27. února 1534: Kateřina z Komárova, zvaná též česká Čachtická paní, je odsouzena k trestu smrti hladem. Umírá o dva týdny později.
Domů     Léčebná metoda Aura-Soma. Dokážou barvy uzdravovat?
Léčebná metoda Aura-Soma. Dokážou barvy uzdravovat?
od 24.11.2023
3.5tis
337
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Mnozí je považují za jakýsi zázrak fyzického světa, jiní jim přisuzují nejrůznější účinky na mnohé oblasti lidského života. Řeč je o barvách, které by fyzik definoval jednoduše jako vnímání elektromagnetického záření sítnicí oka.

Může mít ovšem vnímání barev vliv na naše zdraví? Metoda známá jako Aura-Soma říká, že rozhodně.

Zakladatelka metody Vicky Wall tvrdila, že má jasnovidné schopnosti a že své znalosti získala nadpřirozeným způsobem.
Zakladatelka metody Vicky Wall tvrdila, že má jasnovidné schopnosti a že své znalosti získala nadpřirozeným způsobem.

Abychom souhlasili s tvrzením, že jsou barvy něčím víc než jen pozorováním konkrétních vlnových délek světla, stačí si uvědomit ty nejzákladnější teze.

Asi každý bude souhlasit, že červená a žlutá barva jsou teplejší a hřejivější, zatímco modrá a zelená spíše naopak. Stejně tak červená působí výstražně a je pozorovatelná z větší dálky, zatímco zelená více uklidňuje a rozeznáme ji až z větší blízkosti.

Aura-Soma je pak moderní celostní terapie, která jde v práci s barvami ještě mnohem dál.

Podle jejích zastánců jde o unikátní metodu, která v sobě spojuje působení drahých kamenů, minerálů, energií rostlin a v neposlední řadě právě barevné terapie.

Má jít o jakousi léčbu duše, která si klade za cíl předcházet chorobám a nemocem a která má především vnášet harmonii do fungování nejen těla jako takového, ale i psychicky a celkového nastavení člověka. Může něco takového ale fungovat?

Nápad jasnovidky

Domovskou zemí této terapie je Anglie a její zakladatelkou pak britská jasnovidka a léčitelka Vicky Wall (1918–1991). Ta ve svém pokročilém věku oslepla a začala tvrdit, že se jí otevřely jasnozřivé schopnosti.

Prosazovala tezi, že klíčem ke zdraví a spokojenosti je propojení obalu, což je v jejím podání ona „aura“ a samotného těla označeného jako „soma“.

Toho lze údajně docílit právě skrze barvy koncentrované ve zvláštních léčivých lahvičkách. „Viděla, jak lidi přitahují přesně ty barvy, které mají ve své auře.

Jakoby se při pohledu na sadu lahviček dívali do zrcadla a poznávali sami sebe,“ stojí na oficiální stránce této léčebné metody. Dnes se metoda opírá o tři základní barvy – modrou, červenou a žlutou, jejichž kombinací vzniká další barevné spektrum.

Obsah lahviček pak tvoří směs oleje a vody doplněná o přírodní barviva, výtažky z rostlin a minerálů.

Vyberte si tu svou

Jak vlastně taková terapie s pomocí Aura-Soma lahviček probíhá? Vše začíná v okamžiku, kdy si klient z palety lahviček vybere čtyři, které ho nějakým způsobem zaujmou a které následně seřadí podle svého úsudku od první do poslední.

Následuje výklad vedený terapeutem, ve kterém se odhalují nejrůznější problémy, bloky a traumata daného člověka, což následně vede k možnosti s nimi pracovat a léčit je, nebo se jim aspoň věnovat.

Samotné lahvičky (klient si domů zpravidla bere pouze jednu) mají různý význam a údajně dokážou působit na různé oblasti. Některé prý dokážou čistit auru, jiné zase napravovat různé škody z minulosti.

Doma je lze následně protřepat a jejich obsah lze nakapat na dlaň nebo s ním pomazat určitou část těla. Je za tím ale něco víc než jen víra, která uzdravuje?

Jen placebo?

Údajně vůbec největší pomocí má být tato metoda pro řešení různých traumat z dětství nebo dospívání. Zastánci metody tvrdí, že nezpracované zážitky se v těle hromadí, což časem vede k potížím.

