Austrálie se v současné době potýká s horky přesahujícími čtyřicet stupňů Celsia, což pro tisíce kaloňů zlatotýlých (Pteropus conspicillatus) představuje rozsudek smrti.
Kaloni (Megachiroptera) spadají stejně jako netopýři do řádu letounů (Chiroptera), a proto ani nepřekvapí jejich vzhled, který se netopýrům náramně podobá.
Jenže v současné době se tito bezesporu zajímaví a roztomilí živočichové potýkají s velikým problémem, který by mohl v brzké době znamenat jejich definitivní vyhynutí – s vražedným vedrem.
Především obyvatelé severovýchodní části Queenslandu a Nové Guineji se pravidelně stávají svědky deště mrtvých kaloňů, které zabilo horké počasí.
Situace je o to horší, že odborníci nevidí v budoucnu žádné východisko z této prekérní situace a naopak předpovídají, že se horka budou s dalšími roky zhoršovat.
Jen za posledních několik dní zaznamenali odborníci ztráty okolo 4 000 kaloňů, což už začíná být ohrožující i pro lidi, kteří žijí poblíž hromady mrtvol, hnijící na rozpáleném slunci.
Kaloňů zlatotýlých je v současnosti docela dost a zatím se neřadí mezi ohrožené druhy, jenže žijí na relativně malém území s nelichotivou předpovědí do budoucna, a tak to celé směřuje ke smutnému scénáři, kdy “horká australská zima” dost možná pobije většinu tamní populace.