9. prosince 1965: V Kecksburgu v Pensylvánii je spatřena ohnivá koule. Armáda místo dopadu uzavírá a zatajuje informace.
Domů     Scientologové: Agresivní sekta loví členy na kurzech marketingu
Scientologové: Agresivní sekta loví členy na kurzech marketingu
od 19.10.2023
2.9tis
Scientologický kříž. Foto: Andreaguidolin67-CC BY-SA 3.0
317
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Sekty jsou uzavřená společenství, do nichž není snadné proniknout, ale ještě horší je z nich uniknout. Jaká šílená pravidla v nich fungují a proč jsou lidé stále ochotni nechat se strhnout podivnými společenstvími, na která se nezaujaté okolí dívá skrz prsty? 

Scientologický kříž. Foto: Andreaguidolin67-CC BY-SA 3.0 Budova scientologické církve Zakladatel scientologie Lafayette Ronald Hubbard. Foto: CC-Uncredited photographer for Los Angeles Daily News-Public Domain L. R. Hubbard vede dianetický seminář v Los Angeles roku 1950. Foto: CC2-Uncredited photographer for Los Angeles Daily News-Public Domain Modrý „e-meter“, používaný jako pomůcka v „auditingu“. Foto: User:Salimfadhley-CC BY-SA 3.0 Test je nabízen vždy zdarma. Foto: Thomas Hawk-CC BY-SA 2.0 Tzv. oxfordský test stál mladičkou studentku život. Foto: Pixabay

Některé sekty se snaží svou existenci tutlat, jiné vykřikují své ideje do světa, aby snáze přilákaly do svých řad více věrných oveček. K druhé jmenované skupině patří i proslulí scientologové.

Jejich takzvaná církev je jednou z nejznámějších sekt na světě a povědomí o ní se šíří i díky slavným osobnostem showbyznysu.

A nejde o žádná druhořadá jména, scientologii propadli například i hollywoodští herci Tom Cruise (*1962) nebo Will Smith (*1968).

Budova scientologické církve
Budova scientologické církve „Big Blue“, Los Angeles, Kalifornie. Foto: PictorialEvidence-CC BY-SA 3.0

Na první pohled je scientologie nenápadná a neagresivní. Mnozí dokonce tvrdí, že je svými myšlenkami příbuzná mírumilovnému buddhismu. Jenže skutečnost uvnitř této podivné organizace je zřejmě trochu jiná.

Scientologie totiž po prvotním přátelském a moderním přístupu postupně začne ovládat své přívržence, až si je podmaní a zaváže natolik, že nabude absolutní moci nad jejich životy!

Návrat ke světlu čisté bytosti

Scientologové kážou, že každý člověk je vlastně nesmrtelná duchovní bytost mimozemského původu, na níž se vlivem času a prostředí nabalují pozemské problémy, jichž je potřeba se zbavit.

To je také ústřední myšlenkou hnutí, jehož myšlenkovým otcem je americký spisovatel Lafayette Ronald Hubbard (1911–1986).

Zakladatel scientologie Lafayette Ronald Hubbard. Foto: CC-Uncredited photographer for Los Angeles Daily News-Public Domain
Zakladatel scientologie Lafayette Ronald Hubbard. Foto: CC-Uncredited photographer for Los Angeles Daily News-Public Domain

Se zmíněnými zatěžujícími problémy původně čistých bytostí se scientologie nehodlá jen tak smířit a nabízí lidem očištění. K tomu mají sloužit takzvané auditingy. Jde o sezení, při nichž z vás údajně zasvěcená osoba smývá traumatické zážitky.

S každým odstraněným traumatem se podle scientologů přibližujete své čisté podstatě. Na očekávaném konci terapie vás pak má čekat absolutní duchovní svoboda.

Průběh auditingu se nijak zásadně neliší od psychologické terapie, jejímž hlavním účelem je otevřít své nitro a tak si ulevit. Do intimních scientologických seancí je ovšem navíc zapojen ještě takzvaný elektropsychometr Hubbard či zkráceně E-Metr.

Berlička E-Metru

E-Metr má fungovat na bázi měření změn v elektrickém odporu těla. Po připojení ke sledovanému člověku je údajně zařízení schopno určit, jak se mění lidská psychika.

Jeho strůjce, L. R. Hubbard, dokonce tvrdí, že s pomocí svého vynálezu dokáže zhodnotit, zda plod v těle matky cítí bolest.

E-Metr je tedy jakousi přidanou hodnotou, jejímž prostřednictvím scientologové přesvědčují své stoupence o tom, že výsledek jejich vlivu je natolik reálný, že je dokonce měřitelný.