Metoda je prý jakousi pěšinkou k nalezení příčiny a současně způsobem nápravy. Terapeuti, kteří metodu používají, tak údajně léčí úzkosti, deprese, sexuální problémy nebo potíže se sebevědomím a seberespektem.

„Hodně lidí, kteří se zabývají duchovnem, jdou do takové velké vážnosti a úcty. Ale to je to, že v sobě něco hodně moc potlačují. To vůbec není v pořádku. Právě AURA-SOMA umí na tyto stavy velmi dobře nasvítit.

Člověk začne ožívat,“ doplňuje v jednom rozhovoru česká terapeutka Elena Chmelová.

Naproti tomu ovšem stojí zástup skeptických badatelů, podle kterých je metoda jen další laickou psychoterapií, která se opírá především o úlevu skrze zájem terapeuta a placebo efekt. Mohou mít pravdu?

Terapie světlem
Terapie světlem

Terapie světlem

V poslední době je stále populárnější také tzv. terapie světlem. Skutečně dokáže zpomalovat stárnutí, léčit a dodávat energii?

Jak to funguje? Stačí na sebe jednoduše nechat působit světlo o nějaké vlnové délce (tedy konkrétní barvy) a relaxovat, přičemž se účinky časem dostaví.

Zastánci terapie tvrdí, že v závislosti na barvě světla lze tímto způsobem zlepšovat svou pleť, fyzickou kondici i duševní zdraví. Terapie má pomáhat se záněty i s regenerací svalů.

Oproti tomu existuje nemálo kritiků, podle kterých jde hlavně o výnosný byznys. Lampy na světelnou terapii totiž sice mohou pomoci s konkrétními, hlavně psychickými potížemi, ve většině případů ale údajně nic nedělají. Mohou mít pravdu, nebo má tento způsob léčby svoje uplatnění?

Foto: shutterstock.com, youtube.com
reklama
Související články
od 23.2.2024 3.4tis
Navzdory tomu, že se dnes Česká republika počítá mezi země s nejmenším podílem věřících obyvatel, v minulosti tomu tak rozhodně nebylo. Dokládá to i množství poutních míst, na kterých se údajně odehrávaly zázraky. Jedno z těch nejslavnějších se nachází ve Zlatých Horách ve Slezsku. Opravdu se tam uzdravily stovky lidí?   Zadýchaná žena jménem Anna Tannheiserová si otře pot z čela a ztě
od 22.2.2024 3.2tis
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii? Je 4. července 1849 a po malé vsi Mcely kráčí dvě mladé dívky Kateřina Halšová a Františka Fričová, když najednou zahlédnou překrásnou paní v zeleném dlouh
od 8.2.2024 3.4tis
Duchovně založená Terezie Neumann von Konnersreuth (1898–1962) se narodila jako nejstarší z jedenácti dětí do velmi chudé rodiny krejčího Ferdinanda Neumanna a jeho manželky Anny a už od dětství měla pořádnou smůlu. Dne 10. března 1918 částečně ochrnula po pádu při hašení ohně ve stodole svého strýce. Pak ještě několikrát upadla a poranila se. Jen o rok p
od 6.2.2024 3.0tis
Oči jsou oknem do duše. Jak se ale o tato „okna“ starat? Skvělým pomocníkem je světlík lékařský (Euphrasia officinalis). EnigmaPlus.cz vám prozradí, jak pomáhá také levandule nebo růženín...     Obklady ze světlíku jsou skvělé proti únavě očí. Pomohou ale i pokud vás trápí zánět spojivek, ječné zrno či jiné oční záněty. Světlík se osvědčil
od 4.2.2024 2.9tis
Kostel Nejsvětější Trojice v polském Gdaňsku tone v šerosvitu. Právě se ho chystá opustit poslední věřící. Zvedne proto hlavu, aby si naposledy prohlédl dominantu svatostánku. Je jí dřevěná socha Krista. „Ale vždyť…“ hlesne dotyčný. Plastika by totiž měla mít zavřené oči. Muži se ale zdá, že je má otevřené! Co to znamená? A nešálí ho zrak? Františkánským
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Monstrózní vesmírné dalekohledy
epochaplus.cz
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
epochaplus.cz
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo