29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Neobjasněné události
Pinkasova synagoga: Příběh o štědré opici
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 21.6.2021
6.7tis
Legenda o opici a Pinkasově synagoze patří do zřejmě do říše pohádek… Foto: VitVit / Wikimedia commons – CC BY-SA 4.0
626
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Budova s obloukovými okny a červenou střechou. Pinkasova synagoga. Roku 1535 ji nechává zbudovat Aron Mešultam Horowitz jako soukromou modlitebnu. Za jméno přitom vděčí jeho příbuznému, krakovskému rabínu Pinkasovi. Legenda ale vypráví, že osud synagogy je podstatně barvitější.

Legenda o opici  a Pinkasově synagoze patří do zřejmě do říše pohádek...  Foto: VitVit / Wikimedia commons - CC BY-SA 4.0 Interiér synagogy, která přežila zbourání celého okolí. Foto: Thomazzo / Wikimedia commons - volné dílo Zdá se to neuvěřitelné, ale takto vypadalo centrum Prahy  během asanace roku 1909. Foto: Wikimedia commons - volné dílo

V jedné z křivolakých uliček pražského židovského města žije muž se jménem Pinkas. Má nemocnou ženu a spoustu dětí, takže se musí pořádně ohánět, aby rodinu obstaral. I přes jeho veškerou snahu si však dveře jejich domu podává bída s nouzí.

Protože je Pinkas nejen pracovitý, ale také čestný a poctivý, tak mu často lidé vypomáhají. Jeho velkým donátorem je také hrabě. Ve chvíli, kdy během jedné z návštěv rozpozná v Pinkasovi dobro, začne ho zvát k sobě domů a finančně mu přilepšovat.

Pinkas jeho dary přijímá s vděkem, vždy zvedne oči k nebesům a pronese: „Děkuji ti, Hospodine, že neopouštíš svoje dítka v bídě a nouzi.“ Hraběte však jeho chování zlobí. Pobuřuje ho, že Pinkas neděkuje přímo jemu, ale Bohu.

Jednoho dne mu dochází trpělivost a na konci jedné z Pinkasových návštěv pronese: „Nehněvej se na mne, příteli, tentokrát tě nemohu obdarovat jako obvykle. Jsem trochu v tísni, nájemné ze dvorů mi ještě nedošlo, zato se mi nahromadila celá řada nutných výdajů, a tak mi odpusť, že tě propustím s prázdnou. Pevně věřím, že na tebe tvůj Hospodin nezapomene ani tentokrát.“

Interiér synagogy, která přežila zbourání celého okolí. Foto: Thomazzo / Wikimedia commons – volné dílo

TAJEMNÝ NOČNÍ BALÍČEK

Nebohý Pinkas zesmutní. Nezbývá mu nic jiného, než se vrátit domů s prázdnou. Jaké kručení v žaludcích takový příchod vyvolá, ani není možné popsat. V noci se ale všechno změní.

Zcela z nenadání se rozrazí u Pinkasů okno a na podlahu padne jakási temná věc. Je to mrtvá opice. Když Pinkas a jeho žena překonají první šok, začnou přemýšlet. Kdo nám hodil do domu zdechlinu cizokrajného zvířete?

Jde o vtip, nebo spíš o podvod? Nenastražil nám někdo majetek do domu, aby nás mohl obvinit z jeho krádeže? Rozhodnou se proto, že bude nejlepší, když opici spálí. Ještě než se ale oheň v krbu pořádně rozhoří, zaslechnou cinknutí kovu.

Jaké je jejich překvapení, když zjistí, že se z opice kutálejí peníze: „Hospodin nám pomohl! Byl jsem mladý a zestárl jsem, avšak nikdy jsem neviděl, že by Hospodin zapomněl na poctivého člověka. Čas chudoby je za námi!“ A skutečně.

Jsou zabezpečeni. Dalšího dne si nakoupí potraviny a nové látky a vyzdobí si i svůj skromný příbytek.

Zdá se to neuvěřitelné, ale takto vypadalo centrum Prahy během asanace roku 1909. Foto: Wikimedia commons – volné dílo

PŘEKVAPIVÉ ROZUZLENÍ

Znenadání přijede Pinkasovu rodinu navštívit hrabě. Zajímá ho, jak se Pinkasovi daří bez jeho pomoci. O to větší je jeho údiv, když spatří nový nábytek, oblečení i tabuli plnou jídla. Pinkas mu vylíčí, jak majetek získal.

Jak to hrabě slyší, vykřikne: „To byla určitě moje opice! Ale jak se dostala až k tobě? Teď už vím, proč byla poslední dobou tak smutná a proč nakonec pošla. Jistě mě někdy viděla, když jsem zkoušel v zubech pravost zlatých peněz, a dělala pak potají jako já, jenomže peníze vždycky spolkla.“

Nikdo ale pořád nechápe, jak se k Pinkasovi dostala. Až v tu chvíli přizná pravdu jeden sluha. Opici, která nedávno zdechla, vzal a donesl ji hodit Pinkasovi do okna. Chtěl ho postrašit.

Hrabě uzná, že se opice dostala k Pinkasovi zvláštní cestou a nechá mu ji. Pinkas zbohatne a za peníze, které mu zbudou, nechá postavit synagogu, která nese jeho jméno. Vypadá příběh jako skutečný? Kam se vytratila rodina Horowitzových?

A jak to, že byl z Pinkase chudák, a nikoliv moudrý rabín? A jak se do příběhu dostala opice? Ať už zní příběh jakkoliv bláznivě, jedno je jasné. Pinkasova synagoga stojí v ulici dodnes.

Autorka: Eva Lacinová

Foto v úvodu: VitVit / Wikimedia commons - CC BY-SA 4.0, foto v textu Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.1tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.2tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Adriana Vojtíšková 26.11.2022 995
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ…     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, při němž je […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.2tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]