Je to pravděpodobně nejznámější biblický příběh. Neskončil však happyendem, ale vyhnáním z ráje. Protagonisty jsou Adam, Eva a had, který zpochybnil boží varování. Ochutnali jste plod ze stromu poznání? Hajdy z ráje! Kde se však ten biblický ráj nacházel?
Bible se o rajské zahradě zmiňuje jako o skutečném místě, kde žili první dva lidé. Proč bychom my měli pochybovat, že biblický ráj opravdu existoval?! Důvodem je marné pátrání, které už trvá celá staletí.
Biblistika versus geografie
Základním problém je, že biblické zdroje nijak neupřesňují polohu rajské zahrady. Omezují se pouze na vágní sdělení, že se nachází kdesi na východě. To je však takové ledabylé mávnutí rukou znuděného geografa, co říkáte?
Jistou naději by skýtala zmínka o řekách, které se vydělují z blíže neurčeného veletoku, který měl počátek v rajské zahradě.
Spekuluje se například o současných řekách Eufrat a Tigris. Pomohla by taková úvaha bližšímu určení zeměpisné polohy biblického ráje? Pokud ano, měli bychom biblický ráj hledat na území starověké Mezopotámie.
Za poznáním ráje? Ale kdeže…
Biblická rajská zahrada však byla umisťována i na mnoho dalších míst. Jmenujme například Libanon nebo Arménii.
Když byl náboženský směr mormonismus v plenkách, jeho představitelé se nerozpakovali tvrdit, že biblický ráj se nachází u severoamerické řeky Missouri. Výčet míst aspirujících na polohu rajské zahrady tím zdaleka nekončí.
V seznamu je Turecko, Izrael, Bahrajn, okolí Perského zálivu a dokonce i východní Afrika.
A tak se badatelé a vědci činí seč mohou, aby rozšířili lidské poznání a konečně objevili tu správnou cestu do bájné rajské zahrady, nejlépe doplněnou o zeměpisné souřadnice.
Ehm, jaksi zapomínáme, že podle Bible to bylo paradoxně právě poznání, co připravilo lidstvo o pobyt v ráji.