Slavný případ Jacka Rozparovače patří mezi nejznámější kriminální kauzy Evropy. I přesto, že od vražd uplynulo již 125 let, totožnost londýnského zabijáka prostitutek stále halí opar tajemna. Podezřelí však přibývají dodnes! je mezi nimi dokonce i žena!
Podle nejnovějších hypotéz patří mezi podezřelé v kauze i jedna žena – Lizzie Williams, manželka lékaře Sira Johna Williamse (1840–1926), jednoho z někdejších podezřelých.
Bývalý irský právník a nynější badatel John Morris na jaře 2012 zveřejňuje v knize příznačně pojmenované Jack Rozparovač – Ruka ženy svou teorii, podle níž stojí za vraždami právě ona.
Domnívá se, že motivem jí byla vlastní neplodnost, s níž se nemohla smířit, a zlost si proto prý vybíjela právě na prostitutkách. Ty byly v té době známé tím, že podstupovaly časté potraty.
Morris ve svých úvahách upozorňuje také na symbolickou skutečnost, že třem obětem byla z těla odebrána děloha. Mohla by tato stopa vést právě k zoufalé neplodné ženě, již životní prázdnota dovedla až k takové krutosti?
Je to fyzicky možné?
Jako manželka lékaře by Lizzie teoreticky mohla mít znalosti anatomie potřebné k tomu, aby dokázala vyjímat orgány. Ovšem doboví patologové se shodují na tom, že útoky na zavražděné byly vedeny velkou fyzickou silou. Byla by jí jemná žena schopna?
Jenže zoufalství dokáže divy, a to i v ohledu tělesných dispozic. V neprospěch Lizzie Willimas může navíc hrát i fakt, že sliny ze zadní strany známek na dopisech psaných Jackem Rozparovačem jsou údajně ženské.
Alespoň to tvrdí australský mikrobiolog Ian Findlay, který pozůstatky biologických stop na dopisech zkoumal. To, že známku olízla žena, však samozřejmě ještě neznamená, že také psala oplzlé dopisy od vraha, nebo dokonce vraždila.