21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Zázraky
Pátrání po původu biblického znamení: Betlémskou hvězdu známe možná lépe, než jsme si mysleli
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 18.6.2020
3.8tis
Co bájní tři králové pozorovali na obloze? Foto: news.ag.org
401
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Dnes už mnozí ani nevědí, jaký příběh má Betlémská hvězda připomínat, ale Vánoce si bez ní nedovedeme představit. Jde o čistě astronomický jev, nebo došlo při narození malého Ježíška k zázraku? A jaké nám známé objekty by slavnou hvězdou mohly být?

Co bájní tři králové pozorovali na obloze? Foto: news.ag.org Halleyova kometa. Foto: Wikimedia Commons Zmátla dávné pozorovatele konjukce Venuše a Jupiteru? Foto: dailyhive.com Betlémská hvězda? Foto: earthsky.org
Halleyova kometa. Foto: Wikimedia Commons

Nejčastěji bývá v souvislosti s betlémskou hvězdou připomínána slavná Halleyova kometa, která se k Zemi přibližuje každých 75 let. Zatímco pro Evropu ji objevuje královský astronom Edmond Halley (1656–1742) až roku 1696, v Číně je zaznamenána už v roce 240 př.

n. l.. Na přelomu našeho letopočtu je již astronomie značně rozvinutá a záznamy o přiblížení větších vesmírných těles jsou tedy dohledatelné. Obzvláště pak vystopovat Halleyovu kometu, jejíž dráha je poměrně hodně pravidelná, není žádný problém.

Ta se přibližuje Zemi nejvíce v roce 12 př. n. l. a poté se vrací až roku 66 n. l. Žádnému z uváděných letopočtů možného zrození Ježíše Krista tedy nevyhovuje. Můžeme tak Halleyovu kometu zcela vyloučit?

Nebo se snad mohl Ježíš narodit už v roce 12 př. n. l.? Pokusme se ještě trochu zapátrat na naší obloze. Třeba objevíme nějakou jasnější stopu!

Zmátla dávné pozorovatele konjukce Venuše a Jupiteru? Foto: dailyhive.com

ŽÁDNÁ HVĚZDA, ALE DVĚ PLANETY

Přesně 12. srpna roku 3 př. n. l. v 5 hodin ráno dochází ke konjunkci dvou planet, tedy k jejich těsnému přiblížení. Jsou to Venuše a Jupiter a tento úkaz má být pozorovatelný i pouhým okem. Při sledování ze Země mohou tato dvě tělesa působit jako jedno, avšak dvojnásobně jasné.

Následovali snad tři mudrcové planetární konjunkci? Odpovídal by dokonce i rok, který už je možnému narození Ježíše trochu blíž než předchozí průlet Halleyovy komety. Avšak konjunkce Venuše s Jupiterem je celkem běžným úkazem a může se opakovat i několikrát za rok. Najdeme tedy ještě vhodnějšího kandidáta na betlémskou hvězdu?

Betlémská hvězda? Foto: earthsky.org

VÍME, KDY PŘIŠEL SPASITEL!

Je jasné, že narození Ježíše Krista je významnou událostí. Vždyť už si ji připomínáme více než 2000 let! Možná neznáme veškeré podrobnosti toho, co se tehdy stalo, ale je nanejvýš pravděpodobné, že tehdejší události museli lidé vnímat jako skutečně výjimečné.

Jednou z těchto událostí bylo i sledování neobvyklého útvaru na obloze – takzvané hvězdy betlémské. Co to ale mohlo být? Asi nejvýznamnější vesmírnou událostí, k níž ve zmiňovaném období dochází, je konjunkce planet Jupitera a Saturnu v souhvězdí Ryb.

Vzhledem k tomu, že se tento úkaz opakuje přibližně jednou za 794 let, jde o událost skutečně výjimečnou. A v roce 7 př. n. l. se tato konjunkce opakuje hned třikrát: v květnu, listopadu a prosinci! Mohlo právě toto neobvyklé postavení planet předznamenávat onu velevýznamnou událost – narození Ježíše Krista?

Navíc Saturn je označován jako židovská planeta a Jupiter jako planeta královská. Vykládali tedy tehdejší astronomové konjunkci těchto dvou planet jako ohlášení příchodu krále Židů? Vždyť i mnozí historikové dnes připouštějí, že k jeho narození opravdu mohlo dojít už v roce 7 př.

n. l. Podařilo se nám tedy najít to správné datum – prosinec roku 7 př. n .l.?

Jana Trnobranská

Foto: news.ag.org, Wikimedia Commons, dailyhive.com, earthsky.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.5tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]
od Adriana Vojtíšková 8.5.2022 1.6tis
Před zraky stovek diváků se právě na zšeřelém pódiu odehrává něco neuvěřitelného.     Kouzelnický mistr v dech beroucím představení uvádí svou asistentku do hlubokého transu a nakazuje jí uložit se na připravenou desku držící na dvou podstavcích. Když pak vyřkne magickou formuli, hlediště ztichne. Kouzelník z pod desky, na níž leží jeho pomocnice, vyjme […]