2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Kde se vzala legenda o Krabatovi? Předlohou byl skutečný bojovník s ďáblem
Kde se vzala legenda o Krabatovi? Předlohou byl skutečný bojovník s ďáblem
od 8.12.2022
3.3tis
Johannes Schadowitz
348
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Tu pověst zná u nás mnoho lidí, v balkánských zemích pak téměř každý. Pověst o mladém hrdinovi s magickými schopnostmi, který se postaví svému ďábelskému učiteli. Jenže co když jde o víc než jen o pověst? Co když na tom příběhu ve skutečnosti je něco pravdy?

Co když na tom příběhu ve skutečnosti je něco pravdy? Johannes Schadowitz Byl Chorvat Johannes Schadowitz skutečným čarodějem? Příběh Sněhurky je podle všeho inspirován skutečnými událostmi ze života fríské šlechtičny Margarethy von Waldeck.

Ten příběh je pohádkou i hororem zároveň. Je to příběh čtrnáctiletého chlapce jménem Krabat, který v polovině 17. století stává pomocníkem v jednom mlýně vedle jedenácti dalších chlapců.

Brzy si z nich udělá přátele a začíná chápat, že místo, na kterém se ocitl, není jen tak nějakým mlýnem. Krabatův Mistr je člověkem znalým mocné magie. Za svůj dar však musí platit tím, že Ďáblovi pravidelně obětuje jednoho z pomocníků.

Když to Krabat zjistí, začne se učit o to rychleji, aby se svým mistrem mohl bojovat… Právě tak tuto prastarou legendu vypráví ve své knize Čarodějův učeň německý spisovatel Otfried Preußler (1923–2013).

Děj si přitom částečně vymýšlí, částečně však vychází z lidového vyprávění z lužickosrbského prostředí. I on tak během sbírání zdrojů patrně naráží na vůbec první záznam této legendy.

Ten pořídil v roce 1837 německý kněz, historik a folklorista Joachim T. Leopold Haupt (1797–1883). Kam ale sahají skutečné kořeny tohoto tajemného příběhu?

Byl Chorvat Johannes Schadowitz skutečným čarodějem?
Byl Chorvat Johannes Schadowitz skutečným čarodějem?

Hrdina z Chorvatska

Na počátku toho všeho bylo podle dostupných informací jedno jediné jméno: Johannes Schadowitz. Mělo jít o chorvatského vojáka, který se narodil v 17. století ve městě Agram a zemřel 29. května 1704 v německém Wittichenau.

Právě Schadowitz se s velkou pravděpodobností stal předobrazem onoho slavného Krabata. Ostatně naznačuje to i jeho národnost – Chorvat, jak se mu říkávalo, bylo jednoduše pozměněno na Croat či nakonec Krabat. „Byl bohatý a byl nazýván černým umělcem.

V lidové pověsti se říká, že kdysi ve farnosti ve Wittichenau hodil hrst ovsa do hliněného hrnce, a použil jej k vykouzlení regimentu vojáků, kteří se postavili na dvoře fary,“ píše se v ručně psané kronice města Wittichenau z roku 1848 – 1852.

Co když na tom příběhu ve skutečnosti je něco pravdy?
Co když na tom příběhu ve skutečnosti je něco pravdy?

Zachránil i knížete

Svědectví o Johannesových schopnostech je ve skutečnosti daleko víc. Řada lidí prý spatřila například to, jak letěl vzduchem z města Särchen do Drážďan, přičemž nepozorností narazil do vrcholu věže kostela v Kamenci a ohnul ji.

S pomocí magie pak měl zachránit před Turky i samotného kurfiřta (říšského knížete – pozn. redakce) a i jeho smrt měly doprovázet neurčité zvláštní okolnosti.

Pravdou je, že mnoho motivů o tajemných skutcích, které se v příbězích o Schadowitzovi objevují, můžeme najít i ve starších spisech pojednávajících o úplně jiných lidech.

Nicméně už fakt, že si je lidé spojovali právě s tímto mužem, naznačuje, že nešlo jen tak o někoho. Mohl se před několika stoletími Německem opravdu potulovat muž s neuvěřitelným darem?

Zachránce slabých?

Jasnou odpověď nám nedá ani zkoumání historických záznamů o Schadowitzovi. Vyplývá z nich jen to, že byl kapitánem nepravidelné chorvatské jízdy, konkrétně pak obávané lehké kavalérie zvané Crabati.

