Píše se rok 1978 a studená válka je stále v plném proudu. Američané sice vyhráli závod o Měsíc, ale kdo ví, jaké pikle kují ti zlovolní Rusové za železnou oponou?
V USA proto vzniká přísně tajný Projekt hvězdná brána s cílem zneužít ve válce nadpřirozené schopnosti.
Skutečně, Američané místo nových technologií napumpují dolary do projektu, který chce využít například schopnost vzdáleného sledování, kdy se člověk „hackne“ do mysli někoho jiného a jeho očima sleduje dění kolem, nabourání se do počítače pomocí mysli nebo pouhou silou myšlenky někoho rovnou zabít.
Ohýbač lžiček armádu odmítne
„Takové nápady nikdo nepovažoval za praštěné. Naopak, představovaly další milník ve vývoji vojenství,“ vysvětluje tehdejší postoj seržant Glenn Wheaton.
Že to i americká vláda bere vážně dokazuje skutečnost, že projektu šéfuje uznávaný generál Albert Stubblebine.
Zabití pouhou myšlenkou se nejdřív testuje na zvířatech. Armáda k pokusu dokonce přizve i britského ohýbače lžiček Uriho Gellera a nařídí mu, aby zabil prase.
„Mé schopnosti se nesmí použít k ubližování druhým,“ vzpomíná později, jak dal vojákům košem.
Podobné etické zábrany nemá americký voják a instruktor bojových umění Michael Echanis, o němž si vrabci na střechách štěbetají, že by silou mysli ohnul i železný trám – nebo zabil kozu.
„Michael se na tu kozu upřeně soustředil,“ vzpomíná Wheaton. „Přední nohy se pod ní podlomily; z nosu jí začala téct krev,“ popisuje pokus. Do půl minuty je zvíře mrtvé.
Silou mysli potlačit bolest
Součástí Projektu hvězdná brána je i Projekt Jedi (shoda se jménem řádu z filmové ságy Hvězdné války není vůbec náhodná), jehož účelem je vytrénovat vojáky, kteří pouhou silou mysli získají superschopnosti na bitevním poli – například tím, že zcela vytěsní bolest ze zranění.
Velkým želízkem v ohni tohoto programu je voják, senzibil a Stubblebinova pravá ruka, John B. Alexander. Jeho úkolem je mimo jiné naučit vysoce postavené důstojníky telekinezi, tedy schopnost silou myšlenky pohybovat předměty,
CIA nakonec celý Projekt hvězdná brána v roce 1995 zruší a ve stejném roce odtajní i dokumenty programu. Postoj CIA je takový, že to bylo zbytečné plýtvání penězi i časem a že to bylo celé k ničemu.
Jsou však tací, kdo věří, že Projekt hvězdná brána stále existuje a že americká armáda čile využívá schopnosti vzdáleného sledování.