Mořská úžina Minch v severozápadním Skotsku je místem, se kterým je od pradávna spojena legenda o „modrých mužích“. Tato mytologická stvoření prý obývají zdejší moře a často se dostávají do křížku i s lidmi. Je to jen bájesloví?
Mnohé naznačuje, že „modří muži“ opravdu existovali. Kdo to byl?
Pozoruhodné je, že pověsti o „modrých mužích“ jsou vázány pouze a jen na úžinu Minch. Nikde jinde v Evropě nebyla tato mytologická entita zaznamenána. I z tohoto faktu se dá usuzovat na reálný základ těchto téměř pohádkových bytostí.
Piktové a vikingové
Při pátrání po „modrých mužích“ se pozornost badatelů zaměřila nejprve na Pikty, příslušníky skupiny dávných národů na území Skotska. S Pikty je tradičně spojena záliba v tetování.
Pokud bychom měli tu možnost pozorovat Pikta sedícího na moři v nízkém člunu podobném kajaku, snadno by vznikla iluze, že veslař jako by vystupuje z vody… Když si k tomu přidáme modrou barvu tetování, možná jsme právě u zrodu legendy o „modrých mužích“.
Proč je však tato legenda vázána pouze na úžinu Minch? V tomto případě se musíme od Piktů posunout k vikingům.
Podle jiné teorie jsou totiž „modří muži“ ve skutečnosti otroky z oblasti severní Afriky, které si ze svých výprav v devátém století přivezli vikingové.
Tuaregové ve Skotsku?
Tito exotičtí otroci měli být soustřeďováni na Shiantských ostrovech v úžině Minch. Označení „modří muži“ pak mělo poukazovat na jejich tmavou barvu pleti. Faktem je, že v hledáčku zájmu se ocitli i Tuaregové, kterým se přezdívá „modří muži z pouště“. Tuaregové ve Skotsku jako zajatci vikingů, nebo tetováním zdobení Piktové?
Kdo byl předobrazem vzniku mytologických postav „modrých mužů“ z úžiny Minch? Na tyto otázky zatím jednoznačná odpověď neexistuje. Na straně druhé, archeologie a historie zatím neřekly poslední slovo. Jako slibnou oblastí pro další výzkumy se jeví již zmíněné Shiantské ostrovy.