26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Světlovlasí bozi Danaové: Měli nadpřirozené schopnosti?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 17.1.2020
5.4tis
344
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

K pobřeží Irska se cosi žene. Na první pohled to vypadá na nebývale silnou bouři. Záhy se totiž zvedá vítr a oblohu zakryjí mraky, z nichž sjíždějí blesky. Po chvíli se ale na pobřeží objeví mimořádně krásné bytosti, které si říkají Danaové.

Mají světlé vlasy a podle některých badatelů by mohlo jít o návštěvníky z jiné planety. Bylo tomu tak?

Podle keltské legendy do Irska přišel záhadný Lid bohyně Dany na křídlech větru. Někteří se domnívají, že mohlo jít o uprchlíky z Atlantidy.

Bouře jako mávnutím kouzelného proutku mizí a obloha je náhle úplně bez mráčku. Irové se jdou rychle podívat, cože se to stalo. Když dorazí k pobřeží, zastaví je neznámí cizinci, kteří si říkají Lid Bohyně Dany, zkráceně Danaové.

Ti sem měli dorazit ve starověku na „křídlech větru“: „Přistáli s hrůzou a vznešeností, zahaleni v oblacích… bez lodí a z neznámých končin… možná z nebes,“ stojí v dávné irské legendě. Podle záhadologů z toho lze vyvozovat, že jde o návštěvníky z  jiné planety.

Tomu nasvědčují i magické předměty, které s sebou Danaové do Irska přivezli. Je mezi nimi Kámen osudu, Meč světla, zázračné Lughovo kopí, které zaručuje vítězství v bitvě a bezedný Dagdův kotel. Nemohlo jít o uprchlíky ze zničené Atlantidy, jak si myslí někteří badatelé?

Jedním z pokladů obdařených magickou silou, který Danaové přinesli do Irska má být záhadný Meč světla neboli Claíomh Solais. Známe jej ale jen z legend.

VÁLKA S BOHY

Na zemi leží desítky zohavených lidských těl. Danaové se totiž chtějí v Irsku usídlit, s čímž ovšem místní lidé nesouhlasí. Mezi záhadnými cizinci a domorodci se proto rozhoří válka. Ačkoli je Danaů velmi málo, hravě zvítězí v rozhodující bitvě na Magh Tuireadh (oblast je někdy ztotožňována s vesnicí Cong na západě Irska).

Dopomohou jim k tomu i jejich nesmírně vyspělé zbraně. Jejich vůdce Naud ale přijde při bojích o ruku, a musí se proto vzdát trůnu. Podle zákonů Danaů totiž nesmí Lidem Bohyně Dany vládnout nikdo tělesně nedokonalý.

Novým vládcem Irska se proto stane Bres, který si ovšem nevede vůbec dobře. „Vymáhal na lidu zeleného ostrova vysoké daně a sám byl navíc velmi lakotný,“ stojí v legendě. Právě kvůli své chorobné skromnosti přijde Bres jednoho dne o trůn.

Špatně totiž pohostil známého barda, jenž o tom následně složil nelichotivou píseň. Když ji Bres uslyší, údajně se celý osype a musí se kvůli tělesnému neduhu vzdát vlády.

Dalším ze čtyř mocných artefaktů Danaů, o kterých se zmiňují legendy, je Lunnghovo kopí.

STŘÍBRNÁ PROTÉZA

S nesmírným potěšením si Naud prohlíží nejnovější výtvor z dílny lékaře a vědce Dian Céchta. Jde o umělou ruku ze stříbra, kterou si někdejší vůdce Danaů může nasadit a pracovat s ní. Ani to mu však nestačí k návratu na trůn.

Naud proto pověří Céchtova syna Miacha vyrobením lepší protézy. Ten si podle pověsti vede ještě výrazně lépe než jeho otec. Údajně vytvoří ruku z masa a kostí, díky čemuž může Naud po Bresovi převzít otěže moci.

I tato příhoda nám naznačuje, že Lid Bohyně Dany jen těžko mohl pocházet ze země. Vždyť ani dnes nejsou lékaři něčeho podobného schopní. Jak by to tedy mohli umět lidé před mnoha tisíci lety?

Jednou ze skutečných památek, kterou prý do Irska přinesli Danaové, je Lia Fáil, nebo-li mluvící kámen, který sloužil také při korunovaci irských králů.

ÚKRYT V PODZEMÍ

V průrvě ve skále je možné spatřit poslední mizející Danay s plavými vlasy. Záhadným cizincům se sice podařilo domorodé Iry porazit i v další válce, jenže pak na ostrov dorazili smrtelní Milesiané, kteří nepočetným Danaům uštědřili těžkou porážku.

Ti se proto podle legendy odeberou do podzemí, kde si vytvoří dodnes existující říši. Odkud se do Irska dostali, zůstává dodnes záhadou. Prý sem v mracích přiletěli z jakéhosi čtyřměstí, jež se mělo nacházet na čtyřech ostrovech.

Popis přitom v lecčem odpovídá Atlantidě, tak jak ji vypodobnil filozof Platón (427–347 př. n. l.). Mohla být ale atlantská civilizace tak vyspělá? Jediné, co po sobě Danaové v Irsku zanechají, jsou jejich kněží, kterým říkají druidové. Ti se později stanou hlavními duchovními Keltů.

Autor článku: Pavel Besta

Foto: mythicalireland.com, pinterest.com, ancient-origins.net,
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 99
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 889
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.2tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.9tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]