Za věrné služby dostal Johannes darem statek nedaleko Vojeřic, kde se také odehrává příběh čarodějova učně. A jak to bylo s tou kouzelnou mocí? Tu měl získat kapitán v Černém Chlumci od místního mlynáře, o kterém se šeptalo, že má pletky s ďáblem.

Schadowitz se mu prý později postavil a porazil ho, čímž si naklonil všechny obyvatele z okolí. Kdo přesně mohl být oním mlynářem a čím si vysloužil, že ho okolí považovalo za spolčeného s ďáblem, už nevíme.

Stejně tak je klidně možné, že si chorvatský důstojník vysloužil svou pověst něčím úplně jiným. Třeba pomocí obyčejným lidem v době války, která na začátku 18. století sužovala velkou část Evropy.

Nebo šlo nakonec o skutečného čaroděje se schopnostmi, které dnes už nedokážeme pochopit?

Příběh Sněhurky je podle všeho inspirován skutečnými událostmi ze života fríské šlechtičny Margarethy von Waldeck.
Příběh Sněhurky je podle všeho inspirován skutečnými událostmi ze života fríské šlechtičny Margarethy von Waldeck.

Temný příběh za Sněhurkou

Pokud bychom se ponořili do původu některých známých pohádek, možná by nás čekala mnohá překvapení. Třeba taková Sněhurka by dětem asi způsobila noční můry.

Příběh Sněhurky je podle všeho inspirován skutečnými událostmi ze života fríské šlechtičny Margarethy von Waldeck (1533–1554). Její otec vlastnil měděné doly, ve kterých musely pracovat i děti. Ty se měly stát předobrazem trpaslíků.

V 16 letech měla půvabnou Margaretu vyhnat z domu její macecha. Dívka tedy odjela do exilu v Nizozemí (Cesta vedla přes pohoří Siebengebirge – Sedm hor).

Po několika letech v exilu Margareta onemocněla a ve 21 letech zemřela. Příčina smrti? Historické záznamy naznačují otravu, za kterou mohl stát sám španělský král. Tomu vadil vztah dívky se španělským princem a pozdějším králem Filipem II. (1527–1598). Je právě toto příběh, který stvořil Sněhurku?

Foto: Creative Commons, Shutterstock
reklama
Související články
od 30.11.2023 2.8tis
Nad neobvyklým apetitem a zvláštními stravovacími návyky francouzského chudáka si lékaři lámou hlavy dodnes. Potravu hledá, kde jen to jde, polyká celá zvířata, a dokonce se pokusí sníst i vlastní ruku! Jeho hlad je neukojitelný, přesto stále trpí podvýživou a nikdo mu nedokáže pomoci. Jakou záhadnou nemocí mohl neustále hladový muž trpět? Jed jsem
od 29.11.2023 3.4tis
Ve světě kryptozoologie existuje jen hrstka tajemných tvorů, kteří se údajně skrývají v podzemí. Jeden takový prý existuje, nebo přinejmenším ještě nedávno existoval v odlehlých sibiřských pustinách. Jde o skutečného tvora, nebo mylnou identifikaci ostatků dávno vyhynulých mamutů?   Odlehlé planiny sibiřského permafrostu zůstávají ještě dnes z velké části zahalené tajemstvím. Jen zřídk
od 28.11.2023 2.7tis
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jediné stopy. Co se stalo? Potopila ji technická závada, nepřátelská akce, nebo snad byla ukradena?! Ponorka SM UB-3 patřila do třídy malých pobřež
od 28.11.2023 3.2tis
V Baskicku – autonomním společenství na severu Španělska se traduje legenda, jejímž protagonistou je záhadný hominid obývající tamní hornatou krajinu. Je však možné, že by se nejednalo o legendu, ale o dávnou vzpomínku na setkání s člověkem neandrtálským? Mytologický vládce lesů je v Baskicku označován jako Basajaun. Mělo by se jednat o robustního
od 28.11.2023 3.2tis
Český kras táhnoucí se od Prahy až za Beroun se svými jeskyněmi, skalními útesy a zkamenělinami prvohorních tvorů je krajina plná romantiky a tajemství. Není proto divu, že v těsném sousedství hlavního města je velkým magnetem pro turisty, milovníky přírody i trampy. Málokterý z nich ale ví, že některá z těch tajemství jsou hodně temná: kdysi dávno tu byli k rituálním účelům obětováni lidé. [gall
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
epochaplus.cz
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
21stoleti.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráz