5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Tajemství Winstona Churchilla. Proč tajil setkání britského bombardéru s UFO?
Tajemství Winstona Churchilla. Proč tajil setkání britského bombardéru s UFO?
od 31.1.2024
3.3tis
327
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Muž za rozměrným stolem v potemnělé pracovně usilovně přemýšlí. Usrkne doušek whisky a sleduje dým z doutníku, který právě jako takřka dokonalý „kroužek“ stoupá ke stropu… „Podivné znamení,“ pomyslí si.

Ten hlas ve sluchátku přece říkal cosi o tom, že to neznámé letadlo mělo kruhový tvar. Ne, to nesmí nikdo vědět!

Německý experimentální letoun s kruhovým křídlem Sack A-6. Posádka bombardéru údajně spatřila a popsala stroj, který se vymykal všemu, co v té době létalo po obloze. WInston Churchill Válka světů - motivem byla mimozemská invaze na území USA.

V průběhu druhé světové války měl britský ministerský předseda Winston Churchill (1874–1965) obdržet mysteriozní hlášení o setkání bombardéru britského královského letectva s neznámým letounem.

Právě na Churchillův příkaz prý bylo toto setkání s UFO na desítky let pohřbeno do tajných archivů.„Vnuk bývalého člena posádky RAF tvrdil, že Churchill po schůzce s americkým generálem Dwightem D. Eisenhowerem učinil prohlášení, že událost bude přísně utajena…,“ píše v roce 2010 na portálu cbsnews.com novinářka Ann Binlot. Skutečně slavný politik střežil tak zásadní tajemství?

Německý experimentální letoun s kruhovým křídlem Sack A-6.
Německý experimentální letoun s kruhovým křídlem Sack A-6.

Čeho se Churchill obával?

Vysvětlit Churchillovo počínání lze zejména dvěma základními důvody. Tím prvním je dozajista snaha zamezit případné mediální a společenské hysterii.

Ta by byla nebezpečná i v mírových časech, nota bene v období, kdy nejprve Velká Británie zápasila o svoji holou existenci, aby následně usilovala o úplnou vojensku porážku nacistického Německa.

WInston Churchill
WInston Churchill

Druhý důvod, proč chtěl Churchill zprávy o UFO před veřejností utajit, mohl souviset s německým programem takzvaných zázračných zbraní.

Pokud existovala byť jen sebemenší možnost, že by nacisté disponovali technikou, která se vymykala technologickým možnostem Spojenců, mohlo by to opět vyvolat paniku.

Posádka bombardéru údajně spatřila a popsala stroj, který se vymykal všemu, co v té době létalo po obloze.
Posádka bombardéru údajně spatřila a popsala stroj, který se vymykal všemu, co v té době létalo po obloze.

V časech všudypřítomné válečné paranoie by se snadno mohlo stát, že i jen pouhé zveřejnění informace o setkání se záhadným a neidentifikovatelným létajícím objektem by bylo přiznáním existence německé tajné zbraně.

Letouny s kruhovým křídlem

Měla myšlenka, že by nacistické letectvo mohlo disponovat letouny s kruhovým křídlem, oporu v realitě? Snaha o konstrukci takového stroje se objevila již na samém počátku historie letectví.

Ačkoli se vývoj letadel ubíral jiným směrem, nelze vyloučit, že na konstrukci kruhového křídla v době druhé světové války nějaký tým v utajení pracoval.

Mohl tak navázat na práce technika Arthura Sacka (1900–1964) z Lipska, jejímž výsledkem byl experimentální letoun Sack A-6. To, že se nacisté ve vývoji letadel s kruhovým křídlem dostali mnohem dále, než bylo oficálně známo, naznačoval i článek, který vyšel v německém časopisu Der Spiegel na počátku padesátých let minulého století.

Přinesl senzační zprávu, že hitlerovské Německo testovalo „létající talíř“, a to konkrétně v Praze. V dalších letech se začaly objevovat i podrobnější informace o těchto tajemných strojích.

Luftwaffe i UFO

Zdroji, které se zmiňovaly o pokročilých leteckých technologiích hitlerovského Německa, byly zejména knihy bývalého majora německého letectva Rudolfa Lusara (1896–1971). Mezi těmito informacemi byly i maximální výkony nacistických „létajících talířů“:

vystoupání do výšky téměř třináct kilometrů za tři minuty, horizontální rychlost čtyři tisíce kilometrů za hodinu.

Co by se stalo, pokud by takovou zprávu v době druhé světové války otiskly londýnské noviny?! Viděno touto optikou, zatajení setkání bombardéru RAF s neznámým letounem diskovitého tvaru by bylo omluvitelnou cenzurou v zájmu udržení klidu a bojové morálky.

