Neskutečné ornamenty obřích velikostí dodnes budí obdiv. Jedno má většina geoglyfů společné. Rozeznatelné jsou pouze z velké výšky a u převážné většiny se přesně neví, za jakým účelem vlastně vznikly. Nejinak je tomu i se Stepními geoglyfy z Kazachstánu!
Kdo je vytvořil a proč?
K objevení Stepních geoglyfů v oblasti Turgaj v severním Kazachstánu dochází pomocí aplikace Google Earth a to v roce 2007 amatérským archeologem a ekonomem Dmitrijem Dejem.
Právě tento archeologický nadšenec dlouho a detailně studuje Kazašskou krajinu poté, co dozví, že právě díky aplikaci Google Earth, je možné vidět zdejší území i ze značné výšky. Toto zanícení pro věc mu brzy přináší růže.
Na obří ploše odhaluje existenci tehdy pouze desítek prazvláštních tvarů obřích velikostí. S postupným průzkumem se ukazuje, že je zde téměř 300 vyobrazených symbolů.
Svůj objev předá archeologickému oddělení místní univerzity a přesto, že s průzkumy se začne celkem rychle, jejich průběh je velmi zdlouhavý. Teprve v letech 2014 a 2015 jsou veřejnosti představeny téměř celistvé obrazce. A že je skutečně na co koukat.
Nazca Kazachstánu
V místním stepním reliéfu je vyobrazeno téměř 300 znaků či symbolů. Jedná se o kruhy, kříže, nepravidelné znaky či dokonce ojedinělý symbol svastiky, jež je známý tisíce let. Tyto útvary jsou vytvořeny se zcela jasným záměrem.
Vědci objevu říkají Nazca Kazachstánu. A že se skutečně nejedná o nějaké „prcky“, je jasné. Velikost jednotlivých geoglyfů se uvádí v rozmezí od 90 do 400 metrů.
Častokrát jsou větší než moderní letadla a jeden z útvarů se dokonce rozprostírá na ploše větší, než jsou pyramidy v Gíze. K čemu taková okázalost a velikost? Dokonce i vědci z útvaru NASA jsou těmito gigantickými uskupeními zaskočeni.
Podle jistých domněnek by mohly geoglyfy být až 8000 let staré, jiní zase tvrdí, že by se mohly datovat do kazašské doby železné, tudíž něco kolem 800 let před naším letopočtem.
Jedno je jisté, až na některé z navýšených geoglyfů jsou znaky obyčejným okem dost obtížně rozpoznatelné. Navíc se nejedná pouze o zeminu, jež je vykopaná a opět systematicky navršena na sebe. Některé z obrazců jsou vytvořeny i seskupením kamenů.
Objev dostává záhy své jméno Stepní geoglyfy a jednotlivé uskupení a vyobrazení jsou jako například Turgajská svastika či Kříž Koga.
Prastará observatoř?
„Obrazce mohly vzniknout jako orientační body, které byly vidět z dalekých říčních údolí,“ uvádí Giedre Motuzaite Matuzeviciute z litevského Institutu historie.
O tom, k čemu geoglyfy slouží, se vedou diskuze. Někteří do hry zapojují UFO, další věří, že se jedná o chytře umístěné orientační body pro komunikaci mezi odlehlými kmeny.
Několik geoglyfů se kupříkladu nachází nedaleko starých pohřebišť, řek či na pahorcích a některé jsou dokonce vytvořené nakupenou zeminou. Zajímavostí na těchto obrazcích je jejich celistvost.
Kdyby byly geoglyfy skutečně tak staré, kdo stojí za jejich výtvorem? Mohli je vůbec vytvořit příslušníci nomádského kmene bez vyspělé technologie? Zachovalost obrazců je až neuvěřitelná.
A proč se geoglyfy opět nacházejí na rozsáhlých, sporadicky zalidněných místech? Další z teorií poukazuje na to, že by se mohlo jednat o prastarou observatoř. S tímto názorem ovšem málo který vědec souhlasí.
Nálezy pozůstatků ohnišť nedaleko jednotlivých uskupení by mohly znamenat i to, že se zde konaly jakési rituály. Mohla by toto být jedna z možností? Pátrání v současné době stále pokračuje.