26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Starý židovský hřbitov: Legenda plná nenávisti
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 12.7.2021
4.3tis
Hřbitov funguje do doby zastavení pohřbívání v roce 1787. Foto: Andreas Praefcke / Creative Commons – CC-BY-SA-3.0
327
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Starý pražský židovský hřbitov je znám svou letitostí. Pověsti říkají, že na jeho místě bylo pohřebiště dokonce ještě předtím, než Přemyslovci osídlili Prahu. Pod jedním z kamenů má být pohřbená žena, která zemřela 100 let před založením Starého Města.

Hřbitov funguje do doby zastavení pohřbívání v roce 1787. Foto: Andreas Praefcke / Creative Commons – CC-BY-SA-3.0 Pomník Avigdora Kara, nejstarší náhrobní kámen na hřbitově. Foto: Geof / Creative Commons – CC-BY-SA-3.0 Tady se prý jednou za 100 let sejdou mudrci, aby se domluvili na tom, jak řídit svět. Foto: Musicaline / Creative Commons – CC-BY-SA-3.0

Důkazem mají být také náhrobky s letopočty 606 nebo 941. Je však známo, že v židovských zápisech dat bývá vynecháváno jedno číslo. Často se tak děje proto, aby bylo zabráněno poničení během protižidovských bouří.

Přesné datum založení hřbitova je tak neznámé. Nejstarším náhrobkem má být pomník Abigdora Kara z dubna roku 1439. Hřbitov přitom funguje do doby zastavení pohřbívání v roce 1787. Je v něm umístěno více než 12 000 náhrobních kamenů.

Posledním místem odpočinku se stane pro náboženského učence Jehudu ben Becalela (1525–1609), ale také pro obchodníka Maisela (1528–1601) nebo matematika a astronoma Davida Ganse (1541–1613). Hřbitov se však stal také prostorem pro řadu legend. A to často plných neštěstí a nenávisti.

Pomník Avigdora Kara, nejstarší náhrobní kámen na hřbitově. Foto: Geof / Creative Commons – CC-BY-SA-3.0

RAŠI, NESMRTELNÝ RABÍN

Pověst vypráví, že Šlomo ben Issak, zvaný také Raši (1040–1105), je cestovatel, rabín a velký vzdělanec, který vytvořil řadu vysvětlivek k Bibli a Talmudu. Ze své rodné Francie putuje do světa. Navštíví Itálii, Řecko, Palestinu, Egypt i Persii.

Nakonec ho osud zavane také do Prahy. A vyprávění říká, že pro svou moudrost a vzdělanost má rabín Raši také mnoho nepřátel. Někteří z nich ho obviňují z kacířství. Další pak usilují o jeho pád. Nenávist k němu naroste do takové podoby, že jednoho dne pronikne do jeho domu najatý vrah.

V ruce třímá dýku, kterou Rašimu probodne srdce. Rašiho manželka mu však ihned nalije do rány zázračný balzám a on se uzdraví. Chce se ale vyhnout dalším útokům a pronásledování. Rozhodne se proto, že se nechá prohlásit za mrtvého.

Pod náhrobek se svým jménem nechá pohřbít prázdnou rakev. Odchází pak do dalekých krajin, kde se prý živí jako vinař. A když nadejde jeho čas, konečně nalezne odpočinek. Místo je po mnoho let předmětem hledání.

Výsledky posledního bádání říkají, že se má jednat o židovský hřbitov ve francouzském Troyes. I když kdo ví, kde jeho ostatky skutečně leží.

Tady se prý jednou za 100 let sejdou mudrci, aby se domluvili na tom, jak řídit svět. Foto: Musicaline / Creative Commons – CC-BY-SA-3.0

PROTOKOLY SIONSKÝCH MUDRCŮ

Židovská pohřebiště jsou předmětem mnoha mýtů a legend. Starý židovský hřbitov nemá být spojovaný jen s ostatky zemřelých, ale mají na něj přicházet také živí. Alespoň to tvrdí ve své knize Biarritz spisovatel Hermann Goedsche (1815–1878).

Podle něj se jednou za 100 let sejdou na pražském židovském hřbitově židovští mudrci, aby se domluvili na tom, jak řídit svět. A je skutečně pravda, že v tomto případě jde o globální vliv. Avšak ve zcela jiné podobě!

Goedscheova kniha se stane významným zdrojem pro sepsání falzifikátu s názvem Protokoly sionských mudrců. Podvodný dokument, který slouží jako záminka pro nenávistné akty proti židům během 20. století. Právě jím obhajují nacisté fyzickou likvidaci více než 6 milionů židů během 2.

světové války. V roce 2010 vydává k tématu knihu Pražský hřbitov italský spisovatel a filozof Umberto Eco (*1932), aby ukázal, jak nenávistné a lživé teorie vznikají. A to i ve spojitosti s takovou nenápadnou půdou, jakou je pražský hřbitov.

Foto: Creative Commons – CC-BY-SA-3.0
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.5tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.9tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.3tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]