Domů     Neobjasněné události
Světlovlasí bozi Danaové: Měli nadpřirozené schopnosti?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 17.1.2020
5.4tis
344
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

K pobřeží Irska se cosi žene. Na první pohled to vypadá na nebývale silnou bouři. Záhy se totiž zvedá vítr a oblohu zakryjí mraky, z nichž sjíždějí blesky. Po chvíli se ale na pobřeží objeví mimořádně krásné bytosti, které si říkají Danaové.

Mají světlé vlasy a podle některých badatelů by mohlo jít o návštěvníky z jiné planety. Bylo tomu tak?

Podle keltské legendy do Irska přišel záhadný Lid bohyně Dany na křídlech větru. Někteří se domnívají, že mohlo jít o uprchlíky z Atlantidy.

Bouře jako mávnutím kouzelného proutku mizí a obloha je náhle úplně bez mráčku. Irové se jdou rychle podívat, cože se to stalo. Když dorazí k pobřeží, zastaví je neznámí cizinci, kteří si říkají Lid Bohyně Dany, zkráceně Danaové.

Ti sem měli dorazit ve starověku na „křídlech větru“: „Přistáli s hrůzou a vznešeností, zahaleni v oblacích… bez lodí a z neznámých končin… možná z nebes,“ stojí v dávné irské legendě. Podle záhadologů z toho lze vyvozovat, že jde o návštěvníky z  jiné planety.

Tomu nasvědčují i magické předměty, které s sebou Danaové do Irska přivezli. Je mezi nimi Kámen osudu, Meč světla, zázračné Lughovo kopí, které zaručuje vítězství v bitvě a bezedný Dagdův kotel. Nemohlo jít o uprchlíky ze zničené Atlantidy, jak si myslí někteří badatelé?

Jedním z pokladů obdařených magickou silou, který Danaové přinesli do Irska má být záhadný Meč světla neboli Claíomh Solais. Známe jej ale jen z legend.

VÁLKA S BOHY

Na zemi leží desítky zohavených lidských těl. Danaové se totiž chtějí v Irsku usídlit, s čímž ovšem místní lidé nesouhlasí. Mezi záhadnými cizinci a domorodci se proto rozhoří válka. Ačkoli je Danaů velmi málo, hravě zvítězí v rozhodující bitvě na Magh Tuireadh (oblast je někdy ztotožňována s vesnicí Cong na západě Irska).

Dopomohou jim k tomu i jejich nesmírně vyspělé zbraně. Jejich vůdce Naud ale přijde při bojích o ruku, a musí se proto vzdát trůnu. Podle zákonů Danaů totiž nesmí Lidem Bohyně Dany vládnout nikdo tělesně nedokonalý.

Novým vládcem Irska se proto stane Bres, který si ovšem nevede vůbec dobře. „Vymáhal na lidu zeleného ostrova vysoké daně a sám byl navíc velmi lakotný,“ stojí v legendě. Právě kvůli své chorobné skromnosti přijde Bres jednoho dne o trůn.

Špatně totiž pohostil známého barda, jenž o tom následně složil nelichotivou píseň. Když ji Bres uslyší, údajně se celý osype a musí se kvůli tělesnému neduhu vzdát vlády.

Dalším ze čtyř mocných artefaktů Danaů, o kterých se zmiňují legendy, je Lunnghovo kopí.

STŘÍBRNÁ PROTÉZA

S nesmírným potěšením si Naud prohlíží nejnovější výtvor z dílny lékaře a vědce Dian Céchta. Jde o umělou ruku ze stříbra, kterou si někdejší vůdce Danaů může nasadit a pracovat s ní. Ani to mu však nestačí k návratu na trůn.

Naud proto pověří Céchtova syna Miacha vyrobením lepší protézy. Ten si podle pověsti vede ještě výrazně lépe než jeho otec. Údajně vytvoří ruku z masa a kostí, díky čemuž může Naud po Bresovi převzít otěže moci.

I tato příhoda nám naznačuje, že Lid Bohyně Dany jen těžko mohl pocházet ze země. Vždyť ani dnes nejsou lékaři něčeho podobného schopní. Jak by to tedy mohli umět lidé před mnoha tisíci lety?

Jednou ze skutečných památek, kterou prý do Irska přinesli Danaové, je Lia Fáil, nebo-li mluvící kámen, který sloužil také při korunovaci irských králů.

ÚKRYT V PODZEMÍ

V průrvě ve skále je možné spatřit poslední mizející Danay s plavými vlasy. Záhadným cizincům se sice podařilo domorodé Iry porazit i v další válce, jenže pak na ostrov dorazili smrtelní Milesiané, kteří nepočetným Danaům uštědřili těžkou porážku.

Ti se proto podle legendy odeberou do podzemí, kde si vytvoří dodnes existující říši. Odkud se do Irska dostali, zůstává dodnes záhadou. Prý sem v mracích přiletěli z jakéhosi čtyřměstí, jež se mělo nacházet na čtyřech ostrovech.

Popis přitom v lecčem odpovídá Atlantidě, tak jak ji vypodobnil filozof Platón (427–347 př. n. l.). Mohla být ale atlantská civilizace tak vyspělá? Jediné, co po sobě Danaové v Irsku zanechají, jsou jejich kněží, kterým říkají druidové. Ti se později stanou hlavními duchovními Keltů.

Autor článku: Pavel Besta

Foto: mythicalireland.com, pinterest.com, ancient-origins.net,
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 30.11.2021 1
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]
od Adriana Vojtíšková 29.11.2021 164
V květnu 1979 zmizel beze stopy v americkém New Yorku šestiletý Etan Patz. Případ tehdy vzbudil velký zájem médií, který přetrval dlouhé roky.   Etanovi rodiče započali americkou kampaň zveřejňování fotografií ztracených dětí na krabicích od mléka. Vzhledem k neúspěchu vyšetřování byl Etan v roce 2010 prohlášen za mrtvého. Chlapcovi rodiče měli po mnoho let […]
od Mirek Brát 27.11.2021 2.4tis
V učebnicích se dočtete, že jako první na vrcholu Mount Everestu stanuli v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Existuje však reálná možnost, že na vrcholu nejvyšší hory světa stanul člověk již o více než čtvrtstoletí dříve. Psal se rok 1924 a v nadmořské výšce přes osm tisíc metrů se k […]
od Mirek Brát 26.11.2021 3.0tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 3.3tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]