2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Podmokelský poklad: Zaprší a země vydá na 7000 zlaťáků
Podmokelský poklad: Zaprší a země vydá na 7000 zlaťáků
od 11.2.2022
3.1tis
Zlato! Tehdy ale nikoho nenapadne, jakou cenu nález má… Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0
330
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

U Podmokel na Rokycansku pršelo 12. června roku 1771 štěstí. Silný déšť totiž u potoka za vsí vyplavil ze země velké množství zlatých mincí.

Zlato! Tehdy ale nikoho nenapadne, jakou cenu nález má... Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0 Mince zvané duhovky Foto: Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0 Podmokly, okres Rokycany. Pomníček severně od vesnice na místě nálezu keltského pokladu zlatých mincí. Miaow Miaow / Creative Commons - volné dílo

Jejich nálezce, místní nádeník, se nejprve domnívá, že jde jen o mosazné knoflíky a nepřisuzuje nálezu žádnou významnější hodnotu. Podobně jsou na tom i ostatní lidé, kteří se o jeho objevu dozví. S „knoflíky“ si tak hrají podmokelské děti.

reklama

Jenže netrvá dlouho a nalezených předmětů si všimne místní židovský obchodník a začne domnělé knoflíky od nálezců ve velkém zkupovat.

Mince zvané duhovky Foto: Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0
Mince zvané duhovky Foto: Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0

PODEZŘELÝ ZÁJEM

Nebývalý zájem obchodníka samozřejmě vyvolává podezření, že nález asi nebude tak bezcenný. Vesničané si rychle dají jedna a jedna dohromady a zjistí, že objevili zakopané zlato, které déšť vyplavil ze země.

reklama

Nakonec se ukáže, že u potoka byl zakopán celý kotlík s celkem asi 5000 až 7000 mincemi o celkové váze kolem 40 kilogramů. Podmokelští však nezachází s nalezeným jměním opatrně a rychle se tak rozkřikne, že vesničané podezřele zbohatli.

To samozřejmě zaujme tehdejšího majitele křivoklátského panství, do nějž Podmokly v té době spadají, knížete Karla Egona Fürstenberka (1729–1787). Ten se vinou nerozvážnosti nálezců o jejich objevu dozví a začne násilné zabavování zlata.

Získané mince jsou po shromáždění roztaveny k dalšímu upotřebení, aniž by si tehdy někdo uvědomil, jakou historickou hodnotu mohou mít.

Podmokly, okres Rokycany. Pomníček severně od vesnice na místě nálezu keltského pokladu zlatých mincí. Miaow Miaow / Creative Commons - volné dílo
Podmokly, okres Rokycany. Pomníček severně od vesnice na místě nálezu keltského pokladu zlatých mincí. Miaow Miaow / Creative Commons – volné dílo

ZE 40 KIL JEN 20 DEKA

Několik originálních exemplářů mincí nalezených u Podmokel se ale přece jen zachovalo a archeologové tak měli možnost zjistit, že poklad byl uložen do země asi v polovině 1. století před naším letopočtem.

Země jej tedy vydržela ukrývat více než 17 století.

„(Poklad) byl uložen v bronzovém kotli a právě podle jeho zbytků zjistil archeolog profesor Jan Erazim Vocel (1803–1871) v roce 1850, že se jednalo o keltský poklad a mince byly takzvané duhovky,“ píše česká výtvarnice a spisovatelka Jitka Splítková ve své knize Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů.

reklama

Není jasné, jestli bylo zlato ukryto z obav před jeho odcizením germánskými a římskými nájezdníky, nebo zda se dle dobových zvyklostí Keltů jednalo o oběť bohům.

Ať už to ale bylo, jak chtělo, z původních desítek kilogramů zlata dnes zbylo už jen zhruba 200 gramů. Několik mincí je uloženo v Národním muzeu a další kusy se pravděpodobně nacházejí v zahraničních muzejních sbírkách.

Až zpětně si nyní uvědomujeme, že podmokelský poklad je dosud největším zlatým pokladem objeveným na našem území.

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.7tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.3tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 2.9tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz