Jak se vypráví v dávných legendách, diamanty jsou slzami bohů. Drahokamy se prý nachází jak na Zemi, tak údajně na vychladlých hvězdách ve vesmíru. Kromě krásy a bohatství mohou také přinášet neštěstí. Přesně takovým diamantem je známý kámen Hope.
Má krásnou modrofialovou barvu, díky obsahu bóru. Ač jeho velikost po řadě dalších výbrusů je pouhých 2,5 cm, jeho cena se dnes odhaduje na cca 250 milionů dolarů.
Jeho pouť začíná kdesi v Indii, kde jej měl v 17. století najít v dole Kollur francouzský obchodník Jean-Baptiste Tavernier. Ale jiné prameny to prezentují trochu jinak. Obchodník se prý dostal do hinduistického chrámu se sochou bohyně Síty.
Ta má místo jednoho oka vsazený tento úžasný diamant. V noci jej nožem vydloubne a zmizí. Ale kněží na uloupený kámen údajně sešlou smrtící kletbu, která má zasáhnout každého dalšího majitele.
KÁMEN, CO NOSÍ SMŮLU
První na řadě je tak francouzský král Ludvík XIV. Tomu v mladém věku zemřela řada jeho potomků. Tím to teprve začíná.
Kámen je zasazen do náhrdelníku, který je jako řád zlatého rouna součástí francouzských korunovačních klenotů Ludvíka XVI. Během Francouzské revoluce je však Ludvík popraven.
V roce 1830 koupil diamant bohatý nizozemský bankéř, Henry Hope. Od té doby nese jeho jméno. Hope nechal kámen zasadit do řetízku tvořeného 45 menšími bílými vzácnými kameny. Ale brzy se jej vzdává ve prospěch synovce lorda Francise Hopea.
Francis potom přišel o všechen majetek a opustila jej žena. Život si zřejmě zachránil prodejem diamantu francouzskému makléři jménem Jacques Colot. Ten ovšem dopadl hůře. Brzy po koupi zešílí a spáchá sebevraždu.
Další obětí prokletí je řecký obchodník Simon Montharides. Krátce po koupi diamantu zemřel s manželkou a dcerou při nehodě, kdy se s nimi převrhl kočár.
Novou obětí je majitel a mediální magnát Edward McLean. Nebojí se ani známé kletby a pořídí diamant pro svoji ženu Evalyn. Ta jej nechá vsadit do náhrdelníku.
Ale stará kletba funguje a tak zanedlouho jejich devítiletý syn zemře při nehodě pod koly automobilu. A později spáchá sebevraždu i jejich mladá dcera. Takový osud McLean neunese a zemře v psychiatrické léčebně.
KONEC KLETBY?
Nakonec se kletbu podaří ukončit až nezištným darem diamantu v roce 1958. To se diamant dostává do amerického Smithsonova institutu ve Washingtonu.
Poslední soukromý vlastník, kterým je sběratel Harry Winston, jej věnoval tomuto institutu a od té doby je vystaven ve washingtonském muzeu.
Ačkoliv se diamant nazývá Hope, což znamená naděje, k jeho pouti by spíše příslušel název neštěstí. Tak snad současný stav je nadějí, že se kámen už nestane nebezpečím a zdrojem dalších zlých událostí.