Čínská šlechtična Pinyin Xīn Zhuī, je také známá pod jménem Marquise von Dai nebo Lady von Dai. Do hrobky byla tato žena uložena v roce 163 př. n. l. Nález hrobky s její mumií v čínské provincii Hunan v roce 1972 se stal světovou senzací.
Xin Zhui byla manželkou markýze z Dai, královského kancléře v dobách vládnoucí dynastie Chan.
ČÍM JE NÁLEZ TAK VÝZNAMNÝ?
Především v tom, jak bylo tělo po více jak dvoutisících letech zachovalé. Orgány a svaly zůstaly i po tak dlouhé době téměř nedotčeny. Klouby a svaly umožňovaly tělu ohýbat ruce i nohy. V cévách našli vědci i zbytky krve.
Z rozboru například zjistili, že Xin Zhui měla krevní skupinu typu A. Kůže byla poněkud zdeformovaná, ale zůstala jemná a pružná. Obsahovala i takové množství živých buněk, že by ji bylo možné případně transplantovat jinému člověku.
Pod parukou objevili badatelé nedotčené vlasy, zachovaly se oční řasy, ušní bubínek apod. Zachovány zůstaly také otisky jejích prstů.
Zajímavosti nálezu a vyšetřování mumie popsal v roce 2004 novozélanďan Steven R. Talley v dokumentu Riddle of Lady Dai.
Pitva mumie umožnila získat celou řadu poznatků o životě Xim Zhui. Pro zajímavost, například z nálezu v žaludku lze doložit i to, co měla Lady Dai k jídlu ještě dvě hodiny před smrtí. Také se podařilo zrekonstruovat podoby její tváře v mládí a v době smrti.
Život v pohodlí se podepsal i na jejím zdraví a vzhledu. Rovněž bylo možno určit, které nemoci ji trápily a co mohlo být příčinou smrti.
TAJEMSTVÍ NEZNÁMÉ TEKUTINY
Zajímavý je především způsob uložení ostatků. V archeologickém nalezišti byla nalezena Xin Zhui v hrobce ve tvaru obrácené pyramidy. Pohřební komora je asi v hloubce 12 metrů pod povrchem země. Byla obklopena 5 tunami dřevěného uhlí a metrovou vrstvou hlíny.
Nad hrobkou byl asi 15 metrů vysoký kopec. Tělo spočívalo ve čtyřech masivních borovicových truhlách uložených v sobě. Bylo zabalené ve dvaceti vrstvách oblečení, svázaných hedvábnými stuhami. Lakované truhly bránily možnosti prosáknutí vody či bakterií.
Ale nejzáhadnější složkou pohřebního rituálu je zřejmě tajemná tekutina. V nejmenší vnitřní truhle bylo totiž asi 80 litrů neznámé tekutiny, ve které ostatky ležely. Tato tekutina zřejmě podstatnou měrou přispěla k uchování neporušených ostatků.
Její složení však zůstává nadále tajemstvím, které se nepodařilo odhalit. Vědci v tekutině identifikovali jen zvýšené množství hořčíku. Záhada je to o to větší, že další podobný případ mumifikace nebyl dosud objeven.
ARCHEOLOGICKÝ PŘÍNOS
Pro vědu mají velký význam i další předměty uložené na dně hrobky. Bylo zde nalezeno asi tisíc artefaktů. Různé oblíbené předměty, obrazy a také pokrmy ve 30 koších, včetně receptů, dávají obrázek o životě tehdejší dynastie.
Tělo Lady Dai se vědci pokusili zakonzervovat tak, aby zůstala zachována jeho podoba a případně posloužilo dalším výzkumům.