23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Záhada švédských koulí: Létalo nad severskou vesnicí UFO?
Záhada švédských koulí: Létalo nad severskou vesnicí UFO?
od 19.12.2022
3.2tis
357
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Když se řekne UFO, většina lidí si hned představí létající talíře nebo jiné kovové objekty prohánějící se po obloze. Jenže občas mohou být taková pozorování mnohem podivnější a neurčitější. Jedno takové se odehrálo už v roce 1808 ve Švédsku.

Co byla zač tajemná kulovitá tělesa, o kterých napsali i tehdejší členové Švédské akademie věd?

Nebe nad vesnicí Biskopsberg ležící poblíž Skänninge ve švédském Östergötlandu je jako vymetené, přesto však počasí není úplně ideální. Celý květnový den totiž fouká prudký vítr, který ztěžuje práce na polích a odnáší sušící se prádlo.

Odpoledne se právě přehupuje do své druhé půlky, když vtom slunce nad vesnicí náhle ztmavne. Lidé nechápavě hledí nad sebe a zmateně mezi sebou diskutují, co se asi tak mohlo stát. To nejpodivnější ale teprve přijde.

Na západním obzoru se zničehonic objevuje velké množství prapodivných kulových těles poměrně malých rozměrů (patrně kolem pár desítek centimetrů v průměru).

Všechny mají tmavě hnědou barvu, která postupně černá s tím, jak se orby rychle přibližují blíž a blíž slunečnímu kotouči. Ve vesnici to vyvolává hotové pozdvižení a zdvižená obočí budou mít krátce nato i vědci. Jak si zvláštní jev vysvětlili?

Miliony kuliček

Z dobových svědectví a následných záznamů je zřejmé, že koulí bylo opravdu mnoho (údajně ani nebylo možné je spočítat) a že všechny směřovaly ze západu k východnímu obzoru. Když se přiblížily slunci, snížily rychlost, aby poté, co jím prošly, zase zrychlily.

Celý jev trval navíc poměrně dlouhou dobu – koule se objevovaly postupně a postupně také mizely. Někteří vesničané vše popisovali tak, jako by se v jednu chvíli po obloze na různých místech pohybovaly miliony malých kuliček.

Celá událost se dostává k učencům ze Švédské akademie věd, kteří následně shromažďují výpovědi a snaží se celou událost lépe popsat.

„Fenomén trval nepřerušovaně více než dvě hodiny, během kterých po nebi stoupaly miliony těles v nepravidelném rytmu,“ stojí ve zprávě, kterou učenci vydali.

Nebeský jev pozorovaly desítky lidí a i historici věří, že nejde o výmysl.
Nebeský jev pozorovaly desítky lidí a i historici věří, že nejde o výmysl.

Svědectví učence

Pozoruhodné na tom je, že mezi svědky události nepatří jen pověrčiví farmáři z Biskopsbergu, ale i minimálně jeden vědec – tajemník akademie věd K. G. Wettermark. Podle něj některé koule dokonce spadly na zem, jedna docela blízko něj.

„Všiml si, že těsně předtím, než se dotkla země, vypadala jako vzduchové bubliny, které děti vyrábějí z mýdlové pěny pomocí rákosu,“ popisuje Wettermarkovy zkušenosti americký publicista Michael Chen s tím, že když badatel místo dopadu prozkoumal, našel pouze jakýsi tenký a průsvitný film, který připomínal průhlednou želatinu a který měnil barvy, až nakonec vyschl a beze stopy zmizel.

Co to bylo za prazvláštní průsvitné bubliny? A pokud šlo jen o nějaký nepochopený přírodní jev, jak je možné, že podle všeho koule měnily zcela vědomě směr i rychlost?

Příroda, či mimozemšťané?

Po více než 200 letech je už samozřejmě velmi těžké hledat pro události z Biskopsbergu vysvětlení.