Díky této sugesci, a samozřejmě i díky upřímnému otevření sebe sama, klienti auditingů popisují, že z nich s každým dalším sezením spadne velké břemeno. Jde o pouhou sugesci, nebo snad na scientologických sezeních opravdu něco je? Možná právě taková otázka byla tou rozhodující pro mnohé současné členy sekty…

Modrý „e-meter“, používaný jako pomůcka v „auditingu“. Foto: User:Salimfadhley-CC BY-SA 3.0
Modrý „e-meter“, používaný jako pomůcka v „auditingu“. Foto: User:Salimfadhley-CC BY-SA 3.0

Omotají si vás kolem prstu!

Praktiky scientologů dosud nevypadají nijak nebezpečně. Může se dokonce zdát, že jsou prospěšné. Sama církev tvrdí, že pravidelné auditingy zvyšují IQ, tříbí schopnosti komunikace a zvyšují kapacitu paměti.

Vědecké důkazy pro tato tvrzení neexistují, bylo ovšem pozorováno, že na sektářské auditingy se velmi snadno vytváří návyk.

Dříve racionálně uvažující lidé se totiž pod vlivem nenápadného scientologického nátlaku začnou domnívat, že očistná sezení nutně potřebují k životu, jinak se jim znovu přitíží a nebudou schopni se svými problémy sami bojovat. A právě tudy vede cesta do pekel!

Pokud byste navíc po několika auditinzích sami nenabyli tohoto pocitu, pamatujte, že už během úvodních sezení jste na sebe díky šikovně kladeným otázkám vyklopili velmi kompromitující informace, včetně vašich nejtajnějších představ, obav nebo potlačovaných traumat z dětství. Všechno to mohou scientologové obrátit proti vám!

L. R. Hubbard vede dianetický seminář v Los Angeles roku 1950. Foto: CC-Uncredited photographer for Los Angeles Daily News-Public Domain
L. R. Hubbard vede dianetický seminář v Los Angeles roku 1950. Foto: CC-Uncredited photographer for Los Angeles Daily News-Public Domain

Mírumilovná totalita

Scientologické společenství naoko klade důraz na samostatný duchovní vývoj každého jedince, přitom je však totalitní. Své členy si často drží v područí vydíráním.

Auditingy, kontroly pomocí E-Metru a podobné služby jsou totiž zpoplatněny, a to ne právě malou částkou. Během několika „očistných“ setkání si tak rázem můžete přijít na dluh v řádech desítek tisíc korun.

Tyto pohledávky pak sekta využívá jako nástroj k manipulaci se svými členy. Scientologové postupně zcela ovládnou jejich životy, a to až do takové míry, že rozhodují i o jejich dětech a partnerech. Co je pravdy na častých obviněních organizace z vymývání mozků?

Moderní způsob lovu

Zdá se vám, že do něčeho takového nemůžete nikdy spadnout? Tak to je pouhé zdání. Scientologové totiž při náboru nových členů sekty postupují velmi obezřetně a nenápadně – tedy alespoň zprvu.

První kontakt s potenciálními nováčky probíhá například na kurzech marketingu, jež sekta pořádá. Stačí, abyste byli dostatečně ambiciózní a přitom málo obezřetní, a najednou sedíte v místnosti plné scientologů. Co následuje pak?

Nějaká milá slečna nebo mladý muž vám pravděpodobně nabídnou vyplnění takzvaného oxfordského testu schopností. Seriózně vypadající kvíz sestává ze série 200 otázek, které mají prověřit vaše myšlenkové kvality.

Test je nabízen vždy zdarma. Foto: Thomas Hawk-CC BY-SA 2.0
Test je nabízen vždy zdarma. Foto: Thomas Hawk-CC BY-SA 2.0

Dobrý výsledek ale nečekejte, i samotný Einstein by v tomto případě byl velmi pravděpodobně za prosťáčka. Podle psychologů má totiž takzvaný oxfordský test po menší úpravě vyvolat v respondentovi pocit nedostatečnosti.

A když už zahlodá červík pochybnosti, někdo povolaný rychle přiskočí, aby vám nabídl zázračný auditing. A už se vezete…

Jste k ničemu!

Výsledky testu osobnosti, který je nabízen vždy zdarma, vám scientologové nikdy nepošlou poštou ani nesdělí po telefonu. Budou se s vámi chtít vidět osobně.

Tzv. oxfordský test stál mladičkou studentku život. Foto: Pixabay
Tzv. oxfordský test stál mladičkou studentku život. Foto: Pixabay

Jejich přesvědčovací metody ohledně méněcennosti respondentů jsou přitom natolik efektivní, že v roce 2008 stály mladičkou norskou studentku jménem Kaja Ballo (1988–2008) život.

