17. července 1819: V záhadné hrobce rodu Chaseových na ostrově Barbados dochází k opětovnému nevysvětlitelnému přesouvání těl a rakví.
Domů     Mary J. Fancher: Čemu vděčí zmrzačená vědma za své schopnosti?
Mary J. Fancher: Čemu vděčí zmrzačená vědma za své schopnosti?
od 11.12.2022
3.0tis
Před Mollie nezůstane skryté nic… Foto: Pixabay
312
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Chromá, prakticky nežijící, a přitom zcela přítomná – zázračná dívka zůstává záhadou i téměř 100 let po její smrti. Příběh Mary J. Fancher z New Yorku patří mezi ty nejzázračnější…

Před Mollie nezůstane skryté nic... Foto: Pixabay Mollie je geniální studentka a má se vdávat. Vše ale změní tragická nehoda... Foto: Creative commons - volné dílo Podívejte, brachu, buďte velmi opatrný, je to velmi hezká mladá dáma...

Mladá dáma Mary J. Fancher (1848–1916), které nikdo neřekne jinak než Mollie, se vrací bryčkou zpět domů z nákupu výbavy a zkoušky šatů. Obruč její sukně se zachytila závory a prudký pohyb bryčky srazí dívku na studenou zem brooklynských ulic.

Tvrdé rány dlažby doplňuje škrcení sukně. Mollie utrpí mnohočetné zlomeniny včetně těžkého poranění páteře, které ji činí invalidní.

U zubožené Fancher po nehodě náhle propukají tajemné vnitřní síly, podobné druhému zraku nebo jasnovidectví. Popisuje předměty ve skrytých balíčcích, s lehkostí čte zapečetěné dopisy i knihy, a to vše přestože je naprosto slepá!

Jak se ale zdá, aby získala tyto nadpřirozené schopnosti, musí dívka nejprve přijít o všechny smysly a upadnout do zvláštního vegetativního stavu.

Pozoruhodné jsou už první podivuhodné záznamy, které pořizuje Molliina teta Susan E. Crosby, která o svou nemohoucí neteř bez ustání pečuje:

„Dne 17. února ztratila zrak, o dva dny později sluch, dvaadvacátého toho měsíce opět viděla, slyšela a mluvila po dobu třiceti minut, druhý den však ztratila i čich, den nato dostala křeče do rukou a čelistí.

Ale devátého března došlo opět k úplnému uvolnění svalů, Mollie opět viděla a slyšela po několik hodin.“

Ona nejí, ona nepije

Nebožačka sužovaná osudem navíc během několika měsíců přestává přijímat potravu. „Slečna Crosby se často zmiňovala o slečně Fancher, že vlastní nadpřirozené síly. Zdá se zcela jistě, že přijímá přísun síly z nějakého zdroje, jí neznámého původu.

Jak jinak by mohla být zachována po tak dlouhou dobu?

Je velkou záhadou, jak bylo možné ji udržet při životě po několik let během doby jejího utrpení, které bylo tak ohromné, a výživa, kterou dostávala, tak velmi malá,“ popisuje rodinný přítel a autor knihy Mollie Fancher: Brooklyn Enigma (Mollie Fancher: Brooklynská hádanka) Abram H. Dailey.

Podívejte, brachu, buďte velmi opatrný, je to velmi hezká mladá dáma...
Podívejte, brachu, buďte velmi opatrný, je to velmi hezká mladá dáma… “ Foto: Pixabay

Proč ten smích?

Osleplá Mollie, které se jen chvilkově vracel ztracený zrak, často upadá do samovolných transů, při kterých se jí dostává vidin, jež ovšem velmi často korespondují s reálným stavem.

Svým svědectvím v tomto případě může posloužit rodina Newyorčana Thomase Townsenda. Její členové dělají Mollie, vyloučené z veřejného života, často společnost. Na jednu návštěvu u choré však nikdo z nich jen tak nezapomene.

Jako první u lůžka nemocné usedá Townsendova manželka Sarah. Společně s její tetou Susan pak čekají na Townsendův opožděný příchod.

V inkriminovaném období Mollie normálně komunikuje, ale když v jednu chvíli propukne v hlasitý smích, všechny zajímá důvod její veselosti. Mollie však trvá na tom, že vše vysvětlí až s příchodem Townsenda. Když k tomu dojde, obrátí se k němu vlídně a praví:

„Podívejte, brachu, buďte velmi opatrný, je to velmi hezká mladá dáma, kterou jste doprovázel na trajektu a projevoval jí svůj zájem, ale….“ Zčervenalému a zkoprnělému Townsendovi prý v tu chvíli nezbývá než přiznat barvu a potvrdit právě vyřčená slova.

Budoucnost jako sen

Nejen současnost, ale údajně také budoucnost dokáže zázračná Mollie uzřít během svých změněných stavů vědomí. V jednom z hlubokých transů se prý ocitá v Muskegonu ve státě Michigan ve společnosti George F. Sargenta, šéfa stejnojmenné obchodní společnosti.

Mentálně se přitom nachází stovky kilometrů daleko a leží stále na svém lůžku ve společnosti jednoho ze svých přátel Berta Blossoma.

Je to právě on, kdo čerstvě probuzené Fancher oznamuje, že její poslední trans vyděsil nejen jeho, ale celou společnost u postele nemocné. Všichni si mysleli, že už se blíží její poslední hodinka. Mollie ale nedbá strachu a vypráví svou nejnovější vizi.

