se mu prý později postavil a porazil ho, čímž si naklonil všechny obyvatele z okolí. Kdo přesně mohl být oním mlynářem a čím si vysloužil, že ho okolí považovalo za spolčeného s ďáblem, už nevíme.

Stejně tak je klidně možné, že si chorvatský důstojník vysloužil svou pověst něčím úplně jiným. Třeba pomocí obyčejným lidem v době války, která na začátku 18. století sužovala velkou část Evropy.

Nebo šlo nakonec o skutečného čaroděje se schopnostmi, které dnes už nedokážeme pochopit?

Příběh Sněhurky je podle všeho inspirován skutečnými událostmi ze života fríské šlechtičny Margarethy von Waldeck.
Příběh Sněhurky je podle všeho inspirován skutečnými událostmi ze života fríské šlechtičny Margarethy von Waldeck.

Temný příběh za Sněhurkou

Pokud bychom se ponořili do původu některých známých pohádek, možná by nás čekala mnohá překvapení. Třeba taková Sněhurka by dětem asi způsobila noční můry.

Příběh Sněhurky je podle všeho inspirován skutečnými událostmi ze života fríské šlechtičny Margarethy von Waldeck (1533–1554). Její otec vlastnil měděné doly, ve kterých musely pracovat i děti. Ty se měly stát předobrazem trpaslíků.

V 16 letech měla půvabnou Margaretu vyhnat z domu její macecha. Dívka tedy odjela do exilu v Nizozemí (Cesta vedla přes pohoří Siebengebirge – Sedm hor).

Po několika letech v exilu Margareta onemocněla a ve 21 letech zemřela. Příčina smrti? Historické záznamy naznačují otravu, za kterou mohl stát sám španělský král. Tomu vadil vztah dívky se španělským princem a pozdějším králem Filipem II. (1527–1598). Je právě toto příběh, který stvořil Sněhurku?

Foto: Creative Commons, Shutterstock
reklama
Související články
od 6.2.2023 588
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvodovou zástavbou, dodnes několikrát přestavěný. Stojí v krásné krajině plné lesů a skal, takže láká k výletu. Při prohlídce zavede průvodce i do sklepa, kde mají vlastní malé „peklo“. Celá prohlídka
od 6.2.2023 1.2tis
V roce 753 před naším letopočtem zakládají bratři Romulus a Remus město, které v průběhu epoch dostalo přívlastek „věčné“. Brzy však mezi nimi propukají vážné spory. Kdo vyhrál, dosvědčuje samotný název města pojmenovaného nakonec po Romulovi – Roma (Řím). V červenci roku 714 však Romulus zmizel. Nikoli jen z historické scény, ale doslova! V případ
od 4.2.2023 2.7tis
Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se nachází zřejmě nejtajuplnější podvodní objekt vůbec. Ač byl objeven už před lety, vědci dodnes neví, co je zač. Dostal proto název Anomálie. Podle konspiračních teoretiků jde o někdejší nacistický bunkr. Je to možné? Tým švédských hledačů pokladů je jako u vytržení. Na monitoru sonaru je totiž možné spatři
od 3.2.2023 2.7tis
Největší rukopisná kniha světa byla sepsána zřejmě ve 13. století mnichem z podlažického kláštera a současným vědcům docela mate hlavu. Její tvorba musela zabrat asi 25 let, písmo však naznačuje, že vznikla v poměrně krátké době. Že by v jejím vzniku měl skutečně prsty ďábel, jak tvrdí legenda? Codex gigas, což v překladu znamená „Obrovská kniha“, dostává
od 3.2.2023 3.3tis
Když se řekne dávná pověst, většina Čechů si vybaví hlavně dílo známého spisovatele a historika Aloise Jiráska (1822–1901). K příběhům, které v jeho Starých pověstech českých naopak nenajdeme, patří i původem německá legenda o krysaři z města Hameln. Proč právě tento příběh dodnes nezajímá jen historiky, ale i nadšence do dávných záhad?   Městem se
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obalů na květiny není nikdy dost
panidomu.cz
Obalů na květiny není nikdy dost
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh