Populační exploze lidstva je něco, co je každodenně patrné všude kolem nás. Zdá se, že lidí na Zemi je už nějak moc. Uznávaný australský profesor Frank Fenner varuje, že našemu druhu zbývá poslední století existence.
Pak se podle něj sami zahubíme. Proč? Enigma vám to objasní. Fenner se také domnívá, že už je pozdě doufat v záchranu. Má pravdu? Je jeho pesimismus na místě? A co na jeho názory říkají ostatní vědci?

Významný australský emeritní profesor mikrobiologie Frank Fenner (1914–2010) přichází na konci své úspěšné kariéry se znepokojující myšlenkou: lidstvu zbývá posledních 100 let existence! Předpovídanou apokalypsu ale nedává za vinu mimozemšťanům, meteoritům ani ničemu nadpřirozenému.
Podle něj se zahubíme sami v důsledku neřízené populační exploze a vytrvalého ničení planety. Domnělou zkázu lidské civilizace pak Australan srovnává se zánikem populace Velikonočních ostrovů. Někdejší zánik tamní kultury totiž zapříčinilo právě přelidnění, na nějž lidé reagovali masivním kácením lesů, aby získali více prostoru.
To pak mělo logicky za důsledek úbytek živočišných i rostlinných druhů, postupný hlad a nakonec smrt. Řítíme se nyní do stejné katastrofy?

BLÍŽÍ SE NÁŠ KONEC?
„Druh Homo sapiens vyhyne, možná během jednoho sta let. A mnoho dalších zvířat vyhyne s ním. Je to neodvratná situace. Myslím si, že je příliš pozdě. Moc o tom nemluvím, protože lidé se stále pokoušejí něco s tím udělat, ale nedělají dost.
Nějaká opatření by to mohla trochu zpomalit, ale už je tady příliš moc lidí. Lidský druh dopadne pravděpodobně stejně jako četné druhy, jejichž zánik jsme viděli,“ tvrdí Frank Fenner. Dá se osud lidstva ještě nějak zvrátit?
Fenner se domnívá, že na záchranu už je pozdě.

PLANETA TO NEZVLÁDNE
Faktem je, že každý den přibude na Zemi v průměru 218 000 lidí. Od dob průmyslové revoluce navíc podle odborníků na životní prostředí máme na naši planetu zhruba stejný vliv, jaký by měl dopad komety či doba ledová.
Jak dlouho nás ještě dokáže Země uživit? „Tak, jak se bude populace zvyšovat na sedm, osm, devět miliard, bude přibývat válek kvůli potravě. Vnoučata dnešních generací budou žít v mnohem obtížnějším světě,“ prorokuje lidstvu Fenner.
Jeho kolega profesor Stephen Boyd věří, že názory Franka Fennera jsou správné, nesouhlasí jen s tím, že veškeré naděje jsou již nadobro ztraceny. „Musíme nastavit revoluční změny, které jsou nezbytné pro dosažení ekologické udržitelnosti,“ upozorňuje Boyd na opatření, která mají zabránit zkáze.
„Je tu jiskřička naděje, že to stojí za to pracovat na řešení problému. Máme vědecké poznatky, jak to udělat, ale zatím chybí dostatečná politická vůle,“ dodává. Máme tedy ještě šanci se zachránit, nebo se mrazivé proroctví Franka Fennera skutečně naplní a nastane konec věku člověka?