30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Záhady historie
Ostrůvek v Lamanšském průlivu ukrýval podivné ostatky
Filip Appl
od Filip Appl 17.8.2022
2.8tis
Ostrůvek ukrýval podivné ostatky mnicha. Foto: Youtube (Guernsey Archaeology)
285
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Když před pár lety přišla informace, že na malém skalnatém ostrůvku u pobřeží ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu objevili archeologové rituálně pohřbenou sviňuchu (kytovec vypadající jako malý delfín – pozn.

redakce), šlo o nenápadnou a dosti podivnou zprávu.

Už tehdy bylo jasné, že tento ostrov musel být něčím zvláštní. Později se to potvrdilo.

Ostrůvek ukrýval podivné ostatky mnicha. Foto: Youtube (Guernsey Archaeology) Onen tajemný kus země leží u ostrova Guernsey. Foto: TUBS/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Vydá ostrůvek ještě další tajemství? Foto: Youtube (Guernsey Archaeology)

Ostrůvek se jmenuje Chapelle Dom Hue a mezi obyvateli Guernsey má pověst tajemného místa s nejasnou minulostí. Spekuluje se, že právě na něm v dávných časech probíhaly rituály a pravděpodobně tam chodili mniši z nedalekého kláštera za samotnou a modlitbami.

Předloni pověst ostrova podtrhnul nález hrobu s pečlivě pohřbenou sviňuchou. „Nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal a vůbec nevím, co si o tom myslet. Proč by někdo pohřbíval delfína do hrobu,“ uvedl tehdy Philip de Jersey z Oxfordské univerzity ve Velké Británii.

Zvláštní záhadu ze 13. století se dodnes nepodařilo vysvětlit. Archeologické práce na ostrůvku ovšem probíhají dál a přináší pozoruhodné výsledky. Před časem totiž badatelé našli další hrob, tentokrát lidský.

Jenže ostatky v něm nalezené přinášejí jen nové otázky. Kdo je oním pohřbeným mužem?

KOSTRA BEZ RUKOU

Objev hrobu byl přitom dílem náhody. Kvůli postupné erozi skalnatého podloží se na povrch dostala jedna z kostí, které si všimli archeologové při zkoumání hrobu sviňuchy. Následovalo nové pátrání a později také odkrytí téměř kompletní lidské kostry.

Podle Philipa de Jersey by mohlo jít o mnicha z kláštera, který stál nedaleko na ostrově Guernsey. Tělo je totiž nasměrováno k západu, což naznačuje křesťanský pohřeb. Mezi kostmi bylo navíc nalezeno několik měděných a kostěných knoflíků, což značí, že byl muž při pohřbu oblečený.

Ta největší záhada je ovšem patrná na první pohled: Kostře totiž chybí ruce. „Chybí mu ruce u zápěstí, což je skutečně zvláštní. Existují lékařské důvody, proč by člověk mohl přijít o ruce, například malomocenství.

Jenže prsty na nohou jsou v tak dobrém stavu, že se to zdá nepravděpodobné,“ dodává de Jersey. Jak tedy mohl tento neznámý muž o své ruce přijít?

Onen tajemný kus země leží u ostrova Guernsey. Foto: TUBS/Creative commons/CC BY-SA 3.0

RITUÁLNÍ OBĚŤ?

Okamžitě se rozhořely spekulace o tom, co se za zvláštním nálezem ukrývá. Nebylo nakonec useknutí rukou nějakým trestem pro tohoto neznámého muže? To by mohlo odpovídat teorii, že by ve skutečnosti nemuselo jít o mnicha, ale o námořníka nebo nějakou utonulou osobu, kterou následně na ostrůvku někdo křesťansky pohřbil.

I kdyby se tajemství bezrukého muže podařilo rozluštit, stále nevíme, zda a jakým způsobem jeho hrob souvisí se zvířetem pohřbeným o kousek dál. Badatelé totiž odhadují, že jsou oba hroby podobně staré, což by naznačovalo, že skutečně mají něco společného.

Uskutečnil se snad právě na tomto místě před staletími nějaký prazvláštní rituál s nejasným cílem? Ostatně někteří záhadologové spekulují, že ostrov mohl dříve sloužit jako rituální místo nějaké dnes už zapomenuté sekty…

Vydá ostrůvek ještě další tajemství? Foto: Youtube (Guernsey Archaeology)
Foto: Youtube (Guernsey Archaeology), Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 307
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 571
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.9tis
O tom, že by měli být vojáci schopni rychlých přesunů, nemusíme obšírněji diskutovat. Jen to nesmí být „přesun“, který je spojován se jménem Gila Peréze, vojáka španělské koloniální armády ve filipínské Manile. Ten byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593… Gil Peréz je už hodně unavený. Jeho […]