Hodně známá je pověst týkající se založení vyšebrodského kláštera v roce 1259. Páter DOMINIK KAINDL(1891 – 1973) ji objevil v rukopise z 30. června 1629:
„Na onom místě klášterního hřbitova, kde v současnosti stojí kaple svaté Anny, již kdysi podobná kaple stála. Byl v ní obraz Matky Boží Bolestné s mrtvým Ježíšem Kristem na klíně. Tak Vok z Rožmberka, který měl své sídlo na sousedním hradě Rožmberk, chtěl jednoho dne v kapli vykonat pobožnost…“
Ke kapli ovšem musí na koni projet řekou Vltavou na druhý břeh. Právě tehdy prý řeka vystupuje z břehů a VOK I. Z ROŽMBERKA (1220 – 1262) se ocitá v nebezpečí života. Na památku toho, že jako zázrakem unikl smrti, nechává pak na místě kaple postavit klášter.
Může být pověst založena na skutečnosti?
Problematický se zde jeví fakt, že nějaký zápis o kapli zasvěcené Matce Boží se poprvé objevuje až v listině z 22. července 1385, tedy o více než sto let později.

SKONČILO ZLATO V USA?
Ve válečných letech 1941 – 1945 je klášter zabaven pro účely SS. Nacisté zde prý vězní starého mnicha, který má za úkol opatrovat chrámové zařízení, klášterní knihovnu a také vést inventář uměleckých a historických památek, které sem Němci svážejí z celé Evropy.
V klášterních chodbách se údajně nacházejí trezory, které zde mají být uloženy až do května 1945. Je v nich ukryto zlato, starožitnosti nebo snad nacistický archiv?
Jedním z těch, kdo věří, že zde byl opravdu shromážděn poklad, je JAKUB POLÍVKA z Plzně, který v průběhu 90. let často jezdí do Vyššího Brodu a zajímá se o historii kláštera:
„Mým skvělým průvodcem historií kláštera byl starý cisterciák, otec Xaver. Vyprávěl mi, že křížová chodba byla plná beden. Údajně obsahovaly zlato a jiné cennosti. On sám prý viděl, jak je Spojenci nakládají a odvážejí do USA …“
PYROTECHNIK TO JISTÍ
Pracovníci Jihočeského muzea se nyní pokoušejí odhalit roušku tajemství kláštera. Pod podlahou by zde prý totiž mohl být stále ukrytý již zmíněný poklad, který sem uložili nacisté během 2. světové války.
Právě zde údajně shromažďovali starožitnosti pro zamýšlené muzeum německého vůdce ADOLFA HITLERA (1889 – 1945) v Linci. Z důvodu ochrany pokladu před nevítanými návštěvníky ovšem měl být celý prostor zaminován.
Kvůli možnému nebezpečí je tak k průzkumu kláštera přivolán i pyrotechnik. „Jeho posláním je prozkoumat nejmodernější technikou, zda zde není ukryta munice a zda není opravdu podlaha, či krypta zaminována.
Zatím se ale nic nenašlo,“říká ZUZANA THOMOVÁ z archeologického oddělení Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
MRTVÍ U KULATÉHO STOLU
Dosud nevyjasněnou záhadou je i klášterní krypta, pravděpodobně největší pohřebiště rodu Rožmberků. Má zde být pohřbeno až 12 generací šlechtického pokolení. Mezi šlechtici je prý i proslulý poslední Rožmberk PETR VOK (1539 – 1611).
Utajenou kryptu však údajně od roku 1612 nikdo neotevřel. Podle jedné z legend jsou prý Rožmberkové pohřbíváni vsedě na zlatých křeslech, postavených kolem kulatého stolu. Proč právě tímto způsobem? Je zde snad nějaká souvislost s legendami o svatém grálu a rytířích kulatého stolu?
„Zatím tomu nic nenasvědčuje, ale kdo ví, třeba budeme opravdu překvapeni,“ reaguje Thomová.
