Skip to content

Monstrum z hlubin, nebo jen mršina žraloka obrovského? Záhada Stronsayského monstra

Vodní monstra, která mají obývat doposud neprobádané vodní plochy, už mají svou královnu – Nessie z jezera Loch Ness. Přesto bychom neměli zapomenout ani na příběhy dalších údajných vodních netvorů. Patří mezi ně také takzvané Stronsayské monstrum z Orknejí.

Tvor získal své jméno podle ostrova, na jehož pláži se jednoho rána tělo tvora objevilo. Stalo se tak 25 září roku 1808, den po obrovské bouři, která řádila nad celými Orknejemi. Na ostrovní pláži toho rána ležela mršina ohromných rozměrů.

Mrtvé tělo bylo téměř 17 metrů dlouhé. A to i přesto, že mu scházel kus ocasu. Mršinu, která měla malou hlavu, hladkou kůži a několik párů ploutví zdokumentovala The Natural History Society z Edinburghu, jejíž členové neměli pro původ tvora žádné vysvětlení.

Stronsayské monstrum prý není jediným záhadným tvorem, které vody kolem Orknejí obývá. ZDROJ: mysteriousuniverse.com
LEGENDY VERSUS VĚDECKÁ TVRZENÍ

Odhadovali ale, že jde o nový druh zvířete, které je nejspíše příbuzné s mořskými hady. Obyvatelé ostrovů však měli na celou věc jiný názor. Podle nich šlo o vodní příšeru, kterou už desetiletí vídali plout ve vlnách obklopujících jejich domovinu.

O tvora, kterého často vídali jen jako dlouhý tmavý stín pod hladinou, a o kterém vyprávěly už pověsti jejich předků. Přesto vědci tvora pojmenovali Halsydrus pontoppidani a uvedli, že jde sice o nový druh, ale jinak o obyčejné zvíře, nikoliv záhadné monstrum.

Ještě skeptičtější byli ke Stronsayské příšeře další vědci, kteří tělo zkoumali. Například profesor John Goodsir ji označil za zdeformovanou mršinu žraloka obrovského, a na jeho stranu se později přiklonili i další vědecké autority.

Ani to ale mnoho místních nepřesvědčilo.

Foto: mysteriousuniverse.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články