reklama
24. června 1947: Americký pilot Kenneth Arnold (1915–1984) ze svého letounu v blízkosti pohoří Mount Rainier ve Washingtonu pozoruje neidentifikované létající objekty. Jeho svědectví dává vzniknout označení „létající talíře“.
Domů     Záhady historie
Turánská kletba: Temné kouzlo nad maďarským národem?
Filip Appl
od Filip Appl 15.12.2021
2.4tis
Mnozí Maďaři věří, že jejich národ pronásledovala kletba. Foto: Ninane/Creative commons/CC BY-SA 3.0
268
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Příběhy o tajemných a nebezpečných kletbách, které způsobují smrt a utrpení, najdeme snad ve všech kulturách. Málokdy se však týkají celého národa, jako je tomu v případě tzv. Turánské kletby, která má již po celá staletí trápit maďarský národ. Skutečně čelí tato země nějakému zákeřnému kouzlu z dávných časů?

Mnozí Maďaři věří, že jejich národ pronásledovala kletba. Foto: Ninane/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Sulejman I. Foto: Autor neznámý/Creative Commons/Volné dílo Bitva u Mohi. Foto: Autor neznámý/Creative commons/Volné dílo Socha Gejty. Foto:  Váradi Zsolt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5 Mnozí kletbě přisuzují i neúspěšné povstání z roku 1956. Foto: Nagy Gyula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Jen pár kilometrů od dolnouherského města Moháč se šikují desítky tisíc mužů k jedné z největších a nejdůležitějších bitev v dějinách střední Evropy. Vojska tureckého panovníka Sulejmana I. (1494–1566) zahajují útok proti méně početným šikům vedeným českým a uherským králem Ludvíkem Jagellonským (1506–1526).

Obávaný střet o osud Uherského království se mění v naprostou katastrofu. Křesťanští vojáci jsou doslova masakrování dobře vycvičenou a větším počtem děl vyzbrojenou tureckou armádou. Tragicky končí střetnutí i pro samotného krále Ludvíka, který při zběsilém ústupu zajede do bažiny a utone v ní.

Pro celé Uhry je tento moment začátkem velkého utrpení pod tureckou okupací a pro Maďary už navždy symbol naprosté a nebývale smolné porážky. Mnozí dokonce věří, že jde o jeden z nejsilnějších projevů prastaré kletby, která nad jejich národem visí. Kam až mají dle legend a pověstí sahat její kořeny?

Sulejman I. Foto: Autor neznámý/Creative Commons/Volné dílo

POMSTA POHANSKÉHO ŠAMANA

Maďarsko je dozajista krásná země s bohatou a často pohnutou historií a specifickou kulturou. Ve světě se však o Maďarech často říká, že jsou pesimistickým a zamračeným národem.

Ti nejpověrčivější z nich pak věří, že jsou ve skutečnosti jen v područí kletby sahající až do dob vrcholného středověku. Konkrétně na konec 10. století, kdy se po smrti váženého náčelníka a sjednotitele maďarských kmenů Gejzy (940–997) střetne v souboji o trůn jeho křesťansky vychovaný syn Vajk (969–1038) s pohanské zvyky hájícím knížetem Kopáněm (965?–997).

Vajk později přejmenovaný na Štěpána v rozhodující bitvě vítězí a definitivně tak nasměruje nově sjednocenou zemi směrem ke křesťanství. Jenže především pohanští duchovní se s tím odmítají smířit.

„Podle legendy jeden silný šaman oficiálně vrhnul na nový křesťanský národ silnou kletbu. Škodlivé kouzlo zaručující utrpení maďarského národa na dalších tisíc let,“

píše maďarská publicistka a spisovatelka M. J. Mandoki. Co všechno dnes bývá považováno za projev oné kletby?

Socha Gejty. Foto: Váradi Zsolt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

STOVKY LET UTRPENÍ

Legenda o Turánské kletbě je podle historiků a folkloristů opravdu stará několik stovek let. Věří v ní především méně vzdělaní lidé na venkově, ale nezřídka se o ní hovoří i ve vybranějších kruzích.

Poprvé se o nepřízni Boha a prokletí začíná spekulovat v roce 1241 po strašlivé prohře, kterou uherské vojsko utrpí proti mongolským nájezdníkům v bitvě u Mohi.

Po ní poprvé se Uhry ocitají nechráněné a vystavené strašlivému rabování a ničení ze strany cizích hord. Jenže tím nešťastná a krvavá historie teprve začíná. V roce 1526 přichází nové nebezpečí v podobě Turků.

Osudová bitva u Moháče se stává další tragickou prohrou, která na dlouhých 150 let uvrhne maďarský národ pod krutou nadvládu muslimského nepřítele. Jenže ani pak zvěsti o kletbě neutichají.

Naopak. Velmi silně se o osudovém neštěstí hovoří v 19. století, a to hlavně po krvavě potlačené revoluci proti habsburské nadvládě z let 1848 a 1849. Revoluci, při které umírá mimo jiné i mnoho maďarských vlastenců a elit.

Bitva u Mohi. Foto: Autor neznámý/Creative commons/Volné dílo

JEN ZÁJEM O POHANSTVÍ?

Události spojované s kletbou lze najít i ve 20. století – například ztrátu obrovského území v rámci vypořádání po první světové válce nebo v krvi utopené Maďarské povstání proti komunistické nadvládě v roce 1956.

I dnes se v Maďarsku nachází nemálo lidí, kteří věří, že byl jejich národ po celých tisíc let zatížený aurou neštěstí. Ta však před dvaceti lety definitivně skončila a uvolnila zemi ze svého sevření. Dokládat to mají desítky let míru a relativní stabilita a prosperita země.

M. J. Mandoki ovšem upozorňuje, že především v ezoterických kruzích se čas od času objeví ještě trochu jiný názor.

„Nová teorie spočívá v tom, že duch onoho pohanského šamana přetrval a pochopil, že Maďaři nikdy zcela neztratili svou starou víru, tradice a kulturu,“ říká Mandoki, která ale zároveň dodává, že to všechno může být prostě jen rostoucí oblibou pohanské mystiky a s tím spojených legend a rituálů.

Je tedy dnešní zájem o historii tzv. Turánské kletby hlavně projevem zvyšující se obliby dávné historie?

Mnozí kletbě přisuzují i neúspěšné povstání z roku 1956. Foto: Nagy Gyula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 24.6.2022 734
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 438
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]
od Lucie Kubešová 23.6.2022 2.1tis
Zámek se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Původ Chýše je podobný celé řadě jiných. Jde o původní hrad, který byl později přestavěn na podstatně pohodlnější zámek. Kolem zámku je také park založený v 17. století. Prošel řadou architektonických úprav a vystřídala se na něm celá řada držitelů. CHÝŠE A K. ČAPEK Návštěvníci mají […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.0tis
Starověký Řím sice měl své pomyslné srdce ve Středomoří, během výbojů i obrany hranic se však jeho vliv posouval i hodně daleko na sever. S tím souvisí záhada římského pochodového tábora v Pardubickém kraji. Při rozšiřování inženýrských sítí v Jevíčku se našly stopy dokumentující historii této lokality až do období před dvěma tisíci lety. Tehdy se zde […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 2.5tis
V létě roku 2012 byl u břehů polynéského království Tonga objeven pod obrovskými nánosy písku vrak tajemné lodi.     Údajně by se mohlo jednat o legendární britskou pirátskou loď Port-au-Prince. Její poslední plavba skončila v roce 1806 právě u Tongy na rozkaz tamního krále Finauy Ulukalaly II., který nechal plavidlo i s nákladem cenností […]