Několik hodin po důkladném scientologickém rozboru své osobnosti totiž do té doby spokojená a bezstarostná dívka spáchala sebevraždu. „Je mi líto, že se na nic nehodím…,“ napsala v dopise na rozloučenou.

Týrání čistých bytostí

O co vlastně scientologům jde? Jsou to peníze, které získávají z placených auditingů a členských příspěvků? Na pozadí scientologie se ovšem objevují i další podezření. Stále častěji prosakují na veřejnost informace o tom, že v přísně střežené centrále Sea Org

v Kalifornii (USA) údajně dochází k otřesnému týrání. Tamní brutální praktiky popsala například bývalá členka scientologické církve Debbie Cook.

Ta byla svými spoluvěrci opakovaně bita, polévána ledovou vodou a urážena za svou homosexuální orientaci. Její případ ale rozhodně nepatří mezi ty nejhorší.

V roce 2011 se scientologové kvůli zotročování lidí dostali dokonce do hledáčku amerického Federálního bezpečnostního úřadu FBI. Někdejší příslušníci sekty totiž vypověděli, že když projevili vůli opustit společenství, následovalo bití, mučení a věznění.

Další bývalí scientologové tvrdí, že byli nuceni k otrocké práci pro vůdce sekty a další vysoce postavené osobnosti společenství.

Špatná pověst je nebrzdí

Scientologové jsou podle současných statistik i přes všechny negativní zvěsti o poměrech uvnitř organizace nejrychleji rostoucí církví a sdružují již asi 11 milionů členů. „V scientologii nehrajeme žádnou druhořadou hru.

Není to nic roztomilého nebo něco, co se dělá, protože není nic lepšího na práci,“ zdůrazňuje za svého života Hubbard. V jeho slovech je cítit zvláštní odhodlaní, které by možná mělo být pro případné zájemce o podezřelé společenství jistým varováním…

Foto: Viz popisky
Lokalita:
reklama
Související články
od 9.12.2023 72
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o několik století později... Záhada za záhadou... Při výpočtech tak zřejmě došlo k řadě chyb, takže Ježíš Kristus se patrně narodil dříve, údajně někdy mezi roky 2
od 9.12.2023 741
V roce 1095 byla papežem vyhlášena první křížová výprava. Většina křesťanů věřila, že se s pomocí Boží podaří zažehnat muslimskou hrozbu a navrátit do rukou katolíků Boží hrob v Jeruzalémě. Vojsko pochodující pod křížem čekalo tažení vykoupené krví a utrpením, ale i údajné zázraky, které mnohé z nich ještě utvrdily ve víře. Pomohl snad křižákům sám Bůh?
od 7.12.2023 2.1tis
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko nynějšího pelhřimovského náměstí se prý zastavil u studánky zvané Belka a na paměť toho, že se občerstvil její výbornou vodou, zde měl založit město, které po něm získalo jméno Pelhřimov... [gallery
od 7.12.2023 2.6tis
Na skalnatém ostrohu nad Vltavou se chystá obřad, při němž se nový vládce chopí moci nad okolním územím. Později budou na místě nastolována česká knížata a vyroste zde Pražský hrad. Pahorek ale údajně používali už jejich předchůdci. Podle historika Petra Charváta navíc ceremoniál začínal obětí perskému bohu Mithrovi. Je to možné?     K
od 6.12.2023 2.9tis
Emu Destinnovou lze zajisté nazvat renesanční a výjimečnou osobnosti. Proslavila se díky úžasnému sopránu, ale i nevšednímu šarmu! Možná měla ale i skryté stránky. Možná se věnovala okultismu a černé magii!   Plnoštíhlá žena, oblečená v černých šatech, přichází k rozměrné zámecké knihovně. Z ní vytahuje útlý svazek. Zažloutlé listy prozrazují velmi starý původ knihy. Se spisem kráčí ke spole
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Islanďané mají společné předky s Indiány
epochaplus.cz
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
epochaplus.cz
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
Dává jí úkol, který splnit nemůže. Donutit rodiče, aby jí hned povolili se vdávat. Taková opovážlivost! To si nemůže dovolit. Je jasné, že tohle znamená jediné: definitivní konec. Bernardine Eugénie Désirée Clary (1777–1860) z francouzského Marseille se v roce 1793 náhodně seznámí s Josephem Bonapartem. Setkává se i s jeho rodinou, zamiluje se do Josefova bratra Napoleona (1769–1821) a