28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Neobjasněné události
Pinkasova synagoga: Příběh o štědré opici
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 21.6.2021
6.7tis
Legenda o opici a Pinkasově synagoze patří do zřejmě do říše pohádek… Foto: VitVit / Wikimedia commons – CC BY-SA 4.0
626
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Budova s obloukovými okny a červenou střechou. Pinkasova synagoga. Roku 1535 ji nechává zbudovat Aron Mešultam Horowitz jako soukromou modlitebnu. Za jméno přitom vděčí jeho příbuznému, krakovskému rabínu Pinkasovi. Legenda ale vypráví, že osud synagogy je podstatně barvitější.

Legenda o opici  a Pinkasově synagoze patří do zřejmě do říše pohádek...  Foto: VitVit / Wikimedia commons - CC BY-SA 4.0 Interiér synagogy, která přežila zbourání celého okolí. Foto: Thomazzo / Wikimedia commons - volné dílo Zdá se to neuvěřitelné, ale takto vypadalo centrum Prahy  během asanace roku 1909. Foto: Wikimedia commons - volné dílo

V jedné z křivolakých uliček pražského židovského města žije muž se jménem Pinkas. Má nemocnou ženu a spoustu dětí, takže se musí pořádně ohánět, aby rodinu obstaral. I přes jeho veškerou snahu si však dveře jejich domu podává bída s nouzí.

Protože je Pinkas nejen pracovitý, ale také čestný a poctivý, tak mu často lidé vypomáhají. Jeho velkým donátorem je také hrabě. Ve chvíli, kdy během jedné z návštěv rozpozná v Pinkasovi dobro, začne ho zvát k sobě domů a finančně mu přilepšovat.

Pinkas jeho dary přijímá s vděkem, vždy zvedne oči k nebesům a pronese: „Děkuji ti, Hospodine, že neopouštíš svoje dítka v bídě a nouzi.“ Hraběte však jeho chování zlobí. Pobuřuje ho, že Pinkas neděkuje přímo jemu, ale Bohu.

Jednoho dne mu dochází trpělivost a na konci jedné z Pinkasových návštěv pronese: „Nehněvej se na mne, příteli, tentokrát tě nemohu obdarovat jako obvykle. Jsem trochu v tísni, nájemné ze dvorů mi ještě nedošlo, zato se mi nahromadila celá řada nutných výdajů, a tak mi odpusť, že tě propustím s prázdnou. Pevně věřím, že na tebe tvůj Hospodin nezapomene ani tentokrát.“

Interiér synagogy, která přežila zbourání celého okolí. Foto: Thomazzo / Wikimedia commons – volné dílo

TAJEMNÝ NOČNÍ BALÍČEK

Nebohý Pinkas zesmutní. Nezbývá mu nic jiného, než se vrátit domů s prázdnou. Jaké kručení v žaludcích takový příchod vyvolá, ani není možné popsat. V noci se ale všechno změní.

Zcela z nenadání se rozrazí u Pinkasů okno a na podlahu padne jakási temná věc. Je to mrtvá opice. Když Pinkas a jeho žena překonají první šok, začnou přemýšlet. Kdo nám hodil do domu zdechlinu cizokrajného zvířete?

Jde o vtip, nebo spíš o podvod? Nenastražil nám někdo majetek do domu, aby nás mohl obvinit z jeho krádeže? Rozhodnou se proto, že bude nejlepší, když opici spálí. Ještě než se ale oheň v krbu pořádně rozhoří, zaslechnou cinknutí kovu.

Jaké je jejich překvapení, když zjistí, že se z opice kutálejí peníze: „Hospodin nám pomohl! Byl jsem mladý a zestárl jsem, avšak nikdy jsem neviděl, že by Hospodin zapomněl na poctivého člověka. Čas chudoby je za námi!“ A skutečně.

Jsou zabezpečeni. Dalšího dne si nakoupí potraviny a nové látky a vyzdobí si i svůj skromný příbytek.

Zdá se to neuvěřitelné, ale takto vypadalo centrum Prahy během asanace roku 1909. Foto: Wikimedia commons – volné dílo

PŘEKVAPIVÉ ROZUZLENÍ

Znenadání přijede Pinkasovu rodinu navštívit hrabě. Zajímá ho, jak se Pinkasovi daří bez jeho pomoci. O to větší je jeho údiv, když spatří nový nábytek, oblečení i tabuli plnou jídla. Pinkas mu vylíčí, jak majetek získal.

Jak to hrabě slyší, vykřikne: „To byla určitě moje opice! Ale jak se dostala až k tobě? Teď už vím, proč byla poslední dobou tak smutná a proč nakonec pošla. Jistě mě někdy viděla, když jsem zkoušel v zubech pravost zlatých peněz, a dělala pak potají jako já, jenomže peníze vždycky spolkla.“

Nikdo ale pořád nechápe, jak se k Pinkasovi dostala. Až v tu chvíli přizná pravdu jeden sluha. Opici, která nedávno zdechla, vzal a donesl ji hodit Pinkasovi do okna. Chtěl ho postrašit.

Hrabě uzná, že se opice dostala k Pinkasovi zvláštní cestou a nechá mu ji. Pinkas zbohatne a za peníze, které mu zbudou, nechá postavit synagogu, která nese jeho jméno. Vypadá příběh jako skutečný? Kam se vytratila rodina Horowitzových?

A jak to, že byl z Pinkase chudák, a nikoliv moudrý rabín? A jak se do příběhu dostala opice? Ať už zní příběh jakkoliv bláznivě, jedno je jasné. Pinkasova synagoga stojí v ulici dodnes.

Autorka: Eva Lacinová

Foto v úvodu: VitVit / Wikimedia commons - CC BY-SA 4.0, foto v textu Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.0tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.6tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.7tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]