12. ledna 1949: Narodil se japonský spisovatel duchovní literatury Haruki Murakami.
Domů     Strašidlo z Brocken: Varuje před nebezpečím?
Strašidlo z Brocken: Varuje před nebezpečím?
od 8.9.2023
3.3tis
Na vrcholu Brocken se zjevuje smrtelně nebezpečné strašidlo, foto Axel Hindemith / Creative Commons / Volné dílo
331
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Brockenské strašidlo nebo také vidmo, zvláštní úkaz obří postavy s ohromnou duhovou svatozáří, lze spatřit ve vyšších nadmořských výškách. Lidem, kteří jev viděli, doslova běhal mráz po zádech. Setkání popisovali jako velice děsivý, skoro až mystický okamžik. Mohli se někteří z dobrodruhů setkat se skutečným duchem hor?

Na vrcholu Brocken se zjevuje smrtelně nebezpečné strašidlo, foto Axel Hindemith / Creative Commons / Volné dílo Nejčastěji se zjevuje, když je slunce nad horizonzem, foto JesterWr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de Jedním ze svědků je německý přírodovědec Johann Ezaias Silberschlag, foto Johann Conrad Krüger / Creative Commons / Volné dílo

Legenda praví, že jakmile Brockenské strašidlo spatříte poprvé, měli byste si na cestě začít dávat pozor, protože prý v horách potkáte smrt. Jestliže se vám přízrak zjeví podruhé, máte na kahánku.

Pakliže úkaz vidíte potřetí, vyhráli jste nad ním a váš život zase patří vám. Tajemné historky mají původ v Německu. Věřilo se, že zjevení značí přítomnost démonů nebo čarodějnic. Co je na tom pravdy?

Kdy přízrak děsil poprvé

Přízrak je spatřen a popsán již v roce 1780, kdy se s ním setkává německý luteránský teolog a přírodovědec Johann Ezaias Silberschlag (1721–1791) při svých toulkách na vrchol hory Brocken, podle níž také úkaz dostal své jméno.

Brocken (1141 m n. m.) je nejvyšší horou pohoří Harz ve středním Německu. Ve známost vejde i díky častému výskytu hustých mlh. Podle statistik je zde mlžné počasí více než 300 dnů v roce, což značně zvyšuje pravděpodobnost, že vidmo spatříte.

Traduje se, že se brockenské strašidlo zjevilo i německému básníkovi Johannu Wolfgangu Goethemu (1749–1832), který jím byl zasažen natolik, že ho zvěčnil ve svém díle Faust. O úkazu vyprávějí také legendy jiných zemí.

Například v mlžných horách Huangshan v Číně se věří, že spatříte-li vidmo, mohli byste být osvíceni. O přízraku se mluví jako o Buddhově světle. Vidmo se však zjevovalo také španělským dobyvatelům, kteří se v 18. století usadili v Kalifornii. Ti přízrak nazývali „Los Vigilantes Oscuros“, tedy „temní pozorovatelé“.

Nejčastěji se zjevuje, když je slunce nad horizonzem, foto JesterWr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Nejčastěji se zjevuje, když je slunce nad horizonzem, foto JesterWr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Vše se dá vysvětlit

Abyste mohli vidmo spatřit, musíte mít nejen štěstí, ale také specifické podmínky. Brockenské strašidlo se objevuje nejčastěji, když je slunce nad horizontem a svítí vám do zad, když jsou oblaka pod vaší úrovní, a hlavně když je opravdu hustá mlha.

Teprve tehdy může být váš stín vržen na mraky pod vámi nebo odražen mlhou. Zajímavé je, že vzduch se stínem hýbe, ačkoliv samotný pozorovatel stojí na místě. Jev se také často vznáší nad zemí, aniž by s ní měl nějaký viditelný kontakt.

Všechny tyto aspekty – chladno, vlhko, ticho, samota a špatná orientace kvůli takřka nepropustné mlze, jen posilují pocit, že jde o něco víc než o pouhou hru světel a stínů. Ale je to skutečně jenom o fyzice?

