Alpskou pevností pojmenovali nacisté poslední místo odporu na konci 2. světové války. Bylo to rozsáhlé území v trojúhelníku, tvořeném Salzburgem, Lincem a Štýrským Hradcem.
Na celém území byly horečně budovány podzemní kryty a pevnosti, na ukrývání pokladů se využívaly i místní solné doly. Na území by se měly skrývat poklady Otto Skorzenyho, Ernesta Kaltennburnnera a dalších pohlavárů Třetí říše. Žádný z nich nebyl dosud nalezen.
Dne 24. dubna 1945 vyhlásil Adolf Hitler Alpskou pevnost za poslední baštu odporu. Do oblasti mířily desítky konvojů s největšími poklady, naloupenými během celé 2. světové války.
Mířili tam i pohlaváři Třetí říše, kteří doufali, že Alpská pevnost odolá náporu spojenců. I jejich zavazadla přetékala cennostmi, zlatem, šperky i balíky cizích valut. Když bylo území dobyto spojenci, po pokladech se slehla zem. Kde skončily je mnohdy záhadou dodnes.
ALPY DOSUD VŠECHNO NEVYDALY
Trase, směřující z Německa do Alpské pevnosti se dnes přezdívá Zlatá stezka. Projely po ní stovky vlaků a nákladních automobilů, převážejících jak cennosti, tak nejtajnější dokumenty Třetí říše.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.