Vysušenými uličkami Londýna se prohání severovýchodní vítr. Zdejší domky jsou hlavně ze dřeva a slámy. V jednom z nich, v ulici Pudding Lane, má Tomas Farrynor pekárnu…
Pečivo dodává i na stůl krále Karla II. Stuarta (1630–1685). Toho dne je pekař vážně utahaný – a udělá fatální chybu. Zapomene uhasit pec. Je neděle 2. září 1666 a jiskřičky z doutnajících uhlíků nezbedně poskakují po palivovém dřevu srovnaném u pece.
Brzy si na něm smlsnou. A jako pohádkový Otesánek se nespokojí s málem. Do 6. září, než se plameny podaří zkrotit, nechají padnout 13 200 domů, 87 chrámů, 6 kaplí a 44 cechovních sídel.
Neodolá mu ani původní katedrála svatého Pavla, tři městské brány a čtyři mosty. Bez střechy nad hlavou je najednou šestina obyvatel města.
Proroctví evidentně nečetl…
Kolik má požár obětí? To přesně nevíme. Farrynorova rodina stihne utéct, bohužel ne tak jejich služebná. Oheň pozře maximálně 16 lidí, další mrtví, kteří se nadýchali kouře, už ale ve statistice nejsou.
V Londýně navíc doznívá morová rána, a pokud lze této hořlavé katastrofě za něco poděkovat, tak je to právě definitivní tečka za roční epidemií.
Starosta Londýna, sir Tomas Bloodworth (1620–1682), je během hodiny informován o požáru, ale zjevně nečetl proroctví Matky Shiptonové, takže katastrofu podcení. Kromě ní ovšem londýnské peklo predikuje ještě někdo mnohem slavnější…
Lékařství má v genech
Ano, jde o Nostradama. Ten je, než se proslaví rolí věštce, respektovaným doktorem. Lékařství má v genech, „dědí“ se již po několik generací. Po studiích v jihofrancouzském Montpellieru získá Nostradamus v pouhých 22 letech lékařskou licenci.
Prosluje jako nekompromisní bojovník proti chabronu, což je s největší pravděpodobností dýmějový mor. Vymezí se proti pouštění žilou a užívání projímadel, což tělo bojující s nemocí jen oslabuje.
Mor mu vezme rodinu
Italský lékař a filolog Julius Caesar Scaliger (1484–1558) stráví většinu své kariéry ve Francii. Je to právě on, kdo pozve Nostradama do francouzského Agen, kde má pracovat jako lékař. Jenže morová rána vezme Nostradamovi manželku i dvě děti.
Kdo by věřil morovému doktorovi, který neuchrání ani vlastní rodinu? „Snůška lží!“ rozčiluje se Scaliger nad proroctvími vetkanými do veršů. Z přátelství nic nezbude a Nostradamus se navíc musí obhajovat před inkvizicí.