Nebo měl snad Churchill ještě jiné důvody? Mohl snad uvěřit, že se britský bombardér setkal s návštěvníky z dalekého vesmíru?

Válka světů - motivem byla mimozemská invaze na území USA.
Válka světů – motivem byla mimozemská invaze na území USA.

Co způsobila Válka světů?

I Winston Churchill byl jistě obeznámen s panikou, která propukla v roce 1938 ve Spojených státech amerických. Jejím důvodem bylo uvedení rozhlasové adaptace románu H. G. Wellse (1866–1946) Válka světů.

Motivem rozhlasové adaptace byla mimozemská invaze na území USA. Vše bylo navíc podané velmi sugestivním a uvěřitelným způsobem.

Autorem rozhlasové úpravy byl scenárista a režisér Orson Welles (1915–1985). Posluchači se domnívali, že poslouchají zprávy o reálném útoku mimozemšťanů, a nikoli pouhou uměleckou fikci. Mnozí tak volali úřadům nebo začali balit nouzová zavazadla.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com, facebook.com
Lokalita:
Související články
od 30.6.2026 3.1tis
Je hluboká noc a mladý manželský pár z prefektury Fukuoka zrovna projíždí liduprázdným úsekem cesty, když motor auta náhle vypoví službu. Naprosté ticho rázem přerušuje podivné hučení.V tu chvíli si uvědomují, kde zastavili. Všímají si tunelu se zataraseným vchodem. A nad barikádou jako kdyby se tlačila ven hlava ohořelého člověka… K čemu tu kdysi došlo? [gallery size="full" ids="169608,169609,16
od 28.6.2026 3.5tis
Rodina Beckových žije poklidně v Indianapolis, hlavním městě amerického státu Indiana. V roce 1962 se ale v jejich domácnosti začne odehrávat něco zvláštního. Nejprve po kuchyni létá sklenice, poté padá nádobí a obrazy. Se stoupajícím strachem členů rodiny narůstá i četnost různých událostí. Měli v domě poltergeista, který se krmil jejich stresem? Je
od 27.6.2026 3.1tis
Roku 2017 se čtveřice přátel v Los Angeles vydává k nápisu Hollywood. Stoupají po kopci Mount Lee, jeden z nich ale uklouzne a od skupinky se oddělí. Když se pak vrací, je bílý jako stěna. Právě prý viděl blonďatou ženu v šatech jako ze 30. let a v podpatcích. Její kroky nevydávaly žádný zvuk… Narazil mladík na přízrak dávné sebevražedkyně? Věří
od 26.6.2026 3.4tis
Po celém světě lze najít stavby, jejichž pověst není nejlepší. Samovolně v nich zhasínají světla, objevují se stíny přízračných zjevení či se ozývají tajemné zvuky. Mimořádné postavení mezi nimi má dům stojící v americkém Harrisvillu, který inspiroval vznik hororu V zajetí démonů. Co se v něm podařilo zaznamenat během živého přenosu? Právě tento
od 23.6.2026 3.0tis
Ne nadarmo je Spinalonga, ostrůvek u severovýchodního pobřeží Kréty, nazývaná ostrovem duchů. Místo je zcela opuštěné a jedinými živými tvory za branami ostrova jsou turisté, kteří přijeli obdivovat ruiny starých staveb.      Její tichá atmosféra však skrývá temnou minulost. Spinalonga totiž po desítky let sloužila jako jedna z posledních
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jaký zvolit formát letáku s ohledem na jeho účel?
21stoleti.cz
Jaký zvolit formát letáku s ohledem na jeho účel?
Když se řekne A4, každý hned ví. Stačí si představit čtvrtku ze školních hodin výtvarné výchovy. V dalších formátech už lidé často tápou. A co teprve, když zazní zkratka typu DL? Článek vám pomůže roz
Dali se bývalí milenci Randová a Blažek opět dohromady?
nasehvezdy.cz
Dali se bývalí milenci Randová a Blažek opět dohromady?
Věřte nevěřte, je to tak! Herečka dobře známá ze seriálu Ulice Martina Randová (54) a hvězda seriálu Jedna rodina Filip Blažek (52) jsou bývalí milenci a nyní se spekuluje, že se k sobě opět vrátili.
Salát s kachnou a medovým dipem
tisicereceptu.cz
Salát s kachnou a medovým dipem
Je lehký a svěží a přitom tak chutný. Pokud si chcete připravit zdravý oběd nebo večeři, vyzkoušejte kachní prsíčka s medovo-hořčičným dresinkem. Ingredience 1 kachní prso s kůží směs listových
Čočkový salát s kozím sýrem
nejsemsama.cz
Čočkový salát s kozím sýrem
