reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Případ davového šílenství z carského Ruska
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 13.4.2020
6.2tis
Dav před chodyňským polem FOTO: Wikimedia Commons
662
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Jak ukázala historie, obrovské davové šílenství nemusí vždy vyvolávat jen nějaký katastrofický příběh. Ba právě naopak, může ho vyvolat i vstřícnost, pokud se vloudí malá chybička, jak ukázal případ z carského Ruska.

Dav před chodyňským polem FOTO: Wikimedia Commons Portrét cara Mikuláše II. FOTO: Wikimedia Commons Část bývalé výrobny Bartelmus FOTO: Plzenoviny.cz

NEŠŤASTNÁ KORUNOVACE CARA

Korunovace ruských carů bývala většinou prestižní záležitostí. Konaly se slavnostní plesy, recepce a také veselice pro lid, aby si také užil trochu té slávy. Stejně tomu bylo i při korunovaci posledního cara Mikuláše II.

Ten se sice vlády Ruska ujal již v roce 1894, ale vzhledem k úmrtí otce slavnostní ceremoniál odložil o dva roky. A tak se na rok 1896 připravovaly velkolepé oslavy. Při slavnosti určené pro široké masy lidu se vycházelo ze zkušenosti korunovace předchozího cara Alexandra III. v roce 1881. Bylo vybráno prostranství Chodyňského pole pro předpokládanou účast cca 400 000 lidí.

KELÍMEK Z PLZNĚ – PŘÍČINA TRAGÉDIE

A pak přišla ona chybička. Aby si lidi odnesli nějakou památku na tuto událost, bylo připraveno malé občerstvení v kelímku. V Plzni ve známé továrně na nádobí Bartelmus bylo objednáno právě oněch 400 000 smaltovaných pohárků s iniciály cara a letopočtem.

Když se tato skutečnost rozkřikla mezi lidmi, dostavil se, s vidinou získání tohoto suvenýru, až dvojnásobný počet zájemců. Když bylo zřejmé, že se na všechny nemůže dostat, vypukla nepopsatelná hysterie.

Lidé se začali rvát, pomatený dav prorazil zátarasy tvořené kordonem policistů a vojáků. Obsluha stánků si zachraňovala život útěkem. Každý z účastníků se snažil urvat alespoň jeden pohárek v připravených stáncích.

Nastala vřava, při které bylo ušlapáno a ve zmatku zahynulo odhadem 1600 až na 3000 lidí. Celé čtyři dny si vyžádalo pohřbívání obětí.

Ačkoliv za toto šílenství sám car nemohl, a dokonce odškodnil pozůstalé obětí, přesto se nevyhnul ošklivému přízvisku „krvavý car“.

A také nakonec v krvi skončil i on. Po svém svržení v roce 1917 v občanské válce pobýval v Jekatěrinburgu, kde byl bolševiky s celou rodinou zavražděn.

A CO ZNÁMÁ FIRMA BARTELMUS?

Světově známá továrna, která byla v Plzni založena v roce 1817, vyráběla smaltované nádobí. Založil ji Eduard Bartelmus, po kterém byla firma pojmenována. Nádobí vyráběla do roku 1948. Až do dneška se z továrny dochovala jen budova tehdejšího skladu se zachovaným nápisem Bartelmus.

Jak pohárky z Plzně stály za krvavou tragédií při korunovaci cara ...

Foto: Viz fotogalerie
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 809
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]