26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
Na co narazila loď Yamacraw?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 7.3.2020
4.8tis
596
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Zkušení radaroví specialisté vědí, že jim jejich vysoce citlivé přístroje občas provádějí podivné věci – například když se radarové paprsky odrazí od vrstvy inverzní oblačnosti nebo od hejna hmyzu.

Co si však máme myslet o událostech, kdy stínové obrazy na radaru začnou být najednou nebývale konkrétní? Jako v případě plavidla pobřežní stráže Yamacraw?

Sargasové moře je téměř nehybná oblast moře severně od Bahamských ostrovů, které se od ostatních částí oceánu liší i tím, že na jeho hladině plave obrovské množství řas. Dne 8. srpna 1956 se již zmíněná Yamacraw, která sloužila u americké pobřežní stráže k pokládání kabelů a jako výzkumná loď, nacházela na otevřeném oceánu nedaleko Sargasového moře.

Operátor radaru náhle objevil na vé obrazovce něco, co vypadalo jako obrovská pevninská masa přímo na kurzu lodi ve vzdálenosti 28 mil. Povolaný důstojník a kapitán zkontrolovali obraz na radaru a dopěli ke stejnému závěru.

Masa námořníky zaujala.

Se zvědavostí pokračovali v původním kurzu a po několika hodinách plavby se Yamacraw přiblížila ke gigantické mase, která byla podle všeho zemí. Zdálo se, že tento „zdánlivý ostrov“ se vznáší nad vodní hladinou a nebylo možné jej prozkoumat ani radarem, ani silným světlometem.

Kapitán proto přikázal nabrat kurz do této podivné masy. Jakmile do ní loď vplula, zhaslo na palubě světlo, jako kdyby ji něco vysálo energii. Silné reflektory sotva znatelně světélkovaly, člověk se do nich musel přímo podívat, aby to zpozoroval.

Již po krátké chvíli začala posádka kašlat, a také tlak páry ve strojích začal povážlivě klesat.

Sargasové moře je plné řas.

Kapitán se proto rozhodl masu okamžitě opustit. „Strašidelný ostro“ se na obrazovce radaru udržel až do příštího rána, kdy s vycházejícím sluncem zmizel, aniž by po sobě zanechal jakoukoliv stopu. Dodnes se nepodařilo uspokojivě vysvětlit fenomén, s nímž se loď setkala.

Podivný zážitek Yamacraw a její posádky však vykazuje paralely k jiným světelným případům „tmy“, která se náhle a bez varování rozprostřela nad celými oblastmi a v krátké době změnila den v noc.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.1tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.2tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.0tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.5tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]