Vojevůdce a oblíbený politik, který v husitských řadách budil velké vzrušení. Duchovní a radikál, jenž velel v boji, ale přitom pečlivě dbal na svůj vzhled. To je Prokop Holý. Jeho jméno zná snad každý školák, přesto o jeho životě mnoho říci nedokážeme.
Stejně tak jako je tajemná jeho osobnost, je záhadný i jeho skon. Dodnes se spekuluje nad pravým místem jeho posledního odpočinku. Dozvíme se někdy, kde leží?

U středočeské obce Lipany se schyluje ke krvavé bitvě. Na jedné straně stojí radikální husité neboli táborité, již jsou spojeni se Sirotčím svazem (husitské uskupení měst a šlechty – pozn. red.) a jejich politickým vůdcem je Prokop Holý (1380–1434).
Na druhé straně jsou umírnění kališníci a katolíci, které vede hejtman Diviš Bořek z Miletínka (†1438). Obě strany se schovávají za vozovou hradbou a útok je pro ně velmi riskantní. Koaliční vojsko se proto rozhodne využít proti radikálům lest.
Nejprve sice začnou útočit, pak ale vozy obracejí a předstírají ústup. Radikálové se dostávají do euforie. Tak lehkou porážku nečekali! Otevírají proto svoji vozovou hradbu a vydávají se pronásledovat nepřátele.
Jenže jakmile se dostatečně vzdálí od své základny, koaliční vojsko se otáčí a nastává krvavá řežba. Řemdihy a palcáty řinčí až do večerních hodin, radikálové jsou krutě biti. Po soumraku 30. května roku 1434 už na zemi zůstávají jen zmasakrovaná těla a jedno z nich patří zřejmě i Prokopu Holému…

TAJEMNÝ NEZNÁMÝ
Husitský vojevůdce a kněz Prokop Holý je jednou z nejvýznamnějších postav husitského hnutí. Proto je s podivem, jak málo vlastně tohoto muže známe. Jak uvádí historik prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc. (*1951):
„… o životě, skonu, a posmrtných osudech slavného husitského politika existují pouze strohé a neúplné zprávy. Neví se bezpečně, z jaké rodiny pocházel a jakého dosáhl vzdělání, zda ač kněz, bojoval opravdu se zbraní v ruce, jak vypadal, proč měl přízvisko Holý, kdo a jak ho v bitvě u Lipan zabil, ani kde je pochován.“ Muž je velkou neznámou a největší spekulace kolují právě kolem místa jeho posledního odpočinku.
V roce 1434 totiž sice údajně padne, nikdy však není nalezeno jeho tělo. Do společných hrobů je tehdy uloženo na 1500 těl a neví se, zda mezi nimi je i to Prokopovo. Nastává proto honba za identifikací tohoto místa a kromě několika lokací se také vynořují teorie, že Holý možná vůbec u Lipan nezemřel! Kde je pravda?

MOŽNOSTÍ JSOU STOVKY
Smrt velkého vojevůdce je náhlá a zmizení jeho těla se stává vážným problémem už pro jeho současníky. Neví totiž, kam mohou chodit uctívat jeho památku. První hypotéza o jeho hrobu pochází z konce 18. století od rychtáře Františka Jana Vaváka (1741–1816).
Ten proklamuje, že tělo je pod pahorkem v obci Vitice (6 km jihovýchodně od Českého Brodu – pozn. red.), který zde záměrně navršili husité. Brzy však tuto teorii zastiňuje další, a sice že Holý byl pochován přímo v Lipanech.
V roce 1864 je příběh opět pozměněn. Přepisují ho obyvatelé Kolína. Na pokraji města jsou totiž nalezeny pozůstatky muže s mečem. Podle místních se musí jednat o Prokopa, kterého sem převezl český kněz Jan Čapek (14.–15.
stol.), jemuž je přisuzováno autorství husitské hymny Ktož jsú boží bojovníci. Přestože je tato hypotéza velmi lákavá, záhy se ukáže být lichá. Archeologické výzkumy totiž odhalí, že tělo je z období kolem roku 900.
Míst, kde by mohl být Prokop Holý po bitvě pochován, je ještě mnoho. Ale je vůbec relevantní po nich pátrat? Co když slovutný vojevůdce v této bitvě vůbec nepadl?
Michaela Vondrušková