18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Neobjasněné události
Tajemná spojitost mezi slavnou knihou a vraždou Johna Lennona
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 5.12.2021
1.6tis
Vražda Johna Lennona byla šokem pro celý svět. FOTO: Unsplash
150
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Obtloustlý muž jménem Mark David Chapman s nenávistí hledí na fotku britského hudebníka Johna Lennona. „Holden by tě zabil…“ říká a na chvíli se usměje při pomyšlení na Holdena Caulfielda, hrdinu knihy, která mu změnila život.

Pak se začíná modlit k démonům, volá je, ať vstoupí do jeho těla a dodají mu sílu vytáhnout pistoli.

Vražda Johna Lennona byla šokem pro celý svět. FOTO: Unsplash The Dakota. Budova, kde Lennon bydlel, a před níž byl i zastřelen. FOTO: Andrevruas / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Obálka prvního vydání knihy Kdo chytá v žitě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Tehdy pětadvacetiletý Mark David Chapman (*1955) se 8. prosince 1980 od dopoledních hodin potlouká kolem newyorského apartmá Johna Lennona (1940–1980). Chodí tam jako ve snách, hypnotizován svým úmyslem, fascinován představou toho, co bude následovat.

Otevírají se dveře domu, Chapmanovo srdce se rozbuší, ale zbytečně. To jen vychází chůva s Lennonovým pětiletým synkem Seanem (*1975). Chapman se alespoň zlehka dotkne chlapcovy ruky a čeká dál. Dlouhou chvíli si krátí listováním v malé brožované knížce, známé po celém světě.

Jde o novelu Kdo chytá v žitě od amerického spisovatele Jerome Davida Salingera (1919–2010). A není to poprvé ani naposledy, kdy je nalezena v držení šíleného atentátníka. Skrývá se v ní mezi řádky něco, co zůstává příčetným myslím skryto? Nebo to tam někdo vložil cíleně?

The Dakota. Budova, kde Lennon bydlel, a před níž byl i zastřelen. FOTO: Andrevruas / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Slyšel hlasy!

Chapman se dočká až pozdě večer. Venku je tma a k domu přijíždí limuzína. John Lennon spolu se svou manželkou a múzou Yoko Ono (*1933) vystupují z vozu. Mohli se ještě navečeřet ve městě, měli za sebou náročný den plný focení, rozhovorů a nahrávání ve studiu.

Třeba by mezitím Chapmana něco vyrušilo, odradilo a odešel by. Jenže to se nestane. John naopak chvátá domů, chce stihnout dát synkovi dobrou noc. A když už stojí u dveří a Yoko odemyká, přiblíží se k nim zezadu stín.

Chapman má zamlžený zrak a slyší hlasy, kterým říká „malí človíčci“. Jsou podle něj mocní a velmi zlí. Křičí uvnitř jeho hlavy: „Udělej to! Udělej to! Udělej to!“ Poslechne. „Slezl jsem z obrubníku, šel k nim, otočil se, vytáhl pistoli a pak prostě… bum, bum, bum, bum, bum,“ popisuje později téměř bez emocí.

Počet výstřelů si pamatuje velice dobře, prvním míjí Lennonovu hlavu, další čtyři se zarývají do jeho zad. Hudebník klesá k zemi a z úst i z těla se mu řine krev. Chapman nikam neutíká, ani nepokračuje ve střelbě.

Splnil svoji misi a teď čeká na příjezd policie, jako kdyby byl jen spořádaným přihlížejícím. Nebo jako kdyby splnil úkol, po kterém už ho žádná jiná práce nečeká.

Obálka prvního vydání knihy Kdo chytá v žitě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Proč jsem se neproměnil?

Od chvíle, kdy se Chapmanovi v jeho šestnácti letech dostává do rukou Kdo chytá v žitě, cítí obrovské souznění s hlavním protagonistou knihy, téměř stejně starým Holdenem Caulfieldem. Holden je citlivý kluk, má rád děti, jejich upřímnost a bezelstnost, zato svět dospělých se mu moc nezamlouvá, všechna ta přetvářka, zákeřnost a zklamání, které způsobují.

Potud je snadné se s ním identifikovat, jenže u Chapmana to přerůstá v chorobnou posedlost, dokonce se chce na Holdena Caulfielda nechat i oficiálně přejmenovat. Vše si přebírá velice zvráceným způsobem, nenávidí slavné osobnosti a pomalu se mu na mysl vkládá myšlenka, že některou z nich musí zabít.

A když o několik let později stojí před domem Johna Lennona s kouřící pistolí v ruce, je sice navenek klidný, ale uvnitř zmatený. Tiskne u sebe ohmatané vydání Kdo chytá v žitě, kam ručně připsal vzkaz „Toto je mé zúčtování“.

Má totiž v plánu ihned po vraždě začít vykřikovat: „Jsem Holden Caulfield, já jsem z naší generace ten, kdo chytá v žitě!“ Věří totiž, že se v něj po zabití Lennona promění. To se samozřejmě nenastane, zkoprnělý Chapman pak jen policistům dokola mumlá omluvné:

„Nezlobte se, že jsem vás způsobil tolik problémů.“ Ale proč tohle všechno? Proč zrovna Kdo chytá v žitě přitahuje tolik vyšinutých jedinců?

Foto: viz popisky
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.1.2022 94
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]