reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Záhady historie
Turánská kletba: Temné kouzlo nad maďarským národem?
Filip Appl
od Filip Appl 15.12.2021
2.4tis
Mnozí Maďaři věří, že jejich národ pronásledovala kletba. Foto: Ninane/Creative commons/CC BY-SA 3.0
268
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Příběhy o tajemných a nebezpečných kletbách, které způsobují smrt a utrpení, najdeme snad ve všech kulturách. Málokdy se však týkají celého národa, jako je tomu v případě tzv. Turánské kletby, která má již po celá staletí trápit maďarský národ. Skutečně čelí tato země nějakému zákeřnému kouzlu z dávných časů?

Mnozí Maďaři věří, že jejich národ pronásledovala kletba. Foto: Ninane/Creative commons/CC BY-SA 3.0 Sulejman I. Foto: Autor neznámý/Creative Commons/Volné dílo Bitva u Mohi. Foto: Autor neznámý/Creative commons/Volné dílo Socha Gejty. Foto:  Váradi Zsolt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5 Mnozí kletbě přisuzují i neúspěšné povstání z roku 1956. Foto: Nagy Gyula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Jen pár kilometrů od dolnouherského města Moháč se šikují desítky tisíc mužů k jedné z největších a nejdůležitějších bitev v dějinách střední Evropy. Vojska tureckého panovníka Sulejmana I. (1494–1566) zahajují útok proti méně početným šikům vedeným českým a uherským králem Ludvíkem Jagellonským (1506–1526).

Obávaný střet o osud Uherského království se mění v naprostou katastrofu. Křesťanští vojáci jsou doslova masakrování dobře vycvičenou a větším počtem děl vyzbrojenou tureckou armádou. Tragicky končí střetnutí i pro samotného krále Ludvíka, který při zběsilém ústupu zajede do bažiny a utone v ní.

Pro celé Uhry je tento moment začátkem velkého utrpení pod tureckou okupací a pro Maďary už navždy symbol naprosté a nebývale smolné porážky. Mnozí dokonce věří, že jde o jeden z nejsilnějších projevů prastaré kletby, která nad jejich národem visí. Kam až mají dle legend a pověstí sahat její kořeny?

Sulejman I. Foto: Autor neznámý/Creative Commons/Volné dílo

POMSTA POHANSKÉHO ŠAMANA

Maďarsko je dozajista krásná země s bohatou a často pohnutou historií a specifickou kulturou. Ve světě se však o Maďarech často říká, že jsou pesimistickým a zamračeným národem.

Ti nejpověrčivější z nich pak věří, že jsou ve skutečnosti jen v područí kletby sahající až do dob vrcholného středověku. Konkrétně na konec 10. století, kdy se po smrti váženého náčelníka a sjednotitele maďarských kmenů Gejzy (940–997) střetne v souboji o trůn jeho křesťansky vychovaný syn Vajk (969–1038) s pohanské zvyky hájícím knížetem Kopáněm (965?–997).

Vajk později přejmenovaný na Štěpána v rozhodující bitvě vítězí a definitivně tak nasměruje nově sjednocenou zemi směrem ke křesťanství. Jenže především pohanští duchovní se s tím odmítají smířit.

„Podle legendy jeden silný šaman oficiálně vrhnul na nový křesťanský národ silnou kletbu. Škodlivé kouzlo zaručující utrpení maďarského národa na dalších tisíc let,“

píše maďarská publicistka a spisovatelka M. J. Mandoki. Co všechno dnes bývá považováno za projev oné kletby?

Socha Gejty. Foto: Váradi Zsolt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

STOVKY LET UTRPENÍ

Legenda o Turánské kletbě je podle historiků a folkloristů opravdu stará několik stovek let. Věří v ní především méně vzdělaní lidé na venkově, ale nezřídka se o ní hovoří i ve vybranějších kruzích.

Poprvé se o nepřízni Boha a prokletí začíná spekulovat v roce 1241 po strašlivé prohře, kterou uherské vojsko utrpí proti mongolským nájezdníkům v bitvě u Mohi.

Po ní poprvé se Uhry ocitají nechráněné a vystavené strašlivému rabování a ničení ze strany cizích hord. Jenže tím nešťastná a krvavá historie teprve začíná. V roce 1526 přichází nové nebezpečí v podobě Turků.

Osudová bitva u Moháče se stává další tragickou prohrou, která na dlouhých 150 let uvrhne maďarský národ pod krutou nadvládu muslimského nepřítele. Jenže ani pak zvěsti o kletbě neutichají.

Naopak. Velmi silně se o osudovém neštěstí hovoří v 19. století, a to hlavně po krvavě potlačené revoluci proti habsburské nadvládě z let 1848 a 1849. Revoluci, při které umírá mimo jiné i mnoho maďarských vlastenců a elit.

Bitva u Mohi. Foto: Autor neznámý/Creative commons/Volné dílo

JEN ZÁJEM O POHANSTVÍ?

Události spojované s kletbou lze najít i ve 20. století – například ztrátu obrovského území v rámci vypořádání po první světové válce nebo v krvi utopené Maďarské povstání proti komunistické nadvládě v roce 1956.

I dnes se v Maďarsku nachází nemálo lidí, kteří věří, že byl jejich národ po celých tisíc let zatížený aurou neštěstí. Ta však před dvaceti lety definitivně skončila a uvolnila zemi ze svého sevření. Dokládat to mají desítky let míru a relativní stabilita a prosperita země.

M. J. Mandoki ovšem upozorňuje, že především v ezoterických kruzích se čas od času objeví ještě trochu jiný názor.

„Nová teorie spočívá v tom, že duch onoho pohanského šamana přetrval a pochopil, že Maďaři nikdy zcela neztratili svou starou víru, tradice a kulturu,“ říká Mandoki, která ale zároveň dodává, že to všechno může být prostě jen rostoucí oblibou pohanské mystiky a s tím spojených legend a rituálů.

Je tedy dnešní zájem o historii tzv. Turánské kletby hlavně projevem zvyšující se obliby dávné historie?

Mnozí kletbě přisuzují i neúspěšné povstání z roku 1956. Foto: Nagy Gyula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 1.5tis
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 3.3tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.9tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.9tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]