Kárka pod odsouzencovýma nohama poodjede a oprátka uvázaná kolem jeho krku se napne. Vtom se ale lano přetrhne a trestanec spadne na zem. Ani s další smyčkou se poprava nezdaří a pověrčiví přihlížející si začnou šuškat o zázraku.

Utéct hrobníkovi z lopaty jednou lze považovat za šťastnou náhodu. Když se to stane dvakrát, je to opravdu zvláštní. Ale třikrát? Takovým šťastlivcem byl anglický kriminálník Joseph Samuel (1781–1806).
V podstatě veškeré záznamy o jeho životě jasně naznačují, že pro oprátku rostl od malička. Ve čtrnácti letech byl za krádež odsouzen na sedm let v australské kolonii Nový Jižní Wales, kam jej deportovali v roce 1801.
Zde se přidal ke zločinecké bandě, s níž v noci na 26. srpna 1803 provedl extrémně brutální zločin, za který skončí na popravišti.
BESTIÁLNÍ LOUPEŽ
„Je tu někdo?“ zvolá policista do tmavé chodby venkovského sídla paní Mary Breezové, kam byl zavolán kvůli podezření z vloupání. Nikdo se mu neozývá, zloději asi již stačili prchnout. Konstábl Joseph Luker pro jistotu ještě prohledá okolí domu, když v tom na něj lupiči zaútočí.
Ráno již naleznou jen jeho „otřesně zmrzačenou mrtvolu s pouzdrem šavle zaraženým v hlavě“. Surovost činu vyvolá odpovídající reakci a do pátrání se kromě policie zapojí i armáda. Díky upadlému kolu od vozíku, které pachatelé zapomněli na místě činu a svědkům, kteří potvrdí, že Samuela a spol.
viděli osudnou noc v zahradě paní Breezové, jsou vrazi brzy lapeni. Nějakou dobu zapírají, ale po pár výsleších jim rupnou nervy a začnou se navzájem udávat. Jako nejužitečnější z pachatelů se ukáže být jakýsi Richard Jackson. Z něj se stane korunní svědek proti ostatním.

NEOBVYKLÁ POPRAVA
Navzdory výpovědím a nepřímým důkazům jsou všichni ostatní členové gangu zproštěni obžaloby. Jediný, komu se podaří dokázat účast na vloupání, je Samuel. Dne 21. září 1803 je v soudním procesu odsouzen k smrti.
Když je ale o pět dní později vyveden na popraviště a mistr popravčí rozkáže odjet s kárkou, kterou má odsouzený do posledních chvil pod nohama, šibeniční lano se jako zázrakem přetrhne. Kat neváhá a kolem krku mu uváže lano nové.
Tentokrát z něj Samuel při podtržení vyklouzne. „To není možné. Jak to jen dělá?“ špitají si mezi sebou přihlížející a popravčí rychle připraví třetí smyčku.

ZÁSAH SHŮRY?
Proces se opakuje, výstup na korbu, podtržení a… Třetí pokus dopadne stejně jako ten první. Na to už přítomní diváci reagují voláním po odsouzencově osvobození. Nikdo si nedokáže podivný úkaz vysvětlit, a to ani narychlo přivolaný guvernér Philip Gidley King (1758–1808), který po ohledání přetržených lan uzná, že nebyla předem nijak poškozena.
King nakonec dojde k závěru, že Samuelovi nejspíš zachránil život boží zásah, a tak mu trest změní na doživotí. Zubatá si ale pro zločince stejně přijde. Když o tři roky později uprchne na lodi z dolů, kde vykonává nucené práce, jeho plavidlo patrně ztroskotá a Samuela už nikdo nikdy nespatří.
Autor článku: Filip Krumphanzl