Jedním ze svědků je německý přírodovědec Johann Ezaias Silberschlag, foto Johann Conrad Krüger / Creative Commons / Volné dílo
Jedním ze svědků je německý přírodovědec Johann Ezaias Silberschlag, foto Johann Conrad Krüger / Creative Commons / Volné dílo

Setkání s tajemnem

Paul, horolezec a zapálený horský turista, o svém zážitku říká: „Viděl jsem ho a bylo to nepopsatelné. Scházel jsem z Brocken po náročném výšlapu a najednou se mi udělalo mdlo. Skoro jako by mě něco chtělo srazit na kolena.

Všechno kolem ztichlo a v hlavě se mi rozeznělo takové hluboké hučení. Musel jsem zastavit, jak mi bylo zle, a najednou tam byl. Obrovský, zlověstný stín s třepotavou aurou.“ Odvážnému muži se naštěstí nestalo nic vážného.

Z hory ho odnesli jen se zlomenou nohou. Co ale vlastně viděl? Paul je přesvědčen, že rozhodně nešlo jen o obyčejný přírodní úkaz. Natolik silný to byl zážitek. Ostatní pozorovatelé se shodují:

jev je rozhodně fascinující, a stihne-li vás nepřipravené v mlžných svazích, jde skutečně o hrůzu nahánějící zážitek.

