Snaha lidí ovládat počasí je výrazně starší známého hesla: Poručíme větru, dešti. Samozřejmě, velkou pozornost tomuto tématu přinesly v současnosti například vzdušné flotily antonovů a iljušinů na moskevském nebi před tradičními vojenskými přehlídkami.
V Čechách na to šli již v šestnáctém století trochu jinak. Na rozhánění mraků byl určený speciální zvon!
V roce 1909 se na polích knížete z Liechtensteinů v Uhříněvsi experimentovalo s dělem na rozhánění mraků. V roce 2017 se hvězdou zahrádkářské a chovatelské výstavy ve Svinčanech u Přelouče stala praktická ukázka anti-kroupového děla.
Ale střílet Pánubohu do oken dělem nebo z letadel rozprašovat na boží práh směs granulovaného oxidu uhličitého, kapalného dusíku a speciálního cementu – to všechno je tak trochu rouhání.

Mračníkem proti mrakům
V tiché pokoře se ve východočeské Rtyni v Podkrkonoší tyčí k nebi půvabná dřevěná zvonice. Je dokonce světovým unikátem nazývaným zvonicí rtyňského typu. Jiná taková nebyla v celé Evropě nalezena.

Postavena byla v roce 1592. Se špatným počasím zvonice počítá. Moudří předkové stavitelé ji osadili tzv. plovoucím čepem, který umožnuje, aby se zvonice v silném větru zvolna pohybovala. Zvonová stolice nese tři zvony.
První se nazývá Poledník. Jak název napovídá, zvoní se s ním v poledne. Druhý zvon se jmenuje Slavnostní, To dá rozum, že se s ním nebude hned freneticky zvonit, když třeba slepice snese o vajíčko navíc.
Třetí zvon, ten nás zajímá nejvíce. Jmenuje se Mračník. Dostal jméno podle toho, že se s ním rozháněly mraky.

Kroniky nedochovaly výsledky činnosti Mračníku. Pravda je, že i moderní fyzika souhlasí s názorem, že na šíření zvuku má vliv počasí. Proč by to nemohlo platit i opačně? Například Policie ČR použila hodně hlasitý zvuk k rozhánění v Opavě před čtyřmi lety.
Pardon, ta zpráva vlastně tvrdila, že policisté v Opavě použili zařízení fungující jako zvukové dělo při rozhánění fotbalových chuligánů v Opavě.

Nevadí, vždyť takové mraky obtěžkané kroupami jsou pro úrodu stejně nebezpečné jako chuligáni pro bezpečnost ve městě! Výstřel z děla, zvuk zvonu… Hlavně, ať je to slyšet tam nahoře, kde se peče, vaří, hněte – počasí!
Rtyňský Mračník je stále v pohotovosti: Bim, bam, cink, bim… Je po bouřce zase jasná obloha? Mračník funguje!