Stejně jako se lidstvo stále rychleji posouvá vpřed, tak se i naše možnosti ohlížet se do minulosti zlepšují, a my můžeme bádat stále hlouběji v hlubinách času. I díky tomu byla nyní objevena zatím nejstarší obrazová tetování na světě.
Vědci je odhalili na dvou mumifikovaných egyptských tělech starých okolo pěti tisíc dvou set let.
Nově objevená tetování posouvají historii umění vpichování inkoustu do kůže a brzy možná také vrhnou nové světlo na důvody, proč se první tetování dělala.
Předpokládá se, že mladá dvojice, muž a žena, objeveni ve vykopávkách asi před deseti lety byli obyčejnými tehdejšími lidmi. Jejich hroby nebyli nijak honosné, a mumifikace jejich těl nebyla úmyslná. Zapříčinil ji horký pouštní vzduch.
Obě těla měla potetované ruce. Zatímco muž měl vytetovaného divokého býka s rohy a hřivnatou ovci, žena měla na rukách vyvedené předměty odkazující na egyptské tance. To napovídá, že možná přecejen nebyla nízkého původu. Všechna tetování byla vytvořena sazemi namísto inkoustu.
Až do nyní archeologové soudili, že tetovat se ve starověku nechávali pouze ženy, mladíkova mumie ale toto tvrzení vyvrací, je nejstarším doposud objeveným tetovaným mužem. Je sice možné namítat, že tetovaný ledový muž Otzi, který žil okolo roku 3400 př.n.l.
je starší. Jeho tetování však neměla obrazovou podobu a nejspíše ani dekorační funkci. Sestávají se z čar a teček a s největší pravděpodobností vznikla při léčebných procedurách.