Foto: CC
Lokalita:
Související články
od 10.1.2026 2.2tis
Na temeni nenápadného kopce u irské osady Coolnagarrane se schází skupina lidí kolem mohutného, mechem porostlého kamene. K němu přistupuje novodobý druid Jan Tetteroo, pozvedá hůl a pronáší tajemná slova. Tvrdí, že se pokouší zbavit místo dávné kletby. Co za rituálem stojí – a může mít skutečně nějaký účinek? Rituál, který na první pohled působí jako výj
od 9.1.2026 2.6tis
Tornádo ve městě Joplin napáchá mnohamiliardové škody, tisíce lidí se ocitají bez domova, 161 obětí umírá a dalších více než 1100 obyvatel je zraněno. Přesto se město po katastrofě budí spíše s pocitem naděje a víry než v zármutku. Mohou za to příběhy o zázračném přežití díky zásahu tajemných bytostí, které mohly spatřit jen děti. V neděli 2. května 2011
od 8.1.2026 3.0tis
Téměř rok po útoku na Pearl Harbor se nad přístavem objeví neidentifikovatelné letadlo. Je rozstřílené a pilot vypadá zraněný. Jenže poté, co stroj havaruje, není na místě nikdo nalezen. Co se s pilotem stalo? Útok na Pearl Harbor se odehrál 7. prosince 1941. Rok a den nato zachvátí obyvatele americké námořní základny panika. Na radaru se
od 7.1.2026 3.6tis
Fobie. Tak zní název pro úzkostnou poruchu, která se projevuje chorobným až bezdůvodným strachem, jenž člověka ochromuje a může mu vážně komplikovat běžný život. Co je však jejich příčinou? Může odpověď ležet v naší minulosti? Odborníci se dlouhodobě snaží odhalit, proč se některé obavy promění v paralyzující strach, zatímco jiné rychle odezní.  [gallery size="full" ids="163035,163034,16303
od 6.1.2026 3.2tis
Herečka a zpěvačka Vanessa Hudgens, která se proslavila zejména díky své roli v divácky oblíbeném Muzikálu ze střední, otevřeně hovoří o svých duchařských zážitcích a mimořádných schopnostech. Ty se nyní snaží zužitkovat při vyšetřování paranormálních jevů. Vanessa Hudgens (*1988) se během četných rozhovorů svěřuje, že se s paranormálními jevy setkává už
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po meditaci jsem cítila lidská trápení
skutecnepribehy.cz
Po meditaci jsem cítila lidská trápení
Kurzy jógy jsme vždy zakončili krátkou meditací. To se mi moc líbilo, netušila jsem ale, jak mi to ovlivní další život. Najednou jsem věděla, co lidé cítí. Bylo mi necelých třicet let, když jsem se prvně s jógou a meditací setkala. Za vším byla Monika, kolegyně z práce, která byla posedlá všemi alternativními terapiemi. Ostatní se jí smáli.
Po stopách Habsburků: Kdo byla Matka národa?
epochaplus.cz
Po stopách Habsburků: Kdo byla Matka národa?
S rokem 1273 se začíná psát vrcholná evropská politika habsburského rodu. Nás se ale bude napřímo týkat až o pár století později. Mladý král Ludvík (1506–1526) se utopí v bažinách při úprku z prohrané bitvy u Moháče, naživu je ale jeho sestra Anna Jagellonská (1503–1547). Kdo má její ruku, může usilovat o český trůn. A tím
Borůvkové nebe
tisicereceptu.cz
Borůvkové nebe
Stačí pár ingrediencí a během chvilky máte recept s neodolatelnou lesní chutí a vůní. Suroviny 1 hrnek lesních borůvek a ostružin 50 ml bezového sirupu čerstvě vymačkaná šťáva z 1 citronu 1 l
Dušený zajíc s rozinkami
nejsemsama.cz
Dušený zajíc s rozinkami
Lahodný pokrm kombinuje jemnou aromatickou chuť masa s přírodní sladkostí rozinek a chutného dušeného listového špenátu. Potřebujete: ✿ 700 g zaječího masa ✿ 50 g rozinek ✿ olej ✿ 2 dl bílého vína ✿ celý černý pepř ✿ 300 g čerstvého špenátu ✿ 2 cibule ✿ 3–4 stroužky česneku ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ sůl, pepř 1. Maso nakrájejte na kousky a několikrát je spařte
Nejutajenější stavba NDR? Honeckerův bunkr!
historyplus.cz
Nejutajenější stavba NDR? Honeckerův bunkr!
Po dokončení patřil k nejmodernějším stavbám svého druhu v zemích Varšavské smlouvy. V případě atomového, chemického nebo biologického útoku se v Honeckerově bunkru měly ukrýt politické špičky NDR. Vydržely by v něm dva týdny a poté by se mohly v obrněných vozidlech přesunout na lepší místo. Mezi Východem a Západem na konci 70. let minulého
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Lucie Bílá věřila, že láska překoná osud
nasehvezdy.cz
Lucie Bílá věřila, že láska překoná osud
Zpěvačka Lucie Bílá (59) jen málokdy mluví o svém soukromí, ale tentokrát udělala výjimku, protože se potřebovala svěřit s tím, co ji poslední dny trápí. Jde totiž o jednu z nejmilovanějších osob.
Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
epochalnisvet.cz
Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
Technik s údivem strčí ruku do kapsy a vytáhne ji umazanou od rozteklé čokolády. Jak se mohla tak najednou rozpustit? Ještě pár minut potrvá, než mu dojde, že právě objevil princip jednoho z dnes naprosto samozřejmých kuchyňských spotřebičů.   Už v roce 1924 popisuje profesor Univerzity Karlovy August Žáček (1886–1961) princip oscilace magnetronu, elektronky generující mikrovlnné záření. Celá
My Arbor představuje výjimečný únik z ruchu všedního dne
iluxus.cz
My Arbor představuje výjimečný únik z ruchu všedního dne
V unikátním 5* wellness hotelu v Dolomitech pouze pro dospělé (16+) hosté nacházejí pocit bezpečí a pohodlí. Snění mezi korunami stromů, koupání v klidu lesa a sbírání sil. Zažívání dojemných okamžiků
Co si dáme v kavárně?
panidomu.cz
Co si dáme v kavárně?
Ať už chodíte do kavárny často, nebo občas, možná i vám se stane, že nevíte tak jistě, co se pod názvy různých káv přesně skrývá a jak to má chutnat. Zkusíme vám trochu poradit.   Ale než tak učiníme, podívejme se letmo do historie. Posuneme se o několik století zpátky, abychom zjistili, že když na
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
epochanacestach.cz
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
Konstantinovy Lázně uprostřed západočeských lesů jsou možná nenápadné, ale také výjimečné především svou rodinnou atmosférou. Srdce vám zde pookřeje. Patří mezi nejmenší české lázně a rozhodně na tom nechtějí nic měnit. Právě proto tady totiž nikdy nenarazíte na davy lidí a i čas tady ubíhá tak nějak pomaleji a beze stresu. Právě proto jsou Konstantinovy Lázně ideálním místem pro
Krevní test na všechno? Věda napravuje, co marketing zničil
21stoleti.cz
Krevní test na všechno? Věda napravuje, co marketing zničil
Jedna kapka krve, která by odhalila všechno od rakoviny po Alzheimerovu chorobu, ještě není realitou. Ale na rozdíl od doby kauzy Theranos dnes věda ukazuje, že to nemusí být pouhý sen. Když se před
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz