reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Neobjasněné události
Tajemná spojitost mezi slavnou knihou a vraždou Johna Lennona
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 5.12.2021
1.6tis
Vražda Johna Lennona byla šokem pro celý svět. FOTO: Unsplash
150
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Obtloustlý muž jménem Mark David Chapman s nenávistí hledí na fotku britského hudebníka Johna Lennona. „Holden by tě zabil…“ říká a na chvíli se usměje při pomyšlení na Holdena Caulfielda, hrdinu knihy, která mu změnila život.

Pak se začíná modlit k démonům, volá je, ať vstoupí do jeho těla a dodají mu sílu vytáhnout pistoli.

Vražda Johna Lennona byla šokem pro celý svět. FOTO: Unsplash The Dakota. Budova, kde Lennon bydlel, a před níž byl i zastřelen. FOTO: Andrevruas / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Obálka prvního vydání knihy Kdo chytá v žitě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Tehdy pětadvacetiletý Mark David Chapman (*1955) se 8. prosince 1980 od dopoledních hodin potlouká kolem newyorského apartmá Johna Lennona (1940–1980). Chodí tam jako ve snách, hypnotizován svým úmyslem, fascinován představou toho, co bude následovat.

Otevírají se dveře domu, Chapmanovo srdce se rozbuší, ale zbytečně. To jen vychází chůva s Lennonovým pětiletým synkem Seanem (*1975). Chapman se alespoň zlehka dotkne chlapcovy ruky a čeká dál. Dlouhou chvíli si krátí listováním v malé brožované knížce, známé po celém světě.

Jde o novelu Kdo chytá v žitě od amerického spisovatele Jerome Davida Salingera (1919–2010). A není to poprvé ani naposledy, kdy je nalezena v držení šíleného atentátníka. Skrývá se v ní mezi řádky něco, co zůstává příčetným myslím skryto? Nebo to tam někdo vložil cíleně?

The Dakota. Budova, kde Lennon bydlel, a před níž byl i zastřelen. FOTO: Andrevruas / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Slyšel hlasy!

Chapman se dočká až pozdě večer. Venku je tma a k domu přijíždí limuzína. John Lennon spolu se svou manželkou a múzou Yoko Ono (*1933) vystupují z vozu. Mohli se ještě navečeřet ve městě, měli za sebou náročný den plný focení, rozhovorů a nahrávání ve studiu.

Třeba by mezitím Chapmana něco vyrušilo, odradilo a odešel by. Jenže to se nestane. John naopak chvátá domů, chce stihnout dát synkovi dobrou noc. A když už stojí u dveří a Yoko odemyká, přiblíží se k nim zezadu stín.

Chapman má zamlžený zrak a slyší hlasy, kterým říká „malí človíčci“. Jsou podle něj mocní a velmi zlí. Křičí uvnitř jeho hlavy: „Udělej to! Udělej to! Udělej to!“ Poslechne. „Slezl jsem z obrubníku, šel k nim, otočil se, vytáhl pistoli a pak prostě… bum, bum, bum, bum, bum,“ popisuje později téměř bez emocí.

Počet výstřelů si pamatuje velice dobře, prvním míjí Lennonovu hlavu, další čtyři se zarývají do jeho zad. Hudebník klesá k zemi a z úst i z těla se mu řine krev. Chapman nikam neutíká, ani nepokračuje ve střelbě.

Splnil svoji misi a teď čeká na příjezd policie, jako kdyby byl jen spořádaným přihlížejícím. Nebo jako kdyby splnil úkol, po kterém už ho žádná jiná práce nečeká.

Obálka prvního vydání knihy Kdo chytá v žitě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Proč jsem se neproměnil?

Od chvíle, kdy se Chapmanovi v jeho šestnácti letech dostává do rukou Kdo chytá v žitě, cítí obrovské souznění s hlavním protagonistou knihy, téměř stejně starým Holdenem Caulfieldem. Holden je citlivý kluk, má rád děti, jejich upřímnost a bezelstnost, zato svět dospělých se mu moc nezamlouvá, všechna ta přetvářka, zákeřnost a zklamání, které způsobují.

Potud je snadné se s ním identifikovat, jenže u Chapmana to přerůstá v chorobnou posedlost, dokonce se chce na Holdena Caulfielda nechat i oficiálně přejmenovat. Vše si přebírá velice zvráceným způsobem, nenávidí slavné osobnosti a pomalu se mu na mysl vkládá myšlenka, že některou z nich musí zabít.

A když o několik let později stojí před domem Johna Lennona s kouřící pistolí v ruce, je sice navenek klidný, ale uvnitř zmatený. Tiskne u sebe ohmatané vydání Kdo chytá v žitě, kam ručně připsal vzkaz „Toto je mé zúčtování“.

Má totiž v plánu ihned po vraždě začít vykřikovat: „Jsem Holden Caulfield, já jsem z naší generace ten, kdo chytá v žitě!“ Věří totiž, že se v něj po zabití Lennona promění. To se samozřejmě nenastane, zkoprnělý Chapman pak jen policistům dokola mumlá omluvné:

„Nezlobte se, že jsem vás způsobil tolik problémů.“ Ale proč tohle všechno? Proč zrovna Kdo chytá v žitě přitahuje tolik vyšinutých jedinců?

Foto: viz popisky
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 23.6.2022 1.5tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.2tis
Tzv. Tulliho papyrus je považován za možná největší důkaz o přítomnosti mimozemšťanů ve starém Egyptě vůbec. Má to ale jeden háček. Nikdo ho nemůže najít! Byl cíleně zničen? Svítek, který se údajně datuje do éry faraona Thutmose III. (vládl 1486–1425 př. n. l.), obsahuje svědectví o tom, jak z nebe sestoupil ohnivý disk. Patřit měl […]
od Dalibor Vrána 21.6.2022 2.8tis
Sebevražedný, vlastnoručně napsaný dopis amerického zpěváka Kurta Cobaina (1967–1994), se stává podezřelou okolností jeho smrti. Že tu něco nehraje, si jako první všímá soukromý detektiv Tom Grant, kterého si najala vdova po zesnulém, herečka a zpěvačka Courtney Love (*1964). Celý dopis po drtivou většinu rozsahu vůbec nepůsobí jako rozloučení se světem. Cobain zde píše o […]
od Eva Soukupová 20.6.2022 1.8tis
V průlivu Long Island Sound u amerického pobřeží leží malý ostrov zvaný Charles island. Na něm je prý ukryté aztécké zlato a k tomu ještě poklad obávaného piráta kapitána Kidda. Jenže ostrov i cennosti jsou prokleté a ten, kdo se jich pokusí zmocnit, si podepisuje rozsudek smrti.     Malý ostrov patřící k americkému státu […]
od Mirek Brát 18.6.2022 1.4tis
Blízká setkání prvního druhu se v minulosti nevyhnuly ani slavným osobnostem. Patřil k nim i německý básník Goethe. Záhadná událost se stala v době, kdy byl pozdější známý literát teprve šestnáctiletým studentem. Co vlastně Goethe pozoroval? V roce 1765 cestoval Goethe do Lipska. Putování mu znepříjemňoval nejen vytrvalý déšť, ale i špatný stav komunikací. V lokalitě mezi městy […]