Skip to content

Světlovlasí bozi Danaové: Měli nadpřirozené schopnosti?

K pobřeží Irska se cosi žene. Na první pohled to vypadá na nebývale silnou bouři. Záhy se totiž zvedá vítr a oblohu zakryjí mraky, z nichž sjíždějí blesky. Po chvíli se ale na pobřeží objeví mimořádně krásné bytosti, které si říkají Danaové. Mají světlé vlasy a podle některých badatelů by mohlo jít o návštěvníky z jiné planety. Bylo tomu tak?

Podle keltské legendy do Irska přišel záhadný Lid bohyně Dany na křídlech větru. Někteří se domnívají, že mohlo jít o uprchlíky z Atlantidy.

Bouře jako mávnutím kouzelného proutku mizí a obloha je náhle úplně bez mráčku. Irové se jdou rychle podívat, cože se to stalo. Když dorazí k pobřeží, zastaví je neznámí cizinci, kteří si říkají Lid Bohyně Dany, zkráceně Danaové. Ti sem měli dorazit ve starověku na „křídlech větru“: „Přistáli s hrůzou a vznešeností, zahaleni v oblacích… bez lodí a z neznámých končin… možná z nebes,“ stojí v dávné irské legendě. Podle záhadologů z toho lze vyvozovat, že jde o návštěvníky z jiné planety. Tomu nasvědčují i magické předměty, které s sebou Danaové do Irska přivezli. Je mezi nimi Kámen osudu, Meč světla, zázračné Lughovo kopí, které zaručuje vítězství v bitvě a bezedný Dagdův kotel. Nemohlo jít o uprchlíky ze zničené Atlantidy, jak si myslí někteří badatelé?

Jedním z pokladů obdařených magickou silou, který Danaové přinesli do Irska má být záhadný Meč světla neboli Claíomh Solais. Známe jej ale jen z legend.
VÁLKA S BOHY

Na zemi leží desítky zohavených lidských těl. Danaové se totiž chtějí v Irsku usídlit, s čímž ovšem místní lidé nesouhlasí. Mezi záhadnými cizinci a domorodci se proto rozhoří válka. Ačkoli je Danaů velmi málo, hravě zvítězí v rozhodující bitvě na Magh Tuireadh (oblast je někdy ztotožňována s vesnicí Cong na západě Irska). Dopomohou jim k tomu i jejich nesmírně vyspělé zbraně. Jejich vůdce Naud ale přijde při bojích o ruku, a musí se proto vzdát trůnu. Podle zákonů Danaů totiž nesmí Lidem Bohyně Dany vládnout nikdo tělesně nedokonalý. Novým vládcem Irska se proto stane Bres, který si ovšem nevede vůbec dobře. „Vymáhal na lidu zeleného ostrova vysoké daně a sám byl navíc velmi lakotný,“ stojí v legendě. Právě kvůli své chorobné skromnosti přijde Bres jednoho dne o trůn. Špatně totiž pohostil známého barda, jenž o tom následně složil nelichotivou píseň. Když ji Bres uslyší, údajně se celý osype a musí se kvůli tělesnému neduhu vzdát vlády.

Dalším ze čtyř mocných artefaktů Danaů, o kterých se zmiňují legendy, je Lunnghovo kopí.
STŘÍBRNÁ PROTÉZA

S nesmírným potěšením si Naud prohlíží nejnovější výtvor z dílny lékaře a vědce Dian Céchta. Jde o umělou ruku ze stříbra, kterou si někdejší vůdce Danaů může nasadit a pracovat s ní. Ani to mu však nestačí k návratu na trůn. Naud proto pověří Céchtova syna Miacha vyrobením lepší protézy. Ten si podle pověsti vede ještě výrazně lépe než jeho otec. Údajně vytvoří ruku z masa a kostí, díky čemuž může Naud po Bresovi převzít otěže moci. I tato příhoda nám naznačuje, že Lid Bohyně Dany jen těžko mohl pocházet ze země. Vždyť ani dnes nejsou lékaři něčeho podobného schopní. Jak by to tedy mohli umět lidé před mnoha tisíci lety?

Jednou ze skutečných památek, kterou prý do Irska přinesli Danaové, je Lia Fáil, nebo-li mluvící kámen, který sloužil také při korunovaci irských králů.
ÚKRYT V PODZEMÍ

V průrvě ve skále je možné spatřit poslední mizející Danay s plavými vlasy. Záhadným cizincům se sice podařilo domorodé Iry porazit i v další válce, jenže pak na ostrov dorazili smrtelní Milesiané, kteří nepočetným Danaům uštědřili těžkou porážku. Ti se proto podle legendy odeberou do podzemí, kde si vytvoří dodnes existující říši. Odkud se do Irska dostali, zůstává dodnes záhadou. Prý sem v mracích přiletěli z jakéhosi čtyřměstí, jež se mělo nacházet na čtyřech ostrovech. Popis přitom v lecčem odpovídá Atlantidě, tak jak ji vypodobnil filozof Platón (427–347 př. n. l.). Mohla být ale atlantská civilizace tak vyspělá? Jediné, co po sobě Danaové v Irsku zanechají, jsou jejich kněží, kterým říkají druidové. Ti se později stanou hlavními duchovními Keltů.

Autor článku: Pavel Besta

Foto: mythicalireland.com, pinterest.com, ancient-origins.net,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výzkum farmaceutických společností: Covid-19 dodávky léčiv do Evropy nenaruší
21stoleti.cz

Výzkum farmaceutických...

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nedávno zveřejnila...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Zachrání lnička Česko?
epochalnisvet.cz

Zachrání lnička Česko?

Vědcům z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v...
Chce obléct svatební šaty?
nasehvezdy.cz

Chce obléct svatební šaty?

Život na psí knížku už ji zřejmě začíná...
Rakousko: Lyžování v bílém ráji
epochanacestach.cz

Rakousko: Lyžování v bílém...

Chcete vyrazit...
Divoká westmanka Calamity Jane
epochaplus.cz

Divoká westmanka Calamity Jane

Martha Jane Cannaryová alias  Calamity Jane...
Mapa noční oblohy se brzy změní: Rozzáří noční nebe zanikající hvězdy?
epochalnisvet.cz

Mapa noční oblohy se brzy změní:...

Astronomové slibují, že se v blízké budoucnosti...
Kuriózní léčba duševních nemocí a moru: Díra do hlavy pro odchod zlého ducha a obklad z kohouta
epochaplus.cz

Kuriózní léčba duševních...

Nemocný muž v otrhaných šatech se z posledních sil...
Zámek v Mníšku pod Brdy: Mystérium chybějící věže
epochanacestach.cz

Zámek v Mníšku pod Brdy:...

Je druhá polovina 17....
Proč s ní žádný chlap nevydrží
nasehvezdy.cz

Proč s ní žádný chlap nevydrží

Herečka ze seriálu Modrý kód MARIKA PROCHÁZKOVÁ...
Múza Versailles již zítra!
iluxus.cz

Múza Versailles již zítra!

Renomovaný vokálně-instrumentální soubor...
Častější případy kanibalismu u ledních medvědů
21stoleti.cz

Častější případy kanibalismu u...

V říši zvířat se ke kanibalismu uchyluje poměrně dost...