Polské město Lubáň se stalo v závěru druhé světové války místem tvrdých bojů mezi ustupující německou armádou a Rudou armádou. Velké území města bylo zcela zničeno. Válka však zanechala stopy i v podzemí Lubáně. Jaké?
V katastru města se nachází vrchol Kamienna Gora. Z geologického hlediska se jedná o vyhaslou sopku. Právě zde vybudovali nacisté velký protiletecký kryt. Jak však ukázaly nové výzkumy, tunely v sopečné hornině jsou mnohem rozsáhlejší. Co by v nich mohlo být ukryto?
Komplex tunelů
Polští badatelé se netají nadšením nad objevem nových podzemních prostor. Údajně by v nich mohl být ukrytý i ztracený archiv krakovského gestapa. Komplex tunelů v podzemí Lubáně je výjimečný právě tím, že se nachází uvnitř dávné sopky.
Čedič, ve kterém jsou tunely vyraženy, je však velmi tvrdá hornina. Němci museli vyvinout značné úsilí, aby tento podzemní komplex vytvořili.
V roce 1945 Němci vchody do těchto štol odstřelili. Patrně nestáli o to, aby se uvnitř ukryté dostalo do nepovolaných rukou. Tajné dokumenty? Zlato? Cennosti?
Zapomenutý plánek
O nalezení odpovědí se snaží místní badatelská a průzkumná skupina. Té pomohla k identifikaci tajných štol náhoda. V městském archivu byl před několika lety nalezen zapomenutý překreslený plánek podzemí na pauzovacím papíře, který za války unikl zničení.
Průzkumné práce však pokračují pomalu, protože existují obavy, že by se v podzemí mohly stále nacházet i nástražné výbušné systémy, které tam kdysi umístili němečtí ženisté.