Skip to content

Odešlo 2988 vojáků do nicoty? 

Večer jsou všichni muži na svých místech. Snědí večeři a ti, na které nepřipadá služba a hlídky, zkouší trochu spát. Obvyklý obrázek na frontě v předvečer boje. Tento má být extrémně zoufalý, do posledního muže.

Až na to, že k žádnému masakru nedojde. Nepřítel se nesetká s odporem. Ne, muži se nevzdají. Zmizí. Bez jediné indicie – a navždy.

V roce 1939 Evropě teprve začíná docházet, jaké hrůzy druhé světové války ji v nejbližší době čekají. Jinak je tomu na Dálném východě. Japonci bojují již skoro dva roky a budoucí konfrontace s USA je nevyhnutelná.

Země vycházejícího slunce má navíc starosti v bojích s Čínou. V roce 1937 Japonsko brutálně dobývá Nanking, hlavní město čínské provincie Ťiang-su, a zmasakruje přinejmenším 260 000 obyvatel, na 80 000 žen je znásilněno.

Japonci slaví, ale ne nadlouho. Jejich postup se záhy zpomalí a zkomplikuje. Číňané drží v kopcích okolo města pěvné pozice. Probít se není snadné. Japonští vojáci se o to pokusí v roce 1939. Plukovník čínské armády Li Fu Sien je statečný muž, ale postavit se s 3100 muži elitním japonským císařským gardám, které mají zdrcující přesilu, je doslova sebevražedný podnik.

Kdyby se to plukovníkovi podařilo, mohl by získat věčnou slávu, ale i on sám tuší, že jde ze strany jeho nadřízených spíše o zoufalý rozkaz. Nikdo by se nedivil, kdyby někteří vojáci dezertovali. Problémem ale je, že tito muži neprchnou, ani se nedají do zoufalého boje.

Jednoduše zmizí.

Nankingský masakr se navždy stane černým dnem v čínské historii.

Číňané 10. prosince 1939 zaujmou severně od Nankingu obranné postavení v zákopech kolem mostu přes řeku Jang-c‘. Plukovník vydává poslední zoufalé rozkazy, snaží se namotivovat armádu k bitvě do posledního muže, kterou chce vykonat právě obranou úzkého mostu, přes který by Japonci museli přejít.

Pak se odebere do hlavního štábu, který se nalézá několik mil za první linií. V noci má podivnou předtuchu, a tak vstane velmi časně, po pouhých třech hodinách spánku. Vyžádá si nejnovější zprávy z fronty.

Ráno jsou ovšem polní telefony hluché.

Plukovník se s doprovodem vydá na místo očekávaného boje, jenže své vojáky nenajde. Zákopy, které večer zahalila mlha, jsou ráno zcela prázdné! Děla stojí v palebné pozici, ale není zde jejich obsluha.

Nalezeny jsou všechny zbraně a výstroj i malé doutnající ohně, na kterých byla připravována večeře. Ale lidé nikde. Jen 113 mužů, kteří hlídají blízký most, stojí na svém místě. O události nic nevědí a nejsou o nic méně šokováni než samotný plukovník.

Kam se tedy mohli vojáci podít? Zoufalost mise jistě vpředvečer boje přiměla mnoho vojáků k myšlenkám na dezerci, i když ta se trestá smrtí. Je tma a mlha. Podmínky mohly nahrávat úspěšným útěkům jednotlivců.

Pořád lepší zkusit své štěstí než se vydat vstříc strašlivému a takřka jistému osudu.

Japonští vojáci vzbudí v řadách čínského vojska obavy.

Jenže nikdo si asi nedovede představit, že by se 2988 vojáků vypařilo z tábora zcela potichu, aby si toho nevšimli jejich kamarádi u mostu, ani nikdo jiný. Na jedné straně je řeka a úzký most opanovaný hlídkami, na druhé straně hordy Japonců.

Okolní vegetace je tak řídká a přehledná, že by se v ní těžko schovalo i jen deset mužů.

