19. ledna 1809: V americkém Bostonu přichází na svět Edgar Allan Poe, autor mnoha děsivých příběhů.
Domů     Záhady historie
Turánská kletba: Temné kouzlo nad maďarským národem?
Filip Appl
od Filip Appl 15.12.2021
2.4tis
Mnozí Maďaři věří, že jejich národ pronásledovala kletba. Foto: Ninane/Creative commons/CC BY-SA 3.0
268
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Příběhy o tajemných a nebezpečných kletbách, které způsobují smrt a utrpení, najdeme snad ve všech kulturách. Málokdy se však týkají celého národa, jako je tomu v případě tzv. Turánské kletby, která má již po celá staletí trápit maďarský národ. Skutečně čelí tato země nějakému zákeřnému kouzlu z dávných časů?

Mnozí Maďaři věří, že jejich národ pronásledovala kletba. Foto: Ninane/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Sulejman I. Foto: Autor neznámý/Creative Commons/Volné dílo Bitva u Mohi. Foto: Autor neznámý/Creative commons/Volné dílo Socha Gejty. Foto:  Váradi Zsolt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5 Mnozí kletbě přisuzují i neúspěšné povstání z roku 1956. Foto: Nagy Gyula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Jen pár kilometrů od dolnouherského města Moháč se šikují desítky tisíc mužů k jedné z největších a nejdůležitějších bitev v dějinách střední Evropy. Vojska tureckého panovníka Sulejmana I. (1494–1566) zahajují útok proti méně početným šikům vedeným českým a uherským králem Ludvíkem Jagellonským (1506–1526).

Obávaný střet o osud Uherského království se mění v naprostou katastrofu. Křesťanští vojáci jsou doslova masakrování dobře vycvičenou a větším počtem děl vyzbrojenou tureckou armádou. Tragicky končí střetnutí i pro samotného krále Ludvíka, který při zběsilém ústupu zajede do bažiny a utone v ní.

Pro celé Uhry je tento moment začátkem velkého utrpení pod tureckou okupací a pro Maďary už navždy symbol naprosté a nebývale smolné porážky. Mnozí dokonce věří, že jde o jeden z nejsilnějších projevů prastaré kletby, která nad jejich národem visí. Kam až mají dle legend a pověstí sahat její kořeny?

Sulejman I. Foto: Autor neznámý/Creative Commons/Volné dílo

POMSTA POHANSKÉHO ŠAMANA

Maďarsko je dozajista krásná země s bohatou a často pohnutou historií a specifickou kulturou. Ve světě se však o Maďarech často říká, že jsou pesimistickým a zamračeným národem.

Ti nejpověrčivější z nich pak věří, že jsou ve skutečnosti jen v područí kletby sahající až do dob vrcholného středověku. Konkrétně na konec 10. století, kdy se po smrti váženého náčelníka a sjednotitele maďarských kmenů Gejzy (940–997) střetne v souboji o trůn jeho křesťansky vychovaný syn Vajk (969–1038) s pohanské zvyky hájícím knížetem Kopáněm (965?–997).

Vajk později přejmenovaný na Štěpána v rozhodující bitvě vítězí a definitivně tak nasměruje nově sjednocenou zemi směrem ke křesťanství. Jenže především pohanští duchovní se s tím odmítají smířit.

„Podle legendy jeden silný šaman oficiálně vrhnul na nový křesťanský národ silnou kletbu. Škodlivé kouzlo zaručující utrpení maďarského národa na dalších tisíc let,“

píše maďarská publicistka a spisovatelka M. J. Mandoki. Co všechno dnes bývá považováno za projev oné kletby?

Socha Gejty. Foto: Váradi Zsolt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

STOVKY LET UTRPENÍ

Legenda o Turánské kletbě je podle historiků a folkloristů opravdu stará několik stovek let. Věří v ní především méně vzdělaní lidé na venkově, ale nezřídka se o ní hovoří i ve vybranějších kruzích.

Poprvé se o nepřízni Boha a prokletí začíná spekulovat v roce 1241 po strašlivé prohře, kterou uherské vojsko utrpí proti mongolským nájezdníkům v bitvě u Mohi.

Po ní poprvé se Uhry ocitají nechráněné a vystavené strašlivému rabování a ničení ze strany cizích hord. Jenže tím nešťastná a krvavá historie teprve začíná. V roce 1526 přichází nové nebezpečí v podobě Turků.

Osudová bitva u Moháče se stává další tragickou prohrou, která na dlouhých 150 let uvrhne maďarský národ pod krutou nadvládu muslimského nepřítele. Jenže ani pak zvěsti o kletbě neutichají.

Naopak. Velmi silně se o osudovém neštěstí hovoří v 19. století, a to hlavně po krvavě potlačené revoluci proti habsburské nadvládě z let 1848 a 1849. Revoluci, při které umírá mimo jiné i mnoho maďarských vlastenců a elit.

Bitva u Mohi. Foto: Autor neznámý/Creative commons/Volné dílo

JEN ZÁJEM O POHANSTVÍ?

Události spojované s kletbou lze najít i ve 20. století – například ztrátu obrovského území v rámci vypořádání po první světové válce nebo v krvi utopené Maďarské povstání proti komunistické nadvládě v roce 1956.

I dnes se v Maďarsku nachází nemálo lidí, kteří věří, že byl jejich národ po celých tisíc let zatížený aurou neštěstí. Ta však před dvaceti lety definitivně skončila a uvolnila zemi ze svého sevření. Dokládat to mají desítky let míru a relativní stabilita a prosperita země.

M. J. Mandoki ovšem upozorňuje, že především v ezoterických kruzích se čas od času objeví ještě trochu jiný názor.

„Nová teorie spočívá v tom, že duch onoho pohanského šamana přetrval a pochopil, že Maďaři nikdy zcela neztratili svou starou víru, tradice a kulturu,“ říká Mandoki, která ale zároveň dodává, že to všechno může být prostě jen rostoucí oblibou pohanské mystiky a s tím spojených legend a rituálů.

Je tedy dnešní zájem o historii tzv. Turánské kletby hlavně projevem zvyšující se obliby dávné historie?

Mnozí kletbě přisuzují i neúspěšné povstání z roku 1956. Foto: Nagy Gyula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 407
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 509
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 837
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.2tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 1.8tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]