Osvěžující a výživný salát je plný bílkovin a zdravých živin. Může být podáván jako hlavní chod nebo jako příloha. Na 3 porce potřebujete: ✿ 400 ml čočky ✿ 1 stroužek česneku ✿ ½ citronu ✿ 1 červenou cibuli ✿ 2 lžíce sušených rajčat ✿ hrst rukoly ✿ 100 g kozího sýru ✿ sůl, pepř ✿ 1 lžíci olivového oleje ✿ ½ lžičky drceného římského kmínu
Královské postele: Ludvíka XIV. krylo 60 kilogramů zlata
historyplus.cz
Královské postele: Ludvíka XIV. krylo 60 kilogramů zlata
Dřevo potažené zlatem, nohy ve tvaru šelem, místo polštáře kamenná opěrka hlavy. V hrobce faraona Tutanchamona se našlo celkem pět luxusních postelí a jedno zcela unikátní skládací cestovní lůžko. Jak spali další králové a císaři? 3. století n. l. Stříbrný výstředník Římané dělají v postelích téměř všechno. Přijímají v nich své přátele, studují i hodují.
Dovolenou nemusíte prostonat
panidomu.cz
Dovolenou nemusíte prostonat
Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá. Riziko na talíři Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další
G. H. Mumm a František Jungvirt: Unikátní spojení ikonického šampaňského a českého křišťálu
iluxus.cz
G. H. Mumm a František Jungvirt: Unikátní spojení ikonického šampaňského a českého křišťálu
Šampaňský dům G. H. Mumm se spojil s předním českým sklářským výtvarníkem Františkem Jungvirtem. Výsledkem této exkluzivní spolupráce je monumentální umělecký objekt The Mumm Grand Edition a limitovan
Nejblíže ke Slunci? Největší mýty o letním slunovratu!
epochaplus.cz
Nejblíže ke Slunci? Největší mýty o letním slunovratu!
Pro naše předky byl oslavou slunce, ohně, vody, lásky i plodnosti a někde se dodnes slaví téměř stejně velkolepě jako Vánoce. Právě kolem nejdelšího dne v roce ale koluje překvapivě mnoho omylů. Je Slunce opravdu nejblíže Zemi? Přichází po slunovratu zkracování dnů? A zastaví se Slunce na obloze? Slunovrat patří k nejmagičtějším okamžikům roku. Od
Nový pohled na hluk a vibrace: lze energii tlakových vln řídit?
epochalnisvet.cz
Nový pohled na hluk a vibrace: lze energii tlakových vln řídit?
Hluk tradičně vnímáme jako nežádoucí jev, který je nutné potlačit. Moderní fyzikální přístupy však naznačují, že tlakové vlny nemusíme jen tlumit, ale můžeme jejich energii aktivně řídit. Otevírá se tak nová cesta, jak s hlukem pracovat efektivněji a s menšími ztrátami. Hluk a vibrace patří mezi největší technické problémy současnosti. Vznikají v motorech, turbínách,
Tajemství Karolina a zlata z Jílového: Vzniklo srdce slavné univerzity díky myši a svatebnímu závoji?
epochanacestach.cz
Tajemství Karolina a zlata z Jílového: Vzniklo srdce slavné univerzity díky myši a svatebnímu závoji?
Jen málokteré české město je se zlatem spjato tak těsně jako Jílové u Prahy. Už ve středověku patřilo k nejvýznamnějším nalezištím zlata v českých zemích a za vlády Karla IV. zažilo nebývalý rozkvět. Právě odtud podle staré legendy pocházelo bohatství, které stálo u zrodu jedné z nejvýznamnějších budov české historie – pražského Karolina, dnešního sídla
Velkoformátové obklady a dlažby
rezidenceonline.cz
Velkoformátové obklady a dlažby
Tenké a lehké prvky, používané k realizaci podlahových i stěnových povrchů, jsou díky velikostí až 320 x 160 cm a minimálním spárám velmi efektní. Obytný prostor opticky zvětší a sjednotí, jsou rovněž vstřícné ke snadnému udržování hygieny a čistoty. Výrobci je nabízejí v celé řadě působivých dekorů a materiálů. Velkoformátové obklady a dlažby věrně imitují
Proč se proti mně snachy spikly?
skutecnepribehy.cz
Proč se proti mně snachy spikly?
Vždycky jsem si zakládala na tom, že jsem žena s nohama pevně na zemi. Když mi letos neúprosně naskočila šedesátka, nepropadala jsem panice. Věk je přece jenom číslo. Mám dva skvělé dospělé syny, Tomáše a Jakuba, na které jsem právem pyšná. Oba mají spokojené rodiny, jsou pracovně zajištění a já si už několik let užívám roli babičky. Když
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz