Nacistické Německo během 2. světové války rozsévalo zkázu po celé Evropě. Kromě lidských životů nacisté brali i veškeré zlato, klenoty a umělecká díla, na něž padl stín jejich chtivých pařátů.
Některé se po skončení války povedlo vrátit původním majitelům, jiné zůstávají ztracené v legendách a dohadech lovců pokladů.
Jenže jedno z nich se před časem podařilo objevit v polské vesnici Minkowskie (viz ENIGMA 7/22 – pozn. red.). Úžasný nález byl zaznamenán díky využití georadaru pod opuštěnou budovou hudební konzervatoře z 18. století.
Dnes zničený, kdysi překrásný palác, byl využíván zločinnými jednotkami SS coby nevěstinec. Badatelé uvěřili, že může ukrývat až deset tun zlata a k němu i řadu dalších cenností, na základě nalezeného dopisu, kde se tyto poklady zmiňují.
Nyní našli i první hmatatelné důkazy – šest říšských feniků, což jsou německé mince, jimiž se dříve platilo!
O tom, komu patřily, nemůže být pochyb, protože jsou opatřeny symbolem svastiky neboli hákového kříže. Datují se do let 1942, 1944 a 1945. Všechny je vydala Říšská banka. „Ano, našli jsme svastiky. Co to znamená? No, že tady kopali nacisti.
To teď víme s naprostou jistotou,“ říká Bart Zelaytys z polské nadace Slezský most, která se hledáním pokladu v obci Minkowskie zabývá. Potvrzuje tak slova svého kolegy Romana Furmaniaka, který už dříve s nadějí prohlásil:
„Informace odhalené georadarem vypovídají o tom, že se zdejší půdou bylo dříve manipulováno. Veškeré anomálie naznačují, že můžeme být na správné stopě.“ To se tedy skutečně potvrzuje! Co všechno se může mezi zdejším bohatstvím nacházet?
Mohlo by prý jít o poklady nakradené vůdcem SS Heinrichem Himmlerem (1900–1945), klenoty patřící bohatým Němcům žijícím v oblasti, kteří je chtěli skrýt před postupující Rudou armádou, a také o 47 vzácných uměleckých děl, nakradených nacisty ze sbírek ve Francii.
Jednalo by se zřejmě o originály takových malířských mistrů, jakými byli např. Ital Sandro Botticelli (1445–1510), Francouz Paul Cézanne (1839–1906), Němec Albrecht Dürer (1471–1528) či Holanďan Rembrandt van Rijn (1606–1669).
Spatří už brzy jejich nadčasové umění i další cennosti znovu světlo světa? Podaří se tím napravit aspoň některé z nacistických křivd a zločinů?
3 další ztracené nacistické poklady:
Poklad na jezeře Toplitz
Alpské jezero Toplitzsee v rakouském Štýrsku pohltilo hlavní poklad nacistické Říšské banky. Alespoň to říká údajná očitá svědkyně, tehdy jednadvacetiletá Rakušanka Ida Weisenbacher, jejímuž tvrzení chtějí věřit dobrodruzi z celého světa. Hodnota pokladu je odhadovaná v přepočtu na 126 miliard Kč.
Himmlerovy prsteny smrti
Když Himmler v roce 1945 vidí, že válka směřuje k neodvratné porážce, nařizuje za zdmi hradu Wewelsburg v Severním Porýní shromáždit všechny Totenkopfringy, stříbrné prsteny vyrobené pro příslušníky SS.
Celkem má jít o 11 500 kusů, které v zapečetěných kovových schránkách ukryjí kdesi v temnotě okolních jeskyní. Mají mít hodnotu zhruba 2 miliardy Kč.
Zlato a stříbro z údolí Jonastal
V oblasti Durynska v centrálním Německu se nachází údolí Jonastal. Podle některých teorií zde měl být vybudován obří podzemní komplex zvaný Siegfried, pojmenovaný na počest legendárního hrdiny z německých mýtů.
Ten má skrývat 150 beden plných zlatých a stříbrných cihel v hodnotě 6 miliard Kč.