reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Podmokelský poklad: Zaprší a země vydá na 7000 zlaťáků
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 11.2.2022
3.1tis
Zlato! Tehdy ale nikoho nenapadne, jakou cenu nález má… Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0
330
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

U Podmokel na Rokycansku pršelo 12. června roku 1771 štěstí. Silný déšť totiž u potoka za vsí vyplavil ze země velké množství zlatých mincí.

Zlato! Tehdy ale nikoho nenapadne,   jakou cenu nález má... Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0 Mince zvané duhovky Foto: Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0 Podmokly, okres Rokycany. Pomníček severně od vesnice na místě nálezu keltského pokladu zlatých mincí.  Miaow Miaow / Creative Commons - volné dílo

Jejich nálezce, místní nádeník, se nejprve domnívá, že jde jen o mosazné knoflíky a nepřisuzuje nálezu žádnou významnější hodnotu. Podobně jsou na tom i ostatní lidé, kteří se o jeho objevu dozví. S „knoflíky“ si tak hrají podmokelské děti.

Jenže netrvá dlouho a nalezených předmětů si všimne místní židovský obchodník a začne domnělé knoflíky od nálezců ve velkém zkupovat.

Mince zvané duhovky Foto: Wolfgang Sauber / CC BY-SA 2.0

PODEZŘELÝ ZÁJEM

Nebývalý zájem obchodníka samozřejmě vyvolává podezření, že nález asi nebude tak bezcenný. Vesničané si rychle dají jedna a jedna dohromady a zjistí, že objevili zakopané zlato, které déšť vyplavil ze země.

Nakonec se ukáže, že u potoka byl zakopán celý kotlík s celkem asi 5000 až 7000 mincemi o celkové váze kolem 40 kilogramů. Podmokelští však nezachází s nalezeným jměním opatrně a rychle se tak rozkřikne, že vesničané podezřele zbohatli.

To samozřejmě zaujme tehdejšího majitele křivoklátského panství, do nějž Podmokly v té době spadají, knížete Karla Egona Fürstenberka (1729–1787). Ten se vinou nerozvážnosti nálezců o jejich objevu dozví a začne násilné zabavování zlata.

Získané mince jsou po shromáždění roztaveny k dalšímu upotřebení, aniž by si tehdy někdo uvědomil, jakou historickou hodnotu mohou mít.

Podmokly, okres Rokycany. Pomníček severně od vesnice na místě nálezu keltského pokladu zlatých mincí. Miaow Miaow / Creative Commons – volné dílo

ZE 40 KIL JEN 20 DEKA

Několik originálních exemplářů mincí nalezených u Podmokel se ale přece jen zachovalo a archeologové tak měli možnost zjistit, že poklad byl uložen do země asi v polovině 1. století před naším letopočtem.

Země jej tedy vydržela ukrývat více než 17 století. „(Poklad) byl uložen v bronzovém kotli a právě podle jeho zbytků zjistil archeolog profesor Jan Erazim Vocel (1803–1871) v roce 1850, že se jednalo o keltský poklad a mince byly takzvané duhovky,“ píše česká výtvarnice a spisovatelka Jitka Splítková ve své knize Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů.

Není jasné, jestli bylo zlato ukryto z obav před jeho odcizením germánskými a římskými nájezdníky, nebo zda se dle dobových zvyklostí Keltů jednalo o oběť bohům. Ať už to ale bylo, jak chtělo, z původních desítek kilogramů zlata dnes zbylo už jen zhruba 200 gramů.

Několik mincí je uloženo v Národním muzeu a další kusy se pravděpodobně nacházejí v zahraničních muzejních sbírkách. Až zpětně si nyní uvědomujeme, že podmokelský poklad je dosud největším zlatým pokladem objeveným na našem území.

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 6.7.2022 1
Kdesi na severu, snad už u polárního kruhu, měla ležet bájná země Hyperborea. Zmiňuje se o ní mnoho antických autorů včetně Plinia Staršího. Ačkoli ležela tak daleko na severu, prý se jednalo o zemi tepla, štěstí a hojnosti, Proč tam však, u Dia Hromovládce, bylo tolik sebevražd?! Pokud bychom název Hyperborea podrobili malé jazykové analýze, […]
od Pavel Polcar 5.7.2022 45
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]