12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Neobjasněné události
Tragédie atomové ponorky Kursk: Pravdu se nesmíme dozvědět?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 31.7.2022
1.5tis
Vrak ponorky Kursk. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
142
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

12. srpna 2000 dochází při cvičení v Barentsově moři k výbuchům na palubě ruské ponorky Kursk. O život přijde všech 118 členů posádky. Konstruktéři Kursku se pyšně ohánějí slovem „nepotopitelná“. 155 metrů dlouhé plavidlo s dvojitým trupem z kvalitní oceli, jedna z největších útočných ponorek všech dob, přesto končí tragicky.

Vrak ponorky Kursk. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Kursk patřil k největším ponorkám ruského námořnictva. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Osudného dne Kursk operuje poblíž Severního pólu, když jeho činnost naruší dvě exploze. Těsně předtím vypálí dvě torpéda, oficiálně se má za to, že unikl peroxid vodíku sloužící k pohonu torpéda, který následně vyvolal řetězovou reakci.

Nebo to bylo jinak? Roku 2005 přichází francouzský režisér Jean-Michel Carré (*1948) s dokumentárním filmem, v němž tvrdí, že se Kursk v mezinárodních vodách srazil s americkou ponorkou Toledo a druhá americká ponorka, Memphis, na něj vystřelila!

Takový incident mezi mocnostmi by mohl rozpoutat klidně i 3. světovou válku, proto prý Rusko s USA dospějí k tiché dohodě. Ruský prezident Vladimir Putin (*1952) se postará o utajení okolností srážky. Spojené státy, vedené Billem Clintonem (*1946), výměnou za mlčení odpouští Rusku značné finanční dluhy a navíc souhlasí s dalšími finančními půjčkami zemi.

V této souvislosti zaujmou slova ruského ministra obrany Igora Sergejeva (1938–2006) ze 13. srpna 2000. Prý existuje „nesporný důkaz“ o tom, že se Kursk srazil s jiným plavidlem! Proč jej ale nikdy neukáže?

Kursk patřil k největším ponorkám ruského námořnictva. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Proč to tak trvá?

S oznámením nehody se nepochopitelně otálí. Exploze Kursku zachycuje Norský seizmologický institut, ale žádosti o vysvětlení Rusko ignoruje. Odmítá veškerou pomoc, kterou mu jiné státy nabízejí. Co se snaží zakrýt?

Podle jedné teorie vlastní fatální pochybení. Na srpen toho roku se totiž chystá největší ruské námořní cvičení od rozpadu Sovětského svazu. Má ukázat sílu ruského námořnictva. A právě v rámci příprav prý Kursk omylem zasáhne bitevní křižník Pjotr Velikij.

Což je trapas, který chce Rusko utajit. I za cenu 23 životů přeživších členů posádky, doufajících v zádi ponorky marně v záchranu… Nebo tam nikoho nepustí kvůli přítomnosti přísně tajných informací o ruském jaderném programu?

Bylo by zajímavé pátrat po příčinách dále, ale už to není možné. Kursk je vyzdvižen v září 2001, následně rozřezán, sešrotován, a co zbylo v moři, je vyhozeno do vzduchu. Někdo skutečně nechtěl, aby se v tragédii kdokoliv dál „šťoural“.

Podezřelé je také to, že všechny tři černé skříňky nacházející se na Kursku byly podle ruských admirálů v době havárie vypnuty. Veřejnost je pobouřena, tuší, že tu něco nehraje. Jak píše ruský deník Izvestija 17.

srpna 2000, tedy v době, kdy 23 mužů na palubě ještě žije: „Využívání lží a strachu je běžnou taktikou ruských mocnářů. Když jde o lidské životy, admirálové, generálové a představitelé vlády musí dát stranou své vlastní zájmy a kariéry, tohle je rouhačství!“ O pár dní později už jsou všichni muži z Kursku mrtví.

Bezmoc z těch dní žije v Rusech dál, stejně jako otázka, na kterou nikdo nedal uspokojivou odpověď: Proč?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 1.6tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.5tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]
od Eva Soukupová 8.8.2022 3.3tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]