19. června 2013: Na japonské dívčí škole ve městě Kamigōri propuká masové hysterie. Podle školaček na ně útočí jakýsi démon.
Domů     Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
od 8.5.2024
2.7tis
Existoval na Madagaskaru opravdu lidožravý strom, který byl uctíván domorodci?
296
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číhat hluboko v lesích exotického Madagaskaru.

Jsou zprávy o něm přitažené za vlasy, nebo opravdu způsobil úmrtí několika lidí?

Existoval na Madagaskaru opravdu lidožravý strom, který byl uctíván domorodci? Tyto stromy jsou na Madagaskaru všude. Je mezi nimi někde i ten lidožravý? Co všechno skrývá ostrovní džungle? Je možné, že lidožravý strom je už dávno pokácen? Mohlo něco jako lidožravý strom vůbec existovat? Nešlo pouze o něčí výmysl?

V hloubi madagaskarské džungle u jihovýchodního pobřeží Afriky je větší ruch, než bývá obvyklé. Za vše může skupina domorodců postávajících kolem vysokého a mohutného stromu s kmenem vzdáleně připomínajícím slupku ananasu a se zvláštními špičatými listy.

Nejméně tři desítky lidí v bederních rouškách a s oštěpy v rukách hlasitými výkřiky uctívají duchy, kteří se na tomto místě mají nacházet. Náhle někdo z hloučku předvede ženu se zvláštním skelným pohledem.

Dav jí okamžitě oštěpy dostrká až ke stromu, a donutí jí dokonce vylézt do koruny, kde z kůry vytéká zlatavá tekutina připomínající med. Válečníci se náhle utiší. Stromem jako by projel záchvěv energie, liány se obtáčí kolem ženy, která křičí o pomoc. Marně.

Obětní rituál, který se na Madagaskaru údajně odehrává už celá staletí, nedokáže nic zastavit. Je ale možné, aby něco jako lidožravý strom skutečně existovalo?

Tyto stromy jsou na Madagaskaru všude. Je mezi nimi někde i ten lidožravý?
Tyto stromy jsou na Madagaskaru všude. Je mezi nimi někde i ten lidožravý?

Svědectví cestovatele

„Doposud ztuhlá chapadla stromu se pohnula a jedno po druhém se pomalu natáčelo ke křičící ženě. S brutální silou ji spoutala, vzápětí se pomalu, jako ramena jeřábu, začaly zvedat tuhé listy.

Vytvořily jakýsi gigantický květ a tiše se sevřely kolem zmítající se oběti.

Po chvíli začal stékat po kmeni pramínek červené tekutiny – směs krve a šťávy stromu,” píše na konci 70. let 19. století německý cestovatel Karl Liche, který se během svých cest údajně dostal až na území madagaskarského kmene Mkodo a zúčastnil se popsaného rituálu.

Ve svých dopisech a článcích popisuje strom jako vysoký s kmenem připomínajícím obří ananas s tmavohnědou kůrou, zvláštními květy, dlouhými bílými šlahouny a listy zakončenými ostrými hroty. Nemohl si ale všechno vymyslet, aby svým cestám dodal na zajímavosti?

Co všechno skrývá ostrovní džungle? Je možné, že lidožravý strom je už dávno pokácen?
Co všechno skrývá ostrovní džungle? Je možné, že lidožravý strom je už dávno pokácen?

Záhadné zmizení

I záhadologové připouštějí, že mnoho informací mohlo být značně přikresleno. Jenže ve 30. letech 20. století se ukazuje, že lidožravý strom se v mytologii domorodců skutečně objevuje.

„V roce 1935 strávil na Madagaskaru čtyři měsíce bývalý britský armádní důstojník L. Hearst.

Pořídil tam několik fotografií neznámých druhů stromů, pod kterými ležely kostry nejrůznějších zvířat,“ píše ve své knize americký záhadolog Karl Shuker (*1959).

 Český badatel Ivan Mackerle (1942–2013), který se záhadou lidožravého stromu také zabýval, doplňuje, že Hearst se poté, co jeho důkazy nebyly uznány, vypravuje do pralesa znovu a už se nikdy nevrátí. Padl snad sám za oběť nebezpečným stromům?

Na místech, kde byl spatřen naposledy, Ivan Mackerle o mnoho let později osobně pátrá. Domorodci mu však tvrdí, že lidožravé stromy jsou tabu. Chrání snad nějaké posvátné tajemství?

Mohlo něco jako lidožravý strom vůbec existovat? Nešlo pouze o něčí výmysl?
Mohlo něco jako lidožravý strom vůbec existovat? Nešlo pouze o něčí výmysl?

Co zjistil český záhadolog?

Český badatel se dozvídá o prazvláštním stromě kumanga, který je nebezpečný především svými květy vylučujícími jedovatý plyn. K jednomu takovému se dostává, nicméně nachází jen několik mrtvol drobných zvířat.

„Možná, že jsme byli jedni z posledních bělochů, kteří legendární zabijácké stromy viděli na vlastní oči a filmovali. Nikde jinde totiž nerostou,“ píše o této cestě s tím, že ale nemohlo jít o lidožravý strom z vyprávění Licheho a Hearsta.

Znamená to, že informace o něm jsou jen mýtus? Mackerle naznačuje, že strom možná potkal stejný osud jako stromy kumanga – domorodci ho přestali uctívat, a možná i skáceli, nebo vymizel přirozenou cestou. Nebo se stále někde jeho poslední exempláře ukrývají?

Ostatně i vědci přiznávají, že na Madagaskaru je stále dost neprobádaných míst.

Foto: Pxfuel
Lokalita:
Související články
od 19.6.2024 449
Záhadné monstrum ze skotského jezera Loch Ness je opět středem pozornosti. Tohoto až 20 metrů dlouhého živočicha s přibližně třímetrovým krkem mělo za několik posledních měsíců spatřit mnoho svědků. V některých případech se ho údajně podařilo dokonce i vyfotografovat!   Již mnohokrát prý byla nafilmována a zach
od 18.6.2024 1.2tis
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-grachtů, napadne vás, zda se pod hladinou může ukrývat i nějaké nebezpečí… Máme pro vás odpověď! Amsterdam je někdy přirovnáván k italským Benátká
od 18.6.2024 2.0tis
Britské ostrovy se mohou těšit jedním z nejznámějších světových kryptidů. Ano, jde o legendární Nessie ze skotského jezera Loch Ness. Poněkud ve stínu zájmu pak leží informace, že i v dalších jezerech Spojeného království se mohu nacházet záhadní tvorové. Příkladem je jezero Windermere v hrabství Cumbria. Pod hladinou tohoto jezera by měl být domov
od 17.6.2024 2.1tis
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S jakými nevysvětlitelnými jevy se tu lidé setkali?     Po celém světě se nacházejí místa, před kterými je údajně nutné mít se na pozoru. Často j
od 17.6.2024 2.9tis
Lékaři po sobě vrhají bezradné pohledy. Už desátým dnem v kuse pozorují meditujícího indického jogína Prahlada Janiho, který je podrobován velmi neobvyklému experimentu, během kterého nesmí jíst ani pít. Jaké je překvapení vědců, když stařičký muž náročný úkol bez problémů splní. On sám však nad výsledkem testu jen mávne rukou. „Bez potravy žiji už 70 let,“ prohlásí klidně.  [gallery ids="12903
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum