Zda tajemná říše Šambala skutečně existuje, není jasné. Pátrali po ní mnozí, vchod hledala třeba i nacistická expedice v okolí hory Kančendženga. Nikdo ale neuspěl. Je tato říše navždy mimo náš dosah, nebo přece jen existuje způsob, jak se tam dostat?
Podle prastarých tibetských a indických textů se kdesi pod rozeklanými vrcholky Himálaje nachází jedna z nejmocnějších říší světa. Jmenuje se Šambala. Střežit má tajuplný kámen zvaný Čintamani, který byl kdysi přinesen na Zemi ze souhvězdí Orion.
Nerost je to neobyčejný, neboť vyzařuje energii posilující duševní a fyzické schopnosti lidí. „Podle pověstí jej pečlivě střeží Společnost sedmi mudrců, zvaná „Učitelé“.
Ti se – za pomoci energie vyzařující z Čintamani – snaží ovlivňovat vývoj lidstva pozitivním směrem,“ myslí si záhadoložka Magdalena Zachardová. O Šambale se většinou píše jako o neviditelné říši.
Je to proto, že se nachází pod zemí, jak tvrdí někteří, nebo proto, že ve skutečnosti leží v astrálních sférách?
Narazí na UFO
Pět nákladních vozů, pět koní a přes sto velbloudů se pomalu ale jistě dává na cestu. „Chci najít šambalské hlavní město Kalapu, v níž se tyčí vysoká věž, která ukrývá Čintamani,“ prohlašuje v roce 1924 ruský mystik Nikolaj Konstantinovič Roerich (1874–1947).
Ten se nesmírně intenzivně zajímá o kulturu Východu. Při svých bádáních narazí ve starověkých textech na zmínky o bájné podzemní říši, kterou stůj co stůj hodlá objevit. Záhy se proto vydává na dlouhou a náročnou expedici.
Během následujících čtyř let procestuje severní Indii, Kašmír, Tibet, Čínu a Mongolsko, legendární říši ale ke svému zklamání nenalezne. U mongolského jezera Choch núr nicméně spatří na obloze podivný létající disk. Podle některých jde o jedno z prvních novodobých setkání s UFO.
Vysílání v neznámém jazyce
„Po pádu Atlantidy se Velcí učitelé (Mahátmové) předchozí civilizace, držitelé Vědomostí, děti Vesmírné inteligence, přemístili do ohromného komplexu jeskyní,“ píše o Šambale francouzský mystik René Guénon (1886–1951).
Zkazky o nesmírně mocné říši a neméně mocném drahokamu Čintamani uhranou na začátku 30. let 20. století také Adolfa Hitlera (1889–1945).
Podle německého orientalisty Alberta Grünwedela (1856–1935) by se vchod do Šambaly mohl nacházet v okolí hory Kančendženga na hranici mezi Nepálem a Indií. Hitler proto do oblasti postupně vyšle tři expedice vedené Ernstem Schäferem (1910–1992).
Ta poslední z let 1938 až 1939 prý není úplně neúspěšná. Vchod do Šambaly sice Němci nenajdou, zato ale v okolí hory nahrají několik tajuplných radiových vysílání v neznámém jazyce.
Jsou třeba speciální schopnosti?
Madam Helena Blavatská (1831–1891), která o sobě tvrdí, že je nadána božským viděním, schopností telepatie i levitace, obrátí oči v sloup a upadne do transu.
„V něm prý navázala spojení s šambalskými mudrci,“ dozvídáme se od amerického publicisty Alexandera Berzina (*1944).
Do tajemné říše se totiž údajně nelze fyzicky dostat, cesta do ní vede jen přes duchovno. To potvrzuje také současný tibetský dalajláma.
„Ti, kteří jsou nadáni speciálními schopnostmi, mohou s městem navázat karmické spojení; nejde ale o skutečné místo, které lze nalézt,“ domnívá se dalajláma Tändzin Gjamccho (*1935).