Nedávné objevení doposud nejstarší fosílie savce na jižní polokouli Země byl nemalý úspěch. Co je na tomto úspěchu nejzajímavější je ale samotná fosílie, která je velmi podivná. Savec, kterému patřila, ihned získal přezdívku šílené zvíře.
Kostru tvora lidé objevili na severozápadě ostrova Madagaskar v podstatě náhodou. Fosílie o velikosti fretky se skrývala pod kostrou podstatně většího krokodýla. Příčinou smrti šíleného zvířete byl pravděpodobně sesuv bahna.
Pravé jméno zvířecího druhu, do kterého zvíře nejspíše patřilo, je Gondwanatherian. Tito tvorové žili společně s dinosaury, a tak je objevená fosílie stará asi 66 milionů let.
V té době už byl Madagaskar samostatným ostrovem, což nejspíše ještě přispělo k podivné podobě tvora.
SAVEC Z VESMÍRU
Šílené zvíře mohlo velmi zdánlivě připomínat jezevce. Ve skutečnosti se ale nepodobalo žádnému známému tvoru. Přední nohy živočicha byly podobně jako třeba nohy psí umístěny přímo pod trupem, zadní však nikoliv.
Ve skutečnosti jsou zadní nohy tvora tak zvláštní, že se vědcům jen s obtížemi daří odhadovat, jakým způsobem se živočich pohyboval. „Žádný jiný živočich nechodil stejným způsobem, jako tento,“ uvedl anatom Simone Hoffman, který se studiem fosílie zabývá.
Další podivností jsou zuby zvířete, které připomínají něco z dalekého vesmíru. Jsou totiž hrbolaté a mají hluboké rýhy. Další malou záhadou je otvor v lebce těsně nad čumákem. I jeho účel zůstává vědcům, kteří tvora zkoumají, zatím neznámý. A je tak záhadou, k čemu zvířeti mohl sloužit.
Šílené zvíře ale není jedinou zvláštností pravěké madagaskarské fauny. Ostrov v dávné minulosti obýval například býložravý krokodýl, dinosaurus s předkusem nebo ďábelská žába schopná pojídat mláďata dinosaurů.