V kalendáři je první červnový den roku 1943. Z portugalského letiště odstartoval dopravní letoun DC-3 Dakota. Jednalo se o civilní let BOAC 777 s cílovým letištěm na území Spojeného království.
Nad Biskajským zálivem se však vrhne na bezbranný letoun osm německých stíhacích bombardérů Ju-88. Pád stroje do vln Atlantského oceánu nikdo nepřežil. Proč k útoku došlo?
Poválečné vyšetřování
Navzdory kruté realitě druhé světové války byl masivní útok německé luftwaffe na civilní letoun startující z letiště neutrální země velmi překvapivý. Jedna z teorií tvrdí, že se němečtí zpravodajci domnívali, že na palubě dakoty je britský ministerský předseda a klíčová osobnost spojenecké koalice Winston Churchill.
Sestřelení letu BOAC 777 je stále jednou z nevyřešených záhad druhé světové války. Ačkoli se později sám Churchill distancoval od myšlenky, že by chtěl pro svůj přesun použít civilní let, pochybnosti přetrvávají. Poválečné vyšetřování označilo celý incident za omyl německých pilotů.
Objevila se tak další teorie atentátu. Tentokráte však v jejím středu nebyl Winston Churchill, ale populární britský herec Leslie Howard. Ten se na palubě sestřelené dakoty skutečně nacházel. Howard byl velmi aktivní v nacistické propagandě.
Údajně byl i zapleten do špionáže na území Portugalska. Stačil by tento fakt na vydání rozkazu k útoku na letadlo, kterým cestoval?
Špionážní hra?
Pozornost badatelů se opět vrátila k osobě Winstona Churchilla. Bylo o něm známo, že rád a neortodoxně měnil plány na poslední chvíli, tudíž případná cesta civilním letadlem nebyla tak nemyslitelná, jak by se na první pohled zdálo.
Rovněž tak mohlo jít o špionážní hru britské zpravodajské služby, která navedla německou rozvědku na slepou stopu, zatímco se Churchill přesouval jiným způsobem. Němci se však chtěli pojistit a neponechat nic náhodě.
Výsledkem byla smrt čtyř členů posádky a třinácti cestujících. Bylo to tak? Odpověď možná stále leží v tajných archivech, kdoví…