reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Zázraky
Tři velké popovické záhady!
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 6.12.2020
6.2tis
Dub v Popovicích FOTO: Wikimedia Commons
279
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

V naší zemi je několik obcí s názvem Popovice. Ke třem z nich se váží staré příběhy, uchovávané z dávných dob.

Kaplička se studánkou v Popovicích FOTO: Mapy.cz Dub v Popovicích FOTO: Wikimedia Commons Popovice (Jaroměřice nad Rokytnou) FOTO: Wikimedia Commons

ZTRACENÝ RŮŽENEC A NALEZENÝ PRAMEN

Jde o Popovice ve zlínském kraji na Moravě. Kdysi zde sloužila u sedláka mladá a zbožná děvečka. Když byla v Žarošicích pouť, vydala se na ni také s ostatními poutníky.

Po cestě však někde ztratila milovaný růženec. Celou cestu domů z té ztráty byla nešťastná. Po několika týdnech se jí však zdál podivný sen. Jakýsi hlas ji poradil, aby se vypravila stejnou cestou na kopec Křib.

Tam v dolíku zanechaném po kopytu koně jej prý opět může nalézt.

Když s koňmi sváželi seno, tak často v prudším stoupání zůstávaly po záběru koní kopyty vyryté jamky s odhrnutou zemí. Uposlechla tedy hlasu ze snu a vydala se na Křib.

A skutečně, v jedné jamce po kopytu růženec nalezla. Sotva ho zvedla, z dolíku začala vytékat voda a vytvořila malý potůček, který začal stékat do potoka zvaného Olšovec. Když si ve vodě omyla tvář, tak se její oči rozjasnily.

Na místě toho pramene potom vznikla studánka, jejíž léčivé účinky začali místní využívat. Když v ní jedna matka omyla své nemocné dítě, tak se vzápětí uzdravilo. Proto zde matky ze širokého okolí praly především košilky pro své děti, aby zůstaly zdravé.

A tak zde zanedlouho byla postavena kaplička zasvěcena Panně Marii Růžencové. Kaplička se studánkou slouží dodnes.

ÚKRYT V PRASTARÉM DUBU

V tomto případě jde o Popovice na Královéhradecku. Dub, který stojí v obci, patří k nejstarším v této oblasti.

Jeho věk je odhadován na 600 až 900 let, s původní výškou asi 18 metrů. Měl čtyři hlavní větve, z nichž se zachovala již jen jedna. Strom byl dutý již v 19.

století, údajně se do něj vešlo až 7 osob. Však také údajně jako úkryt i několikrát posloužil. Za prusko-rakouské války v létě 1866 v jeho útrobách prý byla umístěna vojenská polní kuchyně. Bohatá koruna stromu tak sloužila k rozptýlení kouře při provozu kuchyně.

Ale také po prohrané bitvě prý skupina vojáků zde nalezla úkryt před slídícími Prusy. V blízkosti starého dubu stojí rovněž roubený vodní mlýn pocházející z roku 1804. Tak snad nám památný dub ještě pár let vydrží, aby byl okrasou a připomínkou dávných časů.

v roce 2005

TAJEMSTVÍ DVANÁCTI KŘÍŽŮ

Tentokrát se jedná o Popovice, které jsou místní část Jaroměřic nad Rokytnou. K obci se váže zkazka o tom, jak v širém okolí vyrostlo 12 křížů. V Popovicích žili manželé Plockovi.

Pan Plocek holdoval alkoholu a v domácnosti docházelo k častým hádkám. Jednou večer po takové hádce odešel, ale do rána se z hospody nevrátil. Ráno jej našla služka oběšeného v kolně. Od té doby ve dvoře údajně strašilo.

Ve chlévě služka spatřila oběšence a není divu, že okamžitě utekla. To se opakovalo i druhý den. Nakonec se našli dva odvážní muži, kteří třetího dne šli do chléva. Opět se jim zjevila postava Plocka. Našli dost odvahy a zeptali se, co má za přání.

Ten jim sdělil, že jeho duše může být spasena, pokud po okolí na cestách postaví dvanáct křížů. Když se brzy jeho přání splnilo, duch oběšence se již neobjevil. Aby se již zjevení neopakovala, tak vdova na některé sešlé věnovala peníze za jejich obnovu.

Foto: viz galerie
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 3.0tis
Někteří lidé věří, že jim stačí najíst se jen jednou za velmi dlouhou dobu. Jiní pro změnu tvrdí, že nepotřebují jíst vůbec a že to dokážou díky Bohu. Skutečně to někteří katoličtí mystici dokázali? V polovině 19. století se Francie, podobně jako většina jiných evropských zemí, rychle rozvíjí. Víra však stále zůstává klíčovou součástí života drtivé […]
od Adriana Vojtíšková 24.9.2022 833
Za jeho mystickým leskem, který si cení šperkaři po celém světě, se totiž skrývají i mimořádné esoterické schopnosti. Právě díky nim je vyhledávaným talismanem a sličným pomocníkem pro každodenní život.     Často se tvrdí, že měsíční kámen je především kamenem žen, prospěje ale i mužům a dětem. Ochrání na cestách, pomůže s rozbouřenými hormony […]
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]