Hlídky u mostu přísahají, že nic neviděly ani neslyšely a je vyloučeno, aby přísně střežený most přešla byť jen myš. Nic neviděli a neslyšeli ani místní rolníci, tedy zcela nezávislí lidé. Kromě toho se žádný z vojáků už nikdy neobjeví – a to ani po válce.

Smrt všech dezertérů není vzhledem k absenci těl pravděpodobná stejně jako to, aby se identita alespoň některých z nich později neprozradila. Vzdát se hromadně Japoncům také nedávalo smysl, Japonci své oběti často trýznili mučením.

Při dezerci si také většinou vojáci berou s sebou alespoň nějaké zbraně, aby měli alespoň minimální šanci na přežití, tady byly ale nalezeny všechny zbraně a výstroj, dokonce i náhradní oblečení byly netknuty!

Mohli v noci přijít Japonci, celý pluk zajmout a odvézt? Nebo povraždit a zakopat? Tiše, beze svědků a bez odporu? Jen těžko v takovém masovém měřítku.

Triumf Japonců v Nankingu.

Japonci by také museli přejít přes most, který je hlídaný, nebo by museli překonat širokou řeku, což je taktéž krajně nepravděpodobné. Po válce jsou vyslýcháni japonští důstojníci, kteří stáli na druhé straně.

Závěry ale zní, že je nemožné, aby naráz jakýmkoliv způsobem zneškodnili nebo zajali takové množství čínských vojáků. Zarytě tvrdí, že o podobné události nemají ani tušení.

Pohltila vojáky země, nicota, nebo snad mimozemšťané? Někteří svědci mluví o podivuhodných světelných záblescích nad oblastí. Nejpravděpodobnější teorií tak stále zůstává naprosto šílená myšlenka hromadné dezerce s pomocí okolního obyvatelstva nebo možnost, že se tato událost nikdy nestala.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Tereza Meravá. Pro web upravil: Miroslav Horký.
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vyzrajte na chudokrevnost
nasehvezdy.cz

Vyzrajte na chudokrevnost

Možná i vám chybí červené krvinky. Jak to poznáte? Jste...
Botanická zahrada v Bečově
epochanacestach.cz

Botanická zahrada v Bečově

Jedna z...
„Boj“ o vysílač: Jak Němci v Gliwicích obelstili Evropu
epochaplus.cz

„Boj“ o vysílač: Jak Němci v...

Večerní směna na vysílací stanici v německých...
Bydlení v harmonii s přírodou
rezidenceonline.cz

Bydlení v harmonii s přírodou

Spojujícím prvkem vnitřních a vnějších...
10 nejvěrnějších zástupců zvířecí říše: Kdo opravdu slibuje lásku až za hrob?
epochalnisvet.cz

10 nejvěrnějších zástupců...

S věrností to u lidí ani u zvířat není...
Karlovarské radovánky: Rozhledna Diana a motýlí zoo
epochanacestach.cz

Karlovarské radovánky:...

Říká se, že kdo...
Pečené lišky
nasehvezdy.cz

Pečené lišky

Výtečná „smaženice“ z lišek. Směs lze...
Čeští vědci pěstují poněkud jinak
21stoleti.cz

Čeští vědci pěstují poněkud...

Testovat léky na buňkách, které se podobají mozkovým,...
Slavné mafiánky aneb 5 žen, které měly pod palcem podsvětí
epochaplus.cz

Slavné mafiánky aneb 5 žen,...

Mafiánskými bossy se ženy stávají opravdu...
Co nového na Marsu?
21stoleti.cz

Co nového na Marsu?

O tom, že rudá planeta může skrývat...
4 nejdelší železniční tunely světa
epochalnisvet.cz

4 nejdelší železniční tunely...

Prohání se jimi rychlostní vlaky, které...
8. ročník golfového turnaje BMW Invelt proběhl za krásného slunečného počasí
iluxus.cz

8. ročník golfového turnaje BMW...

Když má člověk dobré přátele, je vždy skvělé...