Hledáme chlapíka, který je přiměřeně hloupý a přitom mazaný, aby si spočítal výhody spolupráce, říkají si pravděpodobně zmocněnci severoamerických vládních úředníků a drogových bossů z jihu…
Na scénu přichází řadový agent CIA, budoucí hlavní dispečer ilegálních zásilek Barry Seal. O jeho nové pozici vypráví německý badatel a autor Andreas von Rétyi (*1963):
„Seal se staral o to, aby v Meně, ležící v hornaté oblasti západního Arkansasu, byla neustále v pohotovosti letadla, jež do Střední Ameriky převážela zbraně a vracela se zpět s drogami.“ Seal je „posazen na horkou židli“, bude organizovat špinavé obchody!
Univerzální vyzvědač
Barry, vlastním jménem Adler Berriman Seal, sice patří mezi agenty CIA, ve skutečnosti se však stává největším pašerákem drog v USA. Alespoň to tvrdí americký spisovatel Daniel Hopsicker ve své knize Barry &
The Boys. A těší se řadě výhod. Podle neověřených záznamů tajných služeb je dokonce nejmladším pilotem Boeingu 747 na světě.
Je to krátce předtím, než se stává dispečerem letounů plných třeskutého arzenálu létajících na trase USA – Střední Amerika – Jižní Amerika a zpět. Ví o tom CIA? Je pro ní Seal placeným dirigentem špinavého obchodu?
Pravděpodobně ano, protože přímo za pomoci tajných služeb je údajně na své kmotrovské místo dosazen. Pak však dojde k osudové chybě. Není jasné kdy, avšak Seala nakonec stojí život…
Tělo jako řešeto
Supertajný handl dlouho funguje bez problémů, dokud si sebejistý Seal nepouští stále více pusu na špacír. Dne 19. února 1986 klec spadne a dříve nedotknutelný Barry prohrává nerovný boj s chladnokrevnými vrahy.
Do pasti se dostane poté, co je vylákán před pobočku Armády spásy v Baton Rouge ve státě Louisiana. Má zde údajně schůzku s jakýmsi neznámým člověkem, která se týká ilegálního obchodu s drogami a zbraněmi. K dohodě však nedojde.
V zaparkovaném Cadillacu po chvilce leží bezvládné tělo muže se smrtelnými průstřely břicha, krku a hlavy. Je to Barry Seal.
Odkud přišla smrt?
Ačkoliv Sealova smrt není nikdy řádně vyšetřena, někteří odborníci míní, že za jeho vraždu zodpovídá některý z drogových kartelů. Ovšem ani tajné služby nejsou z obliga. Jak líčí americký publicista a autor Chuck Hustmyre (*1963):
„Místní policisté, agenti z FBI i CIA, dokonce i zástupci prezidenta pro národní bezpečnost měli podíl na roli, kterou zahrál Barry Seal, neslavný drogový pašerák temné budoucnosti.
S jeho smrtí se ale náhle hra zhroutila a spolu s ní i spousta vládních plánů.“ Byl tedy opravdu nastrčenou figurkou? Lidé obeznámení s pozadím případu se přou, zda ho zavraždili sami agenti CIA, nebo zmiňovaná drogová mafie. Bude případ Barryho Seala někdy znovu otevřen?