Jan Josef Antonín Eleazar Kittel byl uznávaným lékařem z malé vísky Šumburk, dnes Krásno, mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Narodil se v roce 1704 a za svého života měl 11 dětí.
Můžeme však mluvit v pravém slova smyslu o lékaři, když pravděpodobně nikdy na univerzitě nestudoval, nebo spíše o úspěšném léčiteli a bývalém vojenském ranhojiči?
Skutečností je, že se dokonale vyznal v léčivých bylinkách, vodoléčbě, v rozborech a diagnózách z moči a při pilném studiu prováděl i řadu složitých operací, např. i očí. Léčil nejen chudé nemocné v celém kraji, ale i v Praze či ve Vídni.
V rodné obci postavil nevídaný velký patrový roubený dům, zvaný německy burg neboli hrad, kde měl lékárnu, pokoje pro pacienty, pracovnu a údajně rovněž pitevnu a studovnu s lidskými kostrami a knihami. Ve sklepě také bylo důmyslné vodoléčebné zařízení.
A jak to u výjimečností bývá zvykem, jeho ohromné úspěchy v léčení vedly ke vzniku různých dohadů a legend.
Údajně za své schopnosti vděčil úpisu ďáblu, který mu na 40 let měl propůjčit bylinu „Všehoj“, kouzelný plášť, na němž se dalo létat a čarovnou knihu pekelných zaříkadel.
Tyto dohady si lidé dávali do souvislosti i s některými jeho činy, kterými jakoby se snažil odvrátit pekelnou kletbu. Například byl iniciátorem a významným mecenášem při výstavbě místního kostela, či jednoho syna nechal vystudovat knězem.
Že sám pochyboval o tom, zda jej čeká peklo nebo nebe, svědčí historka z jeho blízkého konce.
Když ve stáří jako slepý bydlel právě na faře u svého syna, jednou mu řekl: „Když ráno po mé smrti zakokrhají kohouti, budu spasen, jestliže zůstanou němí, budu zatracen.“ Tato jeho předpověď se rozšířila mezi lidmi.
Jednoho dne po půlnoci začal kohout na faře neobyčejně silně a radostně kokrhat. Vzápětí se k nim k němu přidali kohouti z celého okolí a lidé si odechli, že jejich milovaný doktor neskončil v pekle.
Dnes je Kittelův burg v Krásnu opravován.
V místním muzeu, věnovaném jeho činnosti se lze dočíst i o dalších legendách, například jak na poslední chvíli zachránil své děti, které si zahrávaly s jeho údajnou čarovnou knihou, nebo o původu jedné kostry z jeho pracovny apod.
Dnes již asi nerozlišíme skutečnosti od legend, ale doktor Kittel byl bezesporu obrovským přínosem pro tento kraj.