Skip to content

Světlovlasí bozi Danaové: Měli nadpřirozené schopnosti?

K pobřeží Irska se cosi žene. Na první pohled to vypadá na nebývale silnou bouři. Záhy se totiž zvedá vítr a oblohu zakryjí mraky, z nichž sjíždějí blesky. Po chvíli se ale na pobřeží objeví mimořádně krásné bytosti, které si říkají Danaové.

Mají světlé vlasy a podle některých badatelů by mohlo jít o návštěvníky z jiné planety. Bylo tomu tak?

Podle keltské legendy do Irska přišel záhadný Lid bohyně Dany na křídlech větru. Někteří se domnívají, že mohlo jít o uprchlíky z Atlantidy.

Bouře jako mávnutím kouzelného proutku mizí a obloha je náhle úplně bez mráčku. Irové se jdou rychle podívat, cože se to stalo. Když dorazí k pobřeží, zastaví je neznámí cizinci, kteří si říkají Lid Bohyně Dany, zkráceně Danaové.

Ti sem měli dorazit ve starověku na „křídlech větru“: „Přistáli s hrůzou a vznešeností, zahaleni v oblacích… bez lodí a z neznámých končin… možná z nebes,“ stojí v dávné irské legendě. Podle záhadologů z toho lze vyvozovat, že jde o návštěvníky z jiné planety.

Tomu nasvědčují i magické předměty, které s sebou Danaové do Irska přivezli. Je mezi nimi Kámen osudu, Meč světla, zázračné Lughovo kopí, které zaručuje vítězství v bitvě a bezedný Dagdův kotel. Nemohlo jít o uprchlíky ze zničené Atlantidy, jak si myslí někteří badatelé?

Jedním z pokladů obdařených magickou silou, který Danaové přinesli do Irska má být záhadný Meč světla neboli Claíomh Solais. Známe jej ale jen z legend.
VÁLKA S BOHY

Na zemi leží desítky zohavených lidských těl. Danaové se totiž chtějí v Irsku usídlit, s čímž ovšem místní lidé nesouhlasí. Mezi záhadnými cizinci a domorodci se proto rozhoří válka. Ačkoli je Danaů velmi málo, hravě zvítězí v rozhodující bitvě na Magh Tuireadh (oblast je někdy ztotožňována s vesnicí Cong na západě Irska).

Dopomohou jim k tomu i jejich nesmírně vyspělé zbraně. Jejich vůdce Naud ale přijde při bojích o ruku, a musí se proto vzdát trůnu. Podle zákonů Danaů totiž nesmí Lidem Bohyně Dany vládnout nikdo tělesně nedokonalý.

Novým vládcem Irska se proto stane Bres, který si ovšem nevede vůbec dobře. „Vymáhal na lidu zeleného ostrova vysoké daně a sám byl navíc velmi lakotný,“ stojí v legendě. Právě kvůli své chorobné skromnosti přijde Bres jednoho dne o trůn.

Špatně totiž pohostil známého barda, jenž o tom následně složil nelichotivou píseň. Když ji Bres uslyší, údajně se celý osype a musí se kvůli tělesnému neduhu vzdát vlády.

Dalším ze čtyř mocných artefaktů Danaů, o kterých se zmiňují legendy, je Lunnghovo kopí.
STŘÍBRNÁ PROTÉZA

S nesmírným potěšením si Naud prohlíží nejnovější výtvor z dílny lékaře a vědce Dian Céchta. Jde o umělou ruku ze stříbra, kterou si někdejší vůdce Danaů může nasadit a pracovat s ní. Ani to mu však nestačí k návratu na trůn.

Naud proto pověří Céchtova syna Miacha vyrobením lepší protézy. Ten si podle pověsti vede ještě výrazně lépe než jeho otec. Údajně vytvoří ruku z masa a kostí, díky čemuž může Naud po Bresovi převzít otěže moci.

I tato příhoda nám naznačuje, že Lid Bohyně Dany jen těžko mohl pocházet ze země. Vždyť ani dnes nejsou lékaři něčeho podobného schopní. Jak by to tedy mohli umět lidé před mnoha tisíci lety?

Jednou ze skutečných památek, kterou prý do Irska přinesli Danaové, je Lia Fáil, nebo-li mluvící kámen, který sloužil také při korunovaci irských králů.
ÚKRYT V PODZEMÍ

V průrvě ve skále je možné spatřit poslední mizející Danay s plavými vlasy. Záhadným cizincům se sice podařilo domorodé Iry porazit i v další válce, jenže pak na ostrov dorazili smrtelní Milesiané, kteří nepočetným Danaům uštědřili těžkou porážku.

Ti se proto podle legendy odeberou do podzemí, kde si vytvoří dodnes existující říši. Odkud se do Irska dostali, zůstává dodnes záhadou. Prý sem v mracích přiletěli z jakéhosi čtyřměstí, jež se mělo nacházet na čtyřech ostrovech.

Popis přitom v lecčem odpovídá Atlantidě, tak jak ji vypodobnil filozof Platón (427–347 př. n. l.). Mohla být ale atlantská civilizace tak vyspělá? Jediné, co po sobě Danaové v Irsku zanechají, jsou jejich kněží, kterým říkají druidové.

Ti se později stanou hlavními duchovními Keltů.

Autor článku: Pavel Besta

Foto: mythicalireland.com, pinterest.com, ancient-origins.net,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Vložení realitou? Vědci varují před pronikáním reklamy do snů
21stoleti.cz

Vložení realitou? Vědci varují...

Čtyřicítka odborníků na spánek a sny...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...