30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Neobjasněné události
Záhada propadlého zvonu na hradě Prácheň
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 27.4.2020
4.1tis
Pohled na kostelík sv. Klimenta FOTO: Wikimedia Commons
636
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Hrad Prácheň se rozkládal na výšině nad řekou Otavou blízko Horažďovic. Protože tento kraj patří mezi nejstarší sídla u nás, již za vlády Přemyslovců zde stávalo v 10. století hradiště. V době největší slávy míval prácheňský hrad čtyři věže.

Byl rozsáhlý a jeho hradby přiléhaly až ke kostelíku svatého Klimenta, který zde stál od 13. století. A právě k hradu a kostelíku se váže příběh ztraceného zvonu.

Pohled na zříceninu Prácheň FOTO: Wikimedia Commons Torzo západního paláce FOTO: Wikimedia Commons Pohled na kostelík sv. Klimenta FOTO: Wikimedia Commons

ZTRACENÝ ZVON PANA PŮTY

Za vlády krutého pána Půty Švihovského, který neznal slitování s poddanými, bylo potřeba opravit kostelík sv. Klimenta. Pan Půta proto nechal ulít pro kostelík zvon, ale aby nemusel ze svého vše hradit, vyhlásil sbírku na obnovu kostela. Na hradě vystavil zvon a vyzval poddané, aby na opravu dobrovolně přispěli.

S opravou se mělo začít, až bude zvon plný peněz. Ale když se ukázalo, že zvon není ani z poloviny naplněn, nařídil, že každý musí přispět a dráb všechny dárce zapisoval. Když ani to nepomohlo, pod hrozbou žaláře nechal prohledávat obydlí i těch nejchudších. U staré nemocné vdovy našli dva poslední krejcárky na obživu.

Dráb ji přivedl na hrad a tam je musela povinně vhodit do zvonu. Ve svém zoufalství jej proklela slovy: „Kéž by ses do země propadl.“ V tu chvíli za strašného rachotu se pod ním otevřela zem a zvon zmizel nenávratně v útrobách skály.

Na místě, kde se zvon propadl, je prý občas slyšet cinkání jako by někdo přepočítával penízky. A pan Půta? Za své činy prý bloudí jeho duch po nocích v okolí hradu. Možná je to on, kdo přepočítává peníze.

Pohled na kostelík sv. Klimenta FOTO: Wikimedia Commons

HLEDÁNÍ POKLADŮ

Nejen zvon plný peněz, ale i údajné poklady pod hradem nenechávaly některé odvážlivce spát. Proto se sem občas někteří vypravili o Štědrém dnu, kdy se prý otevírají ukryté poklady. Ale neuspěli, neboť ve strachu utekli například před rohatým býkem, kterého pokládali za čerta, nebo před ušatou sovou se svítícíma očima.

Zřícenina hradu Prácheň
Pohled na zříceninu Prácheň FOTO: Wikimedia Commons

LAKOTNÝ MĚŠŤAN

Našel se však jeden lakotný horažďovický měšťan, který s krumpáčem, lopatou a pytlem na poklad vyrazil na hrad. Kopal v místě pod hradbami, kde měl zahlédnout modrý plamínek. Když narazil na místo, odkud odstranil plochý kámen, byl si jistý svým úspěchem.

Ve skalní dutině zahlédl sud plný zlaťáků. Najednou zaslechl za sebou výkřik: „Hoří! Horažďovice.“

Vyběhl rychle na hradby, zda není náhodou také postižen jeho dům. Ale město bylo v klidu a nedotčeno. Rychle se vrátil ke svému pokladu, ale na místě již nenalezl nic. Ani stopa po jeho kopání. A zmizelo i nářadí, které si přinesl s sebou.

Jen na hradbách se ozval řezavý smích a spatřil malého mužíčka, který se mu vysmíval. Lakotný měšťan v šíleném strachu prchal k městu a ani nepomyslel na poklad, o který přišel.

Dnes zbylo z opuštěného hradu jen pár trosek, ale jeho historie žije dál.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 373
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 447
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 553
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]