Po celou dobu převládá mezi vědci přesvědčení, že opravdu muselo jít o nějaký přírodní úkaz nebo nějaký extrémně vzácný a dosud nepopsaný fenomén související s nějakými zvířaty či atmosférickými jevy. Vedle toho samozřejmě existují i mnohem odvážnější hypotézy.

Spekuluje se například o nějaké mimozemské technologii. Třeba o průzkumných sondách, které po průletu atmosférou shodily své ochranné obaly a zamířily na určená místa.

To by údajně vysvětlovalo, proč měnily barvy, rychlost i směr letu a proč po nich na zemském povrchu zbyl jen zvláštní průsvitný film. Nebo je snad celá událost přehnaná a je typickou ukázkou davové halucinace, jak také věří někteří badatelé?

Ufo z Basileje, rok 1566.
Ufo z Basileje, rok 1566.

UFO z Basileje

Podobných událostí, jako byla ta ze Švédska, najdeme v historii hned několik. Mezi ty nejznámější patří podobný úkaz ze švýcarské Basileje.

K incidentu došlo v roce 1566. Tehdy se za východu slunce objevily četné červené a černé koule, které následně putovaly po obloze.

I v tomto případě mělo vše spatřit opravdu mnoho svědků. Ti popsali rychlý kmitavý pohyb koulí, které letěly velkou rychlostí, aby se nakonec rozpadly a zhasly.

A ani u basilejského pozorování není zcela jasné, o jaký jev mohlo jít. Zatímco ufologové spekulují o mimozemských lodích, vědci sázejí spíše na rozpadající se meteorit nebo nějaký jiný vzácný, ale jinak zcela obyčejný nebeský jev.

Filip Appl

Foto: Foto: shuterstock.com, wikimedia.org
reklama
Související články
od 22.2.2024 1.4tis
V egyptské lokalitě Taposiris Magna dochází v posledních měsících k celé řadě záhadných archeologických objevů. Právě zde byly nedávno odhaleny tajemné mumie se zlatými jazyky. A možná zde bude již brzy nalezena i hrobka slavné Kleopatry. Co když je ale celá lokalita prokletá, jak soudí někteří záhadologové?   Tisíce let stará tajemství čekají na svá odhalení. A to na místě známém jako
od 21.2.2024 2.0tis
Říká se, že filmy jsou zrcadlem života. Odráží se v nich naše prožitky, emoce, malé i velké momenty. Jenže někdy jako kdyby to fungovalo naopak. Jako kdyby se lidský život stal odrazem filmu, naplněnou předpovědí toho, co si vymysleli scénáristé. Tyto události nemají vysvětlení. Jde o extrémní náhody, nebo si s námi občas pohrává vyšší moc?  
od 21.2.2024 2.6tis
Žijeme ve světě informačních technologií. Ve světě, kde je stále obtížnější něco utajit nebo ukrýt před zraky veřejnosti. Přesto stále existuje značné množství informací, ke kterým nemá, kromě několika vyvolených, nikdo jiný přístup. Ponořte se s námi do pečlivě střežených archivů a knihoven s neveřejnými díly a dokumenty. Jaká tajemství v nich najdeme?   Spojené státy americké mají star
od 20.2.2024 2.4tis
Hustou filipínskou džunglí se prodírá unavený cestovatel, když tu náhle zaslechne jakési naříkání. Ihned se proto vydá za zvukem a na mýtině uprostřed pralesa spatří nemluvně. Jakmile ale k němu dojde, zalesknou se v puse dítěte ostré tesáky a na prstech se objeví drápy. Jde totiž o legendami opředeného démona Tiyanaka. Z potemnělého pr
od 20.2.2024 2.8tis
Rozlehlé močály na hranici několika afrických států jsou nebezpečným místem, které údajně obývá i jeden z nejzáhadnějších tvorů kontinentu, nazývaný Kongamato. Létajícího tvora s netopýřími křídly spatřilo už mnoho svědků. Může jít o vyhynulého ptakoještěra? A skutečně jeho spatření znamená smrt, jak věří místní domorodci? Bažinami Džiundu
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd