reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Stopy hrůzy na ostrově Poveglia
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 28.5.2021
4.6tis
Ústav pro choromyslné na ostrově určeném původně k pohřbívání a dožití nakažených morem není nejlepší nápad… FOTO: Chris 73 / Wikimedia Commons – CC BY 3.0
313
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Píše se 16. století, doba je zlá,  řádí mor. Oprýskaná loďka si razí cestu mořskými vlnami. Pluje vstříc zoufalství a smrti ztělesňovanými ostrovem, jehož obrysy jsou zahaleny štiplavými oblaky hustého kouře.

Ústav pro choromyslné na ostrově určeném původně k pohřbívání a dožití nakažených morem není nejlepší nápad... FOTO: Chris 73 / Wikimedia Commons - CC BY 3.0 Morová epidemie nezná slitování. Nakažené je ještě před smrtí nutné izolovat - a děje se to i násilím, převozem na ostrov hrůzy...  FOTO: Wikimedia commons -  volné dílo Skutečně v bývalém blázinci straší? FOTO: Pixabay

Ten stoupá k potemnělému nebi z doutnajících hranic, na nichž plameny požírají nemocná lidská těla. Tento prokletý kus pevniny patří zatracencům poznamenaným černou smrtí. Asi jen málokdo by si při tomto beznadějném popisu představil ostrov patřící k italským Benátkám. Historie Poveglie je pochmurná.

V dobách morové epidemie, jejíž hlavní vlny sužují Evropu mezi 15. a 17. stoletím, jsou sem odklízeni umírající nakažení. Takový odsun do ostrovní karantény probíhá samozřejmě většinou nedobrovolně, ani pro ty největší optimisty nemůže být pochyb o tom, že Poveglia je čekárna na smrt.

Po celém ostrově se nacházejí morové jámy, masová pohřebiště obětí černé smrti. Část mrtvých těl je zde také spalována na hromadných hranicích. Na ostrově mělo v tomto tragickém období zemřít na 160 000 nešťastníků.

V těch dobách se lidé začínají na ostrově setkávat s čímsi temným. Zdá se, že mrtví z Poveglie neodcházejí. Proslýchá se, že se na ostrově zjevují jako přízraky a promlouvají k živým ze záhrobí.

Morová epidemie nezná slitování. Nakažené je ještě před smrtí nutné izolovat – a děje se to i násilím, převozem na ostrov hrůzy… FOTO: Wikimedia commons – volné dílo

DUCHOVÉ V SANATORIU

Přestože se po okolí mluví o tom, že Poveglia je poznamenána tisíci zoufalých osudů, vyrůstá na ostrově v roce 1922 ústav pro choromyslné. Jeho pacienti si stěžují, že se jim zjevují hnijící mrtvoly a ze zdí na ně šeptají hlasy.

Nikdo jim ale nevěří, jsou to přece blázni. A tak se brzy k Poveglii raději nikdo nepřibližuje. A možná, že právě tak by to mělo být. Traduje se, že ve zdejším ústavu působil lékař, který využil příhodné izolace a prováděl na nich nehumánní pokusy za účelem objasnění principů šílenství. Později prý začíná i on vídat stejné duchy, jako jeho pacienti.

Pocit viny prý nakonec doktora dovede až k sebevraždě. Údajně skočí ze zvonice sanatoria. Podle místních příběhů však pád přežil a svůj život dokonal až na zemi pod zvonicí, kde byl údajně uškrcen nadpřirozenou mlhou, která po jeho dopadu vyšla ze země.

Jiné pověsti zase vyprávějí, že byl do zvonice dotlačen a z okna doslova vyhozen jakousi přízračnou silou.

Skutečně v bývalém blázinci straší? FOTO: Pixabay

STÍN SMRTI NEMIZÍ

V roce 1968 je sanatorium na Poveglii uzavřeno, pohnutá minulost z opuštěného ostrova ale ani s časem neodchází. Dodnes na Poveglii stojí pobořené budovy hrůzného ústavu pro choromyslné i s jeho vybavením.

Trosky si začíná brát příroda. Země je stále plná lidských kostí a stín smrti a bolesti odsud nechce zmizet. V současné době je ostrov i přes zájem některých problému znalých turistů pro veřejnost striktně uzavřen.

Stále zde údajně dochází k paranormálním událostem a Poveglia se díky tomu stala předmětem bádání mnohých senzibilů a lovců záhad. Jejich nadšení však nesdílejí místní, kteří se od prokleté Poveglie raději drží dál.

I rybáři se prý těmto končinám vyhýbají, protože zde údajně z vody tahají místo ryb lidské ostatky. Říká se dokonce, že část ostrova kdesi v jeho středu je tvořena jen vrstvou zetlených těl. Zajímavostí je, že ostrov má nyní ve své správě italská vláda, která na místě nechala zřídit vinici.

Tak až si příště otevřete láhev vína k pěknému posezení, zkuste se podívat na etiketu, kde dozrávaly hrozny, z nichž se chystáte pít. Doušek lahodného moku z ostrova smrti by asi snadno zhořkl na jazyku.

AUTORKA: Jitka Krulcová

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons, foto v úvodu: Chris 73 / Wikimedia Commons - CC BY 3.0
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.5tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.9tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]