„To nic, ale viděla jsem zajímavé věci. Pan Sargent zpíval u klavíru na velké slavnosti,“ pronese bezprostředně Fancher.

Zmíněného muže nikdo nezná, později se ale v novinách objevuje čerstvá reportáž ze Sargentovy účasti na slavnostním otevření podniku fabrikanta jménem Milo J. Chase, který si v Muskegonu založil výrobu klavírů.

Během slavnostního otevření je podle listu uspořádán raut, který doprovází hudba a zpěv. U klavíru tehdy skutečně sedí továrník Sargent!

Pět žen, jež čtou hmatem

Sama Mollie ve vzácných stavech plného vědomí o sobě hovoří jako o pěti různých osobnostech. Bytosti Sunbeam, Idol, Rosebud, Pearl a Ruby prý v nitru ženy samy ožívají v tomto pořadí.

Ona sama se pak s novou identitou plně ztotožňuje a nechává se svým okolím oslovovat smyšleným jménem.

Trans, který u Mollie propukne 1. června 1866 a trvá celý týden. Pak uběhne jeden jediný den a žena upadne do dalšího transu, který trvá neuvěřitelných devět let!

Během celé doby nedochází k žádnému přísunu potravy, ale zato Mollie napíše tisíce dopisů, vytvoří stovky voskových květin a udělá mnoho podařených výšivek – to vše v transu!

Mollie je geniální studentka a má se vdávat. Vše ale změní tragická nehoda... Foto: Creative commons - volné dílo
Mollie je geniální studentka a má se vdávat. Vše ale změní tragická nehoda… Foto: Creative commons – volné dílo

50 let zázraku

Aby byla všem tahanicím kolem mentálního fenoménu Mary J. Fancher učiněna přítrž, je k případu povolán americký astronom a badatel Henry M. Parkhurst (1825–1908).

Ten provádí s Mollie několik testů mimosmyslových schopností a jejich závěr překvapí i samotného Parkhursta. Nejenže je přesvědčen o pravosti projevů její mysli a těla, ale musí údajně také konstatovat další pozoruhodnou věc.

A sice že invalidní, ale paranormálně nadaná Fancher neselhala ani v jedné z testovaných oblastí.

Mary J. Fancher strávila upoutána na lůžku dlouhých 50 let. Dne 11. února 1916 populární Mollie umírá ve věku 67 let na srdeční záchvat.

Ještě těsně před smrtí prý proudí do domu zázračné ženy davy lidí, aby se na vlastní oči přesvědčili, že legenda o nezlomitelné vědmě nelhala.

Mollie zemřela, ale svým životním příběhem se stala nesmrtelnou, tím spíš, že v moderní medicíně ani psychologii nemá její případ obdoby.

Foto: Pixabay, CC
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 16.7.2024 2.0tis
V Jaderském moři se nachází mysteriózní Mys Planka. Jde o nejvýraznější výběžek pevniny vybíhající do moře v lokalitě dalmatského pobřeží Chorvatska, jihovýchodně od obce Rogoznica, v Šibenicko-kninské župě. Je spojen s jednou zázračnou událostí. Jakou? V době antiky se Mysu Planka říkalo Diomedův mys, podle řeckého mytologického hrdiny-bojovníka od maloasijské Tróje. Ten se měl údajně plavit p
od 12.7.2024 3.2tis
Hustá džungle se rozestoupí a za mýtinou se objeví vchod do nevábně vypadající sluje. Že právě zde dochází k zázračným uzdravením, by hádal málokdo. U vchodu do jeskyně totiž nejsou žádné rituální sošky, vycpané mrtvoly zvířat, vybělené kosti ani hrůzu nahánějící fetiše. Přesto jde o nejmystičtější místo na celém Fidži.     Kde jinde, než
od 27.6.2024 3.1tis
Na Tachovsku, asi šest kilometrů od zříceniny známého hradu Přimda, se u silnice nedaleko obce Málkov nachází dnes již téměř zapomenutý pozůstatek kostela sv. Apoleny, založeného na místě původní kaple Panny Marie. Oční a zubní neduhy Tento dnes opuštěný kostel stojí na místě osady Svatá Apolena, z níž bylo v roce 1945 vysídleno německé obyvatelstvo. V roce
od 26.6.2024 2.7tis
Sestřička předává ženě její právě narozenou dcerku. „Je skutečně krásná.“ říká jí. „Ano, to opravdu je. Je to zázrak,“ odvětí se slzami v očích čerstvá maminka. A myslí to skutečně doslova. Její dcera se podle ní totiž zrodila nadpřirozenou cestou. Bez účasti muže!     Neuvěřitelný příběh se začíná psát na začátku léta roku 1944. Devatenác
od 26.6.2024 3.0tis
Snad nejslavnějším magickým lektvarem je nápoj lásky. Existuje ale nějaký spolehlivý návod na jeho výrobu?     V minulosti kolovala mezi lidmi řada receptů na přípravu nápoje lásky, které se v průběhu dějin obměňovaly. Není tedy jasné, který z nich je ten správný. Jeho nedílnou součástí však musely být přísady pocházející z těla obou aktér
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
epochaplus.